Nowe możliwości uprawy truskawek bez pozostałości



Ważnym czynnikiem definiującym plonowanie truskawek i ich jakość jest właściwe dostosowanie nawożenia i ochrony. Mówił o tym w ramach on-line Akademii Uprawy Truskawek 2020 Marek Łada z firmy Azelis. Skupił się na aspekcie pozostałości w owocach kierowanych na rynek. To ważna kwestia, zwłaszcza jeżeli plantator pragnie nawiązać współpracę z sieciami handlowymi, których wymogi w tym względzie bywają jeszcze bardziej rygorystyczne niż te nakładane na producentów przez prawo.

Nawożenie z dodatkowymi korzyściami

Nawóz Perlka, dawny azotniak, to produkt którym można zaopatrzyć truskawki w azot i wapń. Wapnia (CaO) w jego składzie jest 50%, zaś azotu o przedłużonym działaniu 19,8%. Drugi z wymienionych pierwiastków jest podawany równomiernie, a ryzyko jego wymycia, choćby z gleb lekkich, jest ograniczone. Zwiększona dostępność wapnia w glebie sprzyja tworzeniu plonu o dobrych właściwościach handlowych, odpowiednio długiej trwałości pozbiorczej owoców. Nawóz poprawia także rozwój systemu korzeniowego. Co ważne, produkt ten ma także inne niż żywieniowe, dodatkowe funkcje. Pojawiające się, kiełkujące chwasty oraz te posiadające 2-3 liście są wrażliwe na cyjanamid. Aplikacja Perlki jest także czynnikiem ograniczającym populację niektórych uciążliwych szkodników, takich jak śmietka, opuchlaki, drutowce, pędraki oraz zmniejszającym presję m.in. wertycyliozy, antraknozy czy fytoftorozy. Są trzy sposoby dawkowania tego nawozu w truskawce:

Kiedy? W jakiej dawce?
Przed założeniem plantacji (2-3 tygodnie wcześniej, wymieszać z glebą) 300-500 kg/ha
Przed ruszeniem wegetacji (przed rozwojem liści, na suche rośliny) 200-300 kg/ha
Po ścięciu liści (na suche rośliny) 300-400 kg/ha

Istotne jest, by nie przekraczać dawek z zaleceń dla poszczególnych gatunków roślin.

Ochrona biologiczna

Ważnym produktem w tym względzie jest Prestop. Zawiera on zarodniki i grzybnie grzyba Gliocladium catenulatum. Środek wykazuje antagonistyczne działanie wobec patogenów grzybowych. Zapewnia skuteczną profilaktykę poprzez zajęcie przestrzeni życiowej w której patogeny mogłyby się rozwinąć i zabranie im pożywienia. Wykazuje przy tym dość długotrwałe działanie. Można go stosować naprzemiennie z chemicznymi fungicydami. Pewną dodatkową korzyścią z jego aplikacji jest silniejszy wzrost systemu korzeniowego. Dla pełnego efekty zaleca się 3 do 4 zabiegów co 7 dni w okresie kwitnienia w stężeniu 0,5% przy wykorzystaniu 400-600 l cieczy roboczej na 1 ha. Preparat ten może być stosowany także przeciw chorobom grzybowym strefy korzeniowej. W celu przeciwdziałania ich rozwojowi sadzonki przed posadzeniem moczy się w 0,5% roztworze preparatu Prestop. Więcej na temat obu produktów z oferty Azelis, ich działaniu i stosowaniu można dowiedzieć się z prezentacji Marka Łady zarejestrowanej na poniższym materiale filmowym:






Poprzedni artykułProdukty wpływające na odporność roślin w stresowych warunkach
Następny artykułPowrót do korzenia – truskawka po truskawce i nie tylko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj