W Polsce powstanie największa kolekcja odmian truskawek na świecie. To za sprawą projektu Truskawkowych Inspiracji. Zapoczątkowany został w 2021 roku a realizowany w gospodarstwie Magdaleny i Mateusza Włodarczyków. Pierwsza finałowa edycja miała miejsce w 2022 roku, a kolejna w 2023 roku.

Truskawkowe Inspiracje – sezon 2024

Truskawkowe Inspiracje to projekt prowadzony w gospodarstwie wyspecjalizowanym w produkcji truskawek deserowych. Jego realizację rozpoczęto w 2021 roku. W sezonie 2023 oceniane były 24 odmiany, a na ten rok projekt zakłada posadzenie około 40 odmian truskawek, które będą uprawiane w warunkach produkcyjnych. Cała uprawa prowadzona będzie na podwyższonych pojedynczych zagonach, wyłożonych agrowłókniną lub folią. Nawadnianie i nawożenie odbywać się będzie poprzez system fertygacyjny wraz z zaleceniami od firmy Yara, która znana jest w produkcji wysokiej jakości nawozów do fertygacji.

Kolekcja odmian prowadzona jest na podwyższonych zagonach

Odmiany truskawek w warunkach produkcyjnych

Wraz z partnerami projektu na bieżąco pokażemy, jak prowadzona jest ta uprawa, jak przebiega sadzenie i dalsza pielęgnacja roślin. Takie doświadczenie, jak podkreśla Mateusz Włodarczyk, który jest gospodarzem tego spotkania, jest bardzo ważne dla producentów. Na rynku mamy obecnie bardzo dużo nowych odmian, ale tak naprawdę nie wiemy, jak zachowają się one w warunkach produkcyjnych. Tutaj na plantacji dzięki testom możemy wybrać te odmiany, które będą najlepsze dla naszej produkcji –  Mówi Mateusz Włodarczyk.

Matusz Włodarczyk jest gospodarzem i opiekunem plantacji prowadzonych w ramach Truskawkowych Inspiracji

To świetna inicjatywa! Kolekcja odmian truskawek w Polsce może przyczynić się do rozwoju lokalnej produkcji i wprowadzenia nowych, wysokiej jakości odmian na rynek. Prowadzenie wdrożenia w warunkach polowych na plantacji pozwoli producentom dokładniej ocenić potencjał różnych odmian i dopasować je do swoich potrzeb.

Spotkania, relacje, szkolenia

Projekt Truskawkowe Inspiracje w Hornigach to świetna okazja, by zapoznać się z nowoczesną technologią uprawy truskawek na podwyższonych zagonach. Spotkanie dla plantatorów zaplanowano na przełom czerwca i lipca. Podsumowując – chcemy zapewnić możliwość spotkania się z ekspertami, doradcami, jak również dyskusji w gronie plantatorów truskawek. Wszystkich zapraszamy do Hornig na przełomie czerwca i lipca 2024 roku.

Wraz z partnerami projektu zapraszamy na edycję Truskawkowe Inspiracje 2024


Poprzedni artykułWina i piwa owocowe mają przyszłość!
Następny artykułNowy tymczasowy wymóg dotyczący eksportu marokańskich owoców miękkich w Hiszpanii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj