Nowe rozwiązania w ochronie roślin, również dla truskawek

Organizatorzy spotkania
W dniu 3 grudnia w warszawskiej siedzibie BASF odbyło się spotkanie prasowe. Schyłek jesieni to czas sprzyjający refleksjom nad dopiero co zakończonym sezonem. To też dobra pora do zaplanowania kolejnego sezonu. Zespół BASF spotkał się przybyłymi gośćmi by podjąć tematy związane z obu tymi zagadnieniami. Istotnym elementem dyskusji były nowe rozwiązania w ochronie roślin i innowacje technologiczne w tym zakresie.

Nowy fungicyd od BASF – Dagonis

Marcin Chojecki przedstawił informacje o nowym fungicydzie BASF – Dagonis

W portfolio BASF w 2019 roku znajdzie się nowy fungicyd. Poinformował o tym Marcin Chojecki. Ten produkt to Dagonis. W jego składzie znajdują się dwie substancje aktywne. Jedną z nich jest difenokonazol, drugą nowy związek chemiczny noszący nazwę Xemium. Produkt ten będzie mieć bardzo szeroką rejestrację. Będzie można go używać w ochronie niemal wszystkich warzyw polowych, a dodatkowo także w ochronie truskawek. Zwalcza on takie choroby jak mączniak prawdziwy, alternariozę, plamistości, rizoktoniozę, zgniliznę twardzikową oraz rdzę. Produkt wykazuje bardzo dobre działanie interwencyjne, ale i zapobiegawcze. Przede wszystkim właśnie profilaktycznie firma BASF zaleca stosować ten preparat. Dagonis pozwoli BASF przygotować bardziej kompletny system ochrony warzyw i truskawek. W ofercie podmiotu pozostaje bowiem Signum 33 WG. Zastosowanie preparatu Dagonis, zgodne z etykietą, jest bezpieczne pod względem pozostałości w warzywach i truskawkach. Jego użycie jest bezpieczne dla owadów zapylających, takich jak np. pszczoły miodne czy trzmiele oraz innych organizmów pożytecznych. Prelegent przekazał też ważną informację dotyczącą ochrony herbicydowej upraw. Obecnie można stosować Wing P 462,5 EC w uprawie grochu, porów i cebuli.

Uwaga na podrabiane produkty!

Natalia Gackoska uczulała na ryzyko związane z korzystaniem z nieoryginalnych ś.o.r. o niewiadomym pochodzeniu

O kwestii bezpieczeństwa używania produktów, w kontekście ich podrabiania mówiła Natalia Gackoska. Wydaje się niestety, że rynek nielegalnych ś.o.r. stale rośnie. Lepsza jest na szczęście wykrywalność przypadków nieuczciwych praktyk. Wiele wysiłków na polu edukacji stosownych służb i organów administracji (Służba Celna, Policja, Prokuratura, PIORiN) podejmuje PSOR. Działania tego stowarzyszenia skierowane są także do rolników. Warto jest cyklicznie odwiedzać także witrynę www.bezpiecznauprawa.org. To kompendium wiedzy dla rolników nt. oryginalnych środków ochrony roślin. Niektórzy eksperci twierdzą, że podróbki mogą już mieć udział przekraczający 10% całego rynku ś.o.r. w Polsce.

Innowacje i digitalizacja w BASF

Jacek Brol omówił technologie jutra które już zaczyna się stosować w ogrodnictwie

O zagadnieniach tych mówił Jacek Brol. W jego ocenie zmiany zachodzą w uprawie ziemi bardzo szybko. Unowocześnia się rolnictwo tradycyjne, pojawiło się rolnictwo pionowe. Dziś jeszcze być może jest to rodzaj ciekawostki, ale bardzo możliwe że w nieodległej przyszłości stanie się ono o wiele bardziej powszechne. Podejmowane są także próby wykorzystania owadów jako źródła białka. Można z nich produkować na przykład pasze dla zwierząt. Ludzie są już w stanie wyprodukować sztuczne mięso. BASF także podejmuje działania zmierzające do unowocześnienia ogrodnictwa. Poszukiwane są nowe substancje aktywne, korzystniejsze formulacje produktów. Koncern inwestuje też w start-upy, np. ecorobotix. Firma ta konstruuje autonomiczne urządzenie do walki z zachwaszczeniem. Jego obecna wydajność to 3 ha/dzień, ale docelowo ma zostać co najmniej potrojona. Opryskuje ono punktowo chwasty rosnące w chronionej uprawie. Sterowane jest smartfonem. Xarvio Digital Farming Solution oferuje z kolei aplikację do identyfikacji chwastów, szkodników, chorób, niedoborów żywieniowych czy uszkodzeń liści. Skuteczność działania aplikacji jest uzależniona od ilości użytkowników. Im więcej przesłanych zdjęć, tym większe prawdopodobieństwo skutecznego wskazania problemu. Aplikacja ta jest obecnie tłumaczona na język polski. Konkludując swój występ prelegent stwierdził, że znaczenia będzie nabierać gromadzenie i przetwarzanie informacji, zwiększenie roli algorytmów i automatyzacji prac w ogrodnictwie.Poprzedni artykułW poszukiwaniu jagodowej niszy (Cz. 2)
Następny artykułPrzybywa nowych plantacji borówki w Europie. Czy mamy się czego obawiać?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj