Mikroelementy w uprawie malin

Mikroelementy w uprawie malin pełnia ważną rolę plonotwórczą. Ich dostarczenie krzewom nie jest trudne w gospodarstwach, gdzie kwatery wyposażone są w systemy fertygacyjne. Ważne jest, by udostępnić je roślinom od początku wegetacji. W ten sposób w pełni wykorzystamy ich wpływ na produktywność malin.

Mikroelementy w uprawie malin

TC AZ Bentley to mieszanina chemiczna pierwiastków. W trakcie reakcji chemicznej wszystkie mikroelementy zostały otoczone chelatorem w jednej granuli. Ma to duże znaczenie, gdyż roślina pobiera od razu pakiet elementów, nie ma między nimi konkurencji. Produkt ten zawiera także chelat żelaza EDDHA, który ma specyficzną właściwość; zakres stabilności produktu zawiera się w zakresie pH od 3,0 do 11,00. Wykorzystując więc wodę, której odczyn pH wynosi zazwyczaj ok. 7.0 TC AZ Bentley zachowuje pełną efektywność działania – wyjaśnia Andrzej Zbroja z firmy Tradecorp. Porównanie pobranych pędów malin z kwatery kontrolnej i tej, w której preparat był aplikowany wykazuje różnice w ich obłożeniu owocami. Co więcej,  na roślinach które żywione były TC AZ Bentley owoce dojrzewają szybciej a ich masa jest większa. Chcę stanowczo podkreślić, że obecność mikroelementów w strefie dostępnej dla krzewów jest ważna od samego początku wegetacji. Jeśli jest ona zapewniona przez cały okres wzrostu, można będzie odnotować nadwyżkę plonu. TC AZ Bentley powinien być aplikowany jak najwcześniej. Jeżeli nie ma możliwości podania go poprzez fertygację wczesną wiosną, można nanieść go za pomocą belki herbicydowej. – informuje A. Zbroja.

Aplikacja TC AZ Bentley

Najłatwiej jest podać ten produkt malinom poprzez system fertygacyjny. Bardzo szybko rozpuszcza się w wodzie. Nadaje roztworowi specyficzny, czerwony kolor. Barwi on także osady, które wytrącają się z nawozów o kiepskiej jakości. W początkowej fazie produkcji podaje się jednorazowo 3 kg/ ha. W dalszych fazach wystarcza 0,5 kg/ha. Rozpuszcza się te ilości w 10 000 l wody – mówi A. Zbroja. W przypadku sporządzania roztworów niestężonych, gotowych do użycia, TC AZ Bentley można dodać do zbiornika z nawozami NPK uprzednio przygotowanymi do zadania. Gdy z kolei stosowane są bardziej zaawansowane urządzenia fertygacyjne, wykorzystujące stężone pożywki, TC AZ Bentley powinien być aplikowany ze zbiornika z formami siarczanowymi. Mikroelementy w uprawie malin odgrywają bardzo ważną rolę. Aplikacja jest prosta, a dawki niewielkie. Znacząca jest za to nadwyżka plonu możliwa do uzyskania. – informuje A. Zbroja. Szerszych informacji na ten temat udziela w poniższym filmie.

Mikroelementy w uprawie malin:Poprzedni artykułWarzywa i owoce najlepszą inwestycją w nasze zdrowie
Następny artykułNowy prezes IBA wyznacza sobie i organizacji nowe zadania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj