Nowy prezes IBA wyznacza sobie i organizacji nowe zadania

Miejsce spotkania VI Międzynarodowej Konferencji Porzeczki Czarnej Angers

Czerwcowa VI Międzynarodowa Konferencja Porzeczki Czarnej przyniosła zmiany we władzach globalnego stowarzyszenia porzeczkowego IBA (International Blackcurrant Association). Anthony Snell nie jest już głównym sternikiem organizacji. Nowy prezydent IBA, Jens Holme Pedersen, nakreślił cele do zrealizowania na następne 2 lata.

Nowy prezes IBA Jens Holme Pedersen

Jens Holme Pedersen podczas zeszłorocznej wizyty w Polsce

Jens Holme Pedersen jest producentem owoców jagodowych. Jego gospodarstwo znajduje się na wyspie Fyn w Danii. Uprawia czerwone i czarne porzeczki a także dziką różę. Przez wiele lat aktywnie angażował się w prace organizacji branżowych, często w charakterze przewodniczącego. Jedną z nich jest National Board of Danish Fruit & Vegetables. W 2012 roku został wybrany „Duńskim Producentem Owoców Roku”. Cztery lata później wybrano go na  vice prezydenta IBA, a w tym roku na szefa organizacji. Vice prezydentem tejże organizacji na kolejną kadencję pozostał dr Piotr Baryła.

Wyzwania na nadchodzące lata

Moje zadanie nie będzie łatwe. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że rynek czarnej porzeczki nie jest idealny. Jest na nim zbyt wiele towaru. Tylko w niewielkiej części produkcja jest kontraktowana. Główny wolumen surowca trafia na wolny rynek. Produkowany jest z niego koncentrat. Grupa ludzi spożywających soki z czarnej porzeczki jest jednak zbyt mała, lub może raczej zbyt niewiele jest krajów, gdzie takie produkty cieszą się popularnością – mówi nowy prezes IBA. Zdefiniowanie problemu od razu pociąga za sobą nakreślenie strategii jego rozwiązania. Jens Holme Pedersen zapowiada prace nad promocją i komunikacją. Ma także koncentrować się na polepszeniu jakości współpracy pomiędzy plantatorami a przetwórcami. Chciałby też wzmocnić organizację poprzez zwiększenie liczebności jej członków. W całej Europie rzesza plantatorów czarnej porzeczki jest bardzo liczna. Jednak IBA zrzesza niewielką część producentów tych wartościowych jagód.

Praca zespołowa

Funkcje w zarządzie IBA powierzono pięciu ekspertom. Jednym z nich jest  ustępujący prezydent Anthony Snell. Posiada on bogate doświadczenie nabyte w dobrze zorganizowanym sektorze czarnej porzeczki w Wielkiej Brytanii. Ponadto IBA ma dwóch wice prezydentów. Są to Florent Baillard i dr Piotr Baryla. Drugi z nich pochodzi z Polski, która jest największym producentem czarnej porzeczki. Florent Baillard pochodzi z kraju z kilkoma niszowymi rynkami, ale znacznie bardziej chronionymi przed wahaniami cen i dobrze działającymi umowami kontraktacyjnymi . W IBA rozumie się, że zarówno przed Polską jak i Francją stoją poważne wyzwania ogrodnicze. Nowy prezydent IBA reprezentuje kraj dostarczający niewielkie ilości surowca do przemysłu i o sektorze ogrodniczym coraz mocniej popadającym w marazm –  Danię. Stefanie Sharma, dyrektor generalny, uzupełnia zespół. Ma koordynować działaniami organizacji oraz tworzyć dogodną płaszczyznę do wymiany poglądów i wypracowywania rozwiązań poszczególnych problemów.

Źródło: IBA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here