Nawożenie truskawek w tunelach powinno być dopasowane do odmiany





Uczestnicząc w projekcie Truskawki w Tunelach realizowanym przez jagodnik.pl wraz z firmą Haygrove w gospodarstwie Kozacka Truskawka, firma Intermag zaproponowała program nawożenia truskawek. Użyto w nim zarówno wieloskładnikowe nawozy krystaliczne do fertygacji jak również inne specyficzne produkty z portfolio Intermagu. Jakie i dlaczego – wyjaśnia reprezentant firmy Grzegorz Ożarek.

Jak podkreśla ekspert firmy Intermag, opracowanie programu nawożenia w projekcie Truskawki w Tunelach, nie było łatwym zadaniem, bowiem należało stworzyć pożywkę uniwersalną dla kilku odmian. Obserwując jak rosną truskawki (8 odmian) w tunelu, który wzięliśmy pod nasza opiekę widzimy jak różnie reagują rośliny na zaproponowany przez nas program nawożenia. To pokazuje, że decydując się na tego typu uprawę w obiektach tunelowych należy wybrać jedną odmianę lub dopasować je pod względem wymagań żywieniowych – podkreśla Grzegorz Ożarek.

Do prowadzenia fertygacji wykorzystywany był wieloskładnikowy nawóz Dropfert (w okresie owocowania stosowany był w opcji 9-10-36 + micro) łatwo rozpuszczalny w wodzie. Użyto również produktu Bactim, w celu poprawy kondycji roślin i aktywację systemu korzeniowego. Bactim wpływa na lepszą kondycję systemu korzeniowego a tym samym lepsze pobieranie dostarczanych do gleby składników pokarmowych – wyjaśnia Grzegorz Ożarek. Zwraca też uwagę na dwa dość ciekawe produkty, które w tym przypadku podano poprzez fertygację – Optysil i Tytanit.

Optysil stosuje się w celu wzmocnienia wytrzymałości roślin na wysokie temperatury czy intensywne nasłonecznienie. Tytanit to z kolei produkt używany  w celu poprawy zawiązania owoców.

Ten projekt i te doświadczenia wyraźnie pokazują jak ważne jest dobranie programu nawożenia do poszczególnych odmian. Bazując na wynikach analizy gleby i wody jako doradcy układamy programy nawożenia pod potrzeby konkretnej odmiany i warunków w jakich prowadzona jest uprawa w danym gospodarstwie – powiedział Grzegorz Ożarek.







Poprzedni artykułBorówkowe Factory – co jeszcze warto zrobić przed zbiorami borówki
Następny artykułPorzeczkowy zawrót głowy 2020 – fotogaleria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj