Nawożenie borówki należy dopasować do kondycji roślin na danej plantacji


Wiele plantacji borówek wysokiej w Polsce silnie ucierpiała w czasie kwietniowo-majowych przymrozków, które miejscami raczej należy nazwać mrozami. Są jednak regiony, czy też plantacje, gdzie sytuacja pozwala z nadzieją patrzeć na tegoroczne plony. Ważne jest jednak odpowiednie zbilansowanie i dostosowanie nawożenia, czasami już nie tylko do konkretnej kwatery, ale nawet uprawianej na niej odmiany. O tym jak realizować nawożenia na borówkowych plantacjach informuje dr Michał Wojcieszek z firmy Yara Poland.

Lustrując 9 maja kwatery doświadczalne w ramach projektu Borówkowe Factory, widzę, że poszczególne odmiany bardzo różnią się w zaawansowaniu rozwoju jak też w stopniu uszkodzenia spowodowanego przez ujemne temperatury – informuje dr Michał Wojcieszek. 

W przypadku takiej odmiany jak ‘Top Shelf’ widoczne są fioletowe przebarwienia świadczące o niedoborze fosforu spowodowane zapewne niskimi temperaturami. W zdecydowanie innej kondycji są np. borówki w sąsiednim rzędzie, gdzie rośnie ‘Valor’. Jeszcze inaczej prezentują się rośliny ‘Duke’ oraz ‘Bluecrop’, gdzie widoczne są silne uszkodzenia spowodowane kwietniowo-majowymi przymrozkami. 

Przy zapowiadanych spadkach temperatury, należy jednak bardzo indywidualnie podejść do prowadzonego nawożenia – komentuje specjalista z firmy Yara Poland. Produktem wspomagającym rośliny w czasie niskich temperatur będzie dokarmianie ich nawozem KristaLeaf FRUIT CONTROLER, dostarczającym dużą dawkę fosforu oraz mikroelementów. 

W ocenie M. Wojcieszka, tam, gdzie występują problemy z pobieraniem fosforu lub rośliny mają zbyt małą ilość nowych przyrostów warto zasilić rośliny takimi produktami KristaLeaf FOTO. To rozwiązanie szczególnie dobrze się sprawdzi się w kwaterach z najwcześniej kwitnącymi, a więc też najsilniej podmarzniętych, odmianach borówki wysokiej. Pamiętajmy, dokarmianie nalistne, to działanie, które pozwala w niewielkim stopniu wpływa na właściwe odżywienie roślin, jednak w warunkach stresowych, może znacząco wspomóc przygotowanie roślin na wystąpienie np. niskich temperatur, czy pomóc zregenerować roślinę po wystąpieniu stresu – przypomina dr M. Wojcieszek. Podstawą dobrego odżywienia borówek powinna być jednak fertygacja i tutaj cały czas jest na kolejne aplikacje dedykowanego borówce nawozu YaraTera SUPERBA BLUE, dedykowanej borówce w dawce 50 kg/ha/tydzień. Po zawiązaniu przez borówkę owoców i w czasie wzrostu zawiązków można dawkę tego nawozu zmniejszyć do około 25 kg/ha/tydzień, łącząc z nawozem YaraTera Kristalon Brązowy (15 kg/ha/tydzień) zawierającego dużą ilość potasu.  

Czasami, jeśli jednak uszkodzenia kwiatów są zdecydowanie wyższe należy przystąpić do właściwej regeneracji roślin, budując odpowiednią masę liściową. Tam, gdzie jednak jest dużo owoców warto wspomóc ich wzrost.

Jak prowadzić takie nawożenie oraz z jakich produktów korzystać w celu odpowiedniego zregenerowania roślin lub wspomóc dorastanie owoców dowiecie się w materiale filmowym:

Archiwum Borówkowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!





Poprzedni artykułMogą być niebezpieczne. Co zrobić gdy agrowłókniny zawisną na liniach elektrycznych?
Następny artykułJagodnik 5/2024 już w sprzedaży 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj