Nowy insektycyd do zastosowania w ochronie truskawek i porzeczek

defaultDobra wiadomość dla producentów owoców i warzyw. Insektycyd Movento 100 SC uzyskał we wrześniu rozszerzenie rejestracji. Teraz będzie można chronić nim kolejne gatunki roślin uprawianych w gospodarstwach ogrodniczych. 

Czym jest Movento 100 SC?

Niektórzy plantatorzy znają już ten środek. Był wykorzystywany w poprzednich latach w Polsce zwłaszcza do ochrony plantacji warzyw porażanych przez mączlika, którego presja w 2019 roku była szczególnie silna. Movento 100 SC to insektycyd w formie stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą. Środek działa głównie na szkodniki ssące. W roślinie wykazuje działanie systemicznie. Transport substancji czynnej środka – spirotetramatu – w roślinie odbywa się dwutorowo: poprzez ksylem i floem, co umożliwia ochronę zarówno starszych liści i korzeni, jak przyrostów i nowych liści, które rozwinęły się dopiero po zastosowaniu środka. Środek zawiera substancję czynną spirotetramat należącą do grupy 23 IRAC.

Movento 100 SC do wykorzystania w jagodnikach

Dzięki nowej rejestracji przy pomocy preparatu chronić będzie można porzeczki (czarna, czerwona, biała). Movento 100 SC zastosować będzie można w kontroli populacji takich szkodników jak mszyce, wielkopąkowiec porzeczkowy, czerwce, przędziorki, pryszczarki. Stosować można go po kwitnieniu, w okresie od początku rozwoju owoców do fazy zaawansowanego dojrzewania BBCH (71-85). Maksymalna i jednocześnie zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania w ochronie porzeczek to 0,75 l/ha. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym wynosi 2, przy czym należy zachować odstęp między zabiegami wynoszący co najmniej 14 dni. Przy preferowanym opryskiwaniu drobnokroplistym zalecana ilość wody to 500-750 l/ha. Z uwagi na rejestrację stosowania środka w uprawach małoobszarowych można nim chronić również truskawki. Preparat można wykorzystać przeciw mszycom i groźnemu szkodnikowi jakim jest roztocz truskawkowiec, stosując go w dawce 1 l/ha. Środek należy stosować przed kwitnieniem – od fazy rozwoju trzeciego liścia do fazy rozwoju kwiatostanu BBCH (13-56). Zabiegi trzeba wykonywać minimum 14 dni przed kwitnieniem. Po Movento 100 SC w ciągu jednego sezonu sięgnąć można dwukrotnie zachowując jednak minimum 14 dniowy okres przerwy pomiędzy nimi. Nanoszenie cieczy roboczej na rośliny najlepiej wykonać przy użyciu dysz drobnokroplistych. Należy jej przygotować 500-600 l/ha.

Patrz: etykieta  

Poprzedni artykułHaskap – czy będzie owocem przyszłości?
Następny artykułNawozy mikroelementowe wspierane aminokwasem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj