Nawożenie i ochrona borówki nowymi produktami




Firma Agrosimex corocznie organizuje cykl Konferencji Sadowniczych, wśród których obecne są również tematy jagodowe. 20 stycznia obyło się wydarzenie dotyczące borówki, transmitowane online. W jego trakcie przedstawione aktualne zalecenia dotyczące m.in. nawożenie i ochrony borówkowych plantacji przed chorobami i szkodnikami.

Wnioski z sezonu 2020

Tomasz Domański doradca sadowniczy w firmie Agrosimex odniósł się do problemów jakie występowały w sezonie 2020. Wśród nich były różne anomalia pogodowe, poczynając od suszy w kwietniu, długo utrzymujące przymrozki wiosenne po intensywne opady deszczu i gradobicia w trakcie sezonu wegetacyjnego. Te zdarzenia nie pozostawały bez wpływu na rośliny. Dużym problemem dla wielu plantacji były wspomniane już gradobicia, uszkadzające pędy, liście i owoce. W takich sytuacjach niezwykle ważne wykonanie zabiegu po takim zdarzeniu, który zabezpieczy powstałe rany. W tym celu można zastosować produkty typu Viflo Cal S lub Viflo Miedź-Bor, które działają fungistatycznie i nie mają okresów karencji. Sporym wzywaniem w sezonie 2020 było zwalczanie chorób w tym wszędobylskiej szarej pleśni. By utrzymać zdrowe rośliny i owoce, konieczne było częste wykonywanie zabiegów ochrony na zakładkę. Stosując przed wszystkim zabiegi zapobiegawcze, takimi środkami jak Pastor 80 WG, Signum 33 WG, Luna Sensation 500 SC czy Switch 62,5 WG.

Wśród szkodników jakie przysparzają problemów na plantacjach są czerwce a dokładnie miseczniki, które staja się dość powszechnym szkodnikiem na wielu plantacjach. Przy jego zwalczaniu bardzo ważne jest prowadzenie lustracji wczesną wiosną i rozpoczęcie zabiegów w momencie gdy zaczynaj migrować larwy po pędach w kierunki wierzchołkowych partii roślin. W nowym sezonie do walki z tym szkodnikiem plantatorzy będą mieli środek Movento 100 SC. Dużym zaskoczeniem dla plantatorów borówki była też muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii), która dała o sobie znać w minionym sezonie, niszcząc na plantacjach 25-30% plonu, a zdarzały się przypadki że i więcej. W celu skutecznego zwalczania bardzo ważne jest prowadzenie szczegółowego monitoringu na plantacjach, poprzez wywieszanie, monitorowanie pułapek wyłapujących i dobrą identyfikację tego szkodnika.

Jak nawozić borówki i czym nawozić?

Krzysztof Zachaj z działu nawozów Agrosimex, omówił temat nawożenia borówki. Przypomniał, że borówka wymaga nie tylko odpowiedniego niskiego pH gleby, ale też dość sporych ilości poszczególnych składników pokarmowych a konkretnie 30-50 kg N/ha na glebach organicznych do 80-100 kg N/ha na glebach mineralnych, 30-60 P kg/ha, 50-75 K kg/ha i około 20-80 kg/ha Mg. Okazuje się, że w nawożeniu borówki nie można zapominać o wapniu odżywczym dla roślin. Składnik ten można dostarczyć roślinom stosując doglebowo ASX siarczan wapnia (najlepiej jesienią, ponieważ wolno się rozkłada w glebie), dodatkowo do gleby wprowadza się wtedy siarkę, która stabilizuje pH. W trakcie wegetacji można z kolei użyć nawozu Qropmix będący połączeniem saletry wapniowej i potasowej, który przeznaczony jest do stosowania doglebowego. Dobre zaopatrzenie roślin w wapń wpływa na wzrost odporności na infekcje oraz poprawę jakości owoców (jędrność i trwałość). Wapń można dostarczać poprze stosowanie  CaTS – tiosiarczan wapnia (doglebowo przez fertygację, polewowo lub dolistnie). Nawóz ten można aplikować łącznie z nawozem RSM, który jest nawozem płynnym. Taką aplikację można wykonać belką herbicydową, podając przygotowaną mieszaninę nawozów w bezpośrednie sąsiedztwo krzewów borówki.

Agrosimex borówka
Krzysztof Zachaj omówił nawozy polecane do nawożenia borówki

Prowadząc nawożenie poprzez fatygację bardzo istotne jest zapewnienie odpowiednich parametrów pożywki w tym jej pH. Używając do nawadniania czystą wodę, zwłaszcza gdy jej odczyn jest wysoki (powyżej 7) może dojść bardzo szybko do wzrostu pH gleby w otoczeniu roślin, a to będzie powodować spore problemy ze wzrostem. Do stabilizacji podawanej pożywki można wykorzystać nawóz Nova Pekacid, a jako źródło składników odżywczych – nawozy z serii Rosasosl lub Ultrasol. Te ostanie zwierają potas w postaci saletry potasowej, dzięki czemu są bardzo dobrze rozpuszczalne w wodzie i szybko przyswajane przez rośliny. Nową grupą nawozów do nawożenia borówki są nawozy z serii Soluplant PP, które zawierają fosfor w postaci ortofosforanej i polifosforanowej. Paletę produktów do nawożenia borówki uzupełniają produkty płynne z. Ich stosowanie uzasadnił bardzo dobrze ubiegły rok, z suchą wiosną i praktycznie brakiem opadów w kwietniu i początku maja. Są to  CaTS – tiosiarczan wapnia, KTS tiosiarczan potasu i ASX – polifosforan amonu. Można je stosować łącznie z nawozem RSM, podając przygotowany roztwory w bezpośrednie sąsiedztwo roślin.

Więcej informacji z tego wydarzenia w czasopiśmie „JAGODNIK”. Agrosimex zaprasza też na druga część  Spotkania Borówkowego już 2 lutego 2021: https://agrosimex.pl/konferencje-agrosimex-2021-wiedza-plonuje/ 







Poprzedni artykułMiędzynarodowa Konferencja Borówkowa 2021 w trybie online
Następny artykułCarrefour we Francji nie będzie sprzedawał truskawek w styczniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj