Nowe środki ochrony do sadów i upraw rolniczych

Cezary Urban, dyrektor działu Agro BASF Polska

Cezary Urban, dyrektor działu Agro BASF Polska otwierając 5 grudnia Konferencję Prasową w Centrum Nauki Kopernik, podkreślał charakter miejsca w którym została ona zorganizowana. Miejsce kojarzone z nowoczesnością, innowacjami i postępem, które to atrybuty są też związane z firmą BASF i jej produktami. Kolejne nowości pojawią się w 2017 rok i choć nie dotyczą one bezpośrednio upraw jagodowych mogą stanowić ważną informacje dla tych którzy uprawiają rośliny rolnicze.

Mniej środków ochrony w uprawach rolniczych, więcej w sadach i warzywach

Jacek Brol dokonała szczegółowego podsumowania roku 2016, który jak się okazuje był bardzo trudny dla polskiego rolnictwa. Warunki pogodowe nie sprzyjały wzrostowi roślin na co wpływ miały przemarznięcia ozimin, deficyt wody w okresie intensywnego wzrostu roślin, czy trudności podczas żniw. Widoczny był z kolei wzrost areału uprawy warzyw oraz roślin strączkowych. Te perturbacje w rolnictwa przyczyniły się do spadku wartości sprzedaży środków ochrony roślin o około 2%, przy czym w rzepaku spadek wynosił -14%, zbóż -7% i kukurydzy gdzie odnotowano spadek wynoszący -10%. Wzrosła natomiast sprzedaż w uprawach sadowniczych (+6%), ziemniaków aż o 16% i warzyw +17%. Jaki będzie kolejny rok? Trudno przewidzieć, gdyż uzależniony jest on od przebiegu pogody (przezimowanie ozimin), presji patogenów (dotyczy głównie upraw sadowniczych), oraz koniunktury rynkowej i cen skupu rzepaku i zbóż – powiedział Jacek Brol.

Jacek Brol, marketing menadżer działu Agro
Jacek Brol, marketing menadżer działu Agro

4 Nowe produkty na 2017 rok

W trakcie konferencji prasowej przedstawione zostały nowości produktowe na rok 2017, w którym na rynku pojawi się kilka kluczowych produktów.

Delan® Pro – to fungicyd do ochrony sadów przed najważniejszą chorobą – parchem jabłoni. Jest to najgroźniejsza choroba jabłoni, a przeciwko niej w niektórych krajach wykonuje się w sezonie do 26 zabiegów ochrony – przypomniał Grzegorz Lewandowski z BASF. Presja parcha ciągle rośnie, a wynika to z ocieplania się klimatu. To sprzyja z jednej strony szybszemu rozwojowi roślin ale też patogenów, w tym skrócenia okresu wymaganego do infekcji powodowanych przez zarodniki parcha jabłoni. Delan® Pro to produkt oparty na znanym i sprawdzonym ditinonie, ale z dodatkiem kwasu fosforynowego, ma więc działanie powierzchniowe ale też przemieszcza się w roślinie. Połączenie tych dwóch substancji daje efekt synergizmu: bezpośredniej ochrony poprzez działanie na komórki patogenów, jak również stymulowanie reakcji obronnych w roślinie. W wieloletnich badaniach prowadzonych w całej Europie zaobserwowano zwiększenie skuteczności w zwalczaniu parcha jabłoni o średnio 7% zarówno na liściach i owocach w porównaniu do zabiegów wykonanych Delanem 700 WG w najwyższej dopuszczonej do stosowania dawce.

Medax® Max- nowy regulator wzrostu zbóż, oparty na dwóch innowacyjnych substancjach proheksadion wapnia i trineksapak etylu. Dostępny do stosowania w zbożach jarych i ozimych. Obie substancje działają jako inhibitory biosyntezy giberelin, które są odpowiedzialne za podział komórek.

Priaxor® to fungicyd do ochrony zbóż, zapewniający kompleksowe zwalczanie najgroźniejszych chorób jęczmienia, przenżyta i żyta ozimego. Zawiera Xemium® (fluksapyroksad) – innowacyjną substancję czynną z grupy karboksyamidów (SDHI), oraz strobilurynę F 500® (piraklostrobina). Zalety tego produkty to bardzo szybkie pobieranie przez rośliny i mobilność w roślinie oraz dodatkowy efekt fizjologiczny w roślinie.

Vizura® to produkt przeznaczony do stosowania z gnojowicą, dzięki któremu zahamowane zostaje działalność bakterii, a wiec przemiany jonów amonowych w azotyny. Tempo tego procesu zostaje spowolnione, a tym samy więcej azotu może być pobrane i wykorzystane przez rośliny. Rośliny pobierają wówczas jony azotanowe, które to mogą być bezpośrednio wykorzystane przez rośliny, jak również wykazano pozytywne wpływ produktu na rozwój systemu korzeniowego. Produkt polecany jest do stosowania w dawce 2 l/ha.

Poprzedni artykułSzkółkarski Show Room Zobacz i Zamów
Następny artykułFresh Business Expo z Jagodnikiem po rosyjsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj