Nawożenie wapniowe malin i biostymulacja z wykorzystaniem fertygacji. FILM
Biorąc udział w projekcie Malinowe Factory firma Szałas Agro zaproponowała program nawożenia w kierunku poprawy jakości owoców. To już kolejny rok doświadczeń koordynowanych przez dr Pawła Krawca w których sprawdzana jest skuteczność takich nawozów jak HortiCaltech, Bioup i Grow More Super Crop.

Nawożenie wapniem ale przez fertygację

W tym sezonie przyjęto nieco inną strategię podawania nawozów wapniowych jak HortiCaltech:

  • poprzez fertygację – planowanych jest 8 zabiegów w dawce 1 L/ha, poczynając od etapu opadania płatków z pierwszych kwiatów (ok. 7 dni po rozpoczęciu kwitnienia) w odpowiednich odstępach czasowych tak, aby zaaplikować wymaganą objętość preparatu do końca sezonu (co około 7-10 dni). HortiCaltech będzie dodawany do zbiornika z saletrą wapniową.
  • dolistnie – bardziej powszechna forma aplikacji HortiCaltech. Zaaplikowana będzie ta sama ilość preparatu, jednak planowane są 4 zabiegi w dawce 2 L/ha, poczynając od etapu opadania płatków z pierwszych kwiatów (ok. 7 dni po rozpoczęciu kwitnienia) w odpowiednich odstępach czasowych tak, aby zaaplikować wymaganą objętość preparatu do końca sezonu (co ok. 10-14 dni).

Bioup – biostymulacja na najwyższym poziomie

Bioup to potężny biostymulator oparty na specjalnie wyselekcjonowanych enzymach oraz wyciągach roślinnych będących źródłem giberelin, auksyn i cytokinin. Wykazuje bardzo silny wpływ na podziały komórkowe w owocach poprzez wzmożenie syntezy ATP (dzięki niemu roślina ma energię do wzrostu i podziałów komórkowych, co ważne nie jest magazynowane tylko tworzone na bieżąco, zatem większa chwilowa produkcja powoduje momentalnie wyższą energię). Sprawdza się dosłownie w każdym rodzaju upraw, od polowych do specjalistycznych ogrodniczych. W zeszłym sezonie prowadzono już doświadczenia z tym produktem, właśnie w uprawie malin pod osłonami. Skutkiem stosowania jest znacznie większe plonowanie i wzrost liczby zawiązanych owoców.

Program stosowania w tym sezonie wygląda następująco:

  • standardowo: 2 zabiegi Bioup w dawce 0,5 l/ha – pierwszy zabieg przed kwitnieniem (rozsypujący się pąk), drugi zabieg po pełni kwitnienia. Stosowane razem z nawozem Grow More Super Crop 19-19-19 w dawce 2,268 kg/ha. Tak produkt będzie stosowany w tunelu.
  • Malina polowa, problem ze wzrostem po przymrozkach, pobudzenie rośliny do dalszego wzrostu wegetatywnego i dalej generatywnego – zaproponowana przez dr Krawca dawka 1 l/ha oraz standardowo szybko dostępny nawóz Grow More Super Crop 19-19-19 w dawce 2,268 kg/ha.

Produkt stosuje się przed kwitnieniem lub zaraz po opadnięciu płatków kwiatowych. W przypadku maliny robiliśmy zabieg przed kwitnieniem (rozsypujący się pąk), a drugi po pełni kwitnienia. Można zrobić zabieg też po pełni kwitnienia, następny zaś po 10-14 dniach. Wszystko zależy od uprawy i „dostępnej” masy zielonej, gdyż zabiegi robimy dolistnie. Kluczem jest wykonanie zabiegu jak najbliżej momentu występowania intensywnych podziałów komórkowych.

Dawkowanie to jedna butelka (0,5L) Bioup na hektar plus jeden worek (2,268kg – waga z US) Grow More Super Crop na hektar.

Grow More Super Crop

Do Bioup’u zawsze dodajemy bardzo szybko dostępne składniki odżywcze w postaci nawozu Grow More 19.19.19 Super Crop. Nawóz ma niezwykle szybkie działanie przez dodatek wielu substancji stymulujących jak kompleks glicyna-betaina, witaminy, algi, aminokwasy. Jest to bardzo czysty nawóz o składnikach jakości spożywczej, stąd też tak szybka pobieralność.

Poprzedni artykułPorzeczkowy zawrót głowy 2020 – fotogaleria
Następny artykułWYNIKI KONKURSU – Największa truskawka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj