Plantatorzy każdego niemal gatunku z zainteresowaniem śledzą informacje o nowych odmianach. W przypadku truskawek pojawi się ich całkiem sporo, a rewolucja odmianowa jest procesem ciągłym. Doskonale widać to w projekcie Truskawkowe Inspiracje, który prowadzony jest od 2021 roku w gospodarstwie Magdaleny i Matusza Włodarczyków w Hornigach. W ciągu dwóch lat na kwaterze produkcyjnej o powierzchni 1 ha przetestowaliśmy 24 odmiany truskawek. Która jest najlepsza?

Wyjątkowa kolekcja odmian

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W kolekcji zgromadzonej w Hornigach w ciągu dwóch lat obserwowaliśmy 24 odmiany truskawek, w tym zupełne nowości pochodzące od hodowców. Najważniejsze jest to, że rosły one w warunkach typowo produkcyjnych na zagonach gruntowych ściółkowanych folia lub agrowłókniną. Kolekcja została założona w 2022 roku z nasadzenia realizowanego na przełomie kwietnia i maja. Wtedy większość odmian posadzono z wykorzystaniem sadzonek wielokoronowych, typu tray,  waiting bed lub A+. Zapewniły one pierwszy plon handlowy niespełna 2 miesiące po posadzeniu. Część odmian posadzono ze słabszych sadzonek, z nastawieniem, że będą owocowały dopiero w kolejnym sezonie.

Finałowe spotkanie Truskawkowych Inspiracji – 10 czerwca 2024

Testy produkcyjne i ocena owoców

Prawdziwy test miał miejsce w 2023 roku. Rośliny miały zapewnione takie same warunki na starcie, były tak samo chronione a nawożenie było dostosowane do specyfiki poszczególnych odmian. Podczas finałowego spotkania jakie mało miejsce 10 czerwca, jego uczestnicy mogli sami przekonać się i ocenić zgromadzone w kolekcji odmiany truskawek. Oprócz tego przeprowadzony został test konsumencki, podczas którego oceniany był wygląd, smak, atrakcyjność szypułki i całego owocu. W trakcie projektu ocenione zostały też odmiany pod względem plonowania.

Zdecydowaliśmy się na ten projekt, ponieważ sami jesteśmy ciekawi nowych odmian. Nie każdy plantator ma możliwość przetestować je u siebie na plantacji. My wspólnie z redakcją Jagodnika mamy taką możliwość. Testujemy, doświadczamy i wybieramy te odmiany, które sprawdzają się najlepiej – uważa Matusz Włodarczyk.

Jaką wybrać odmianę truskawek?

Wszystko zależy od preferencji plantatora ale też odbiorcy. W 2022 roku uznanie uczestników zdobyła odmiana pod numerem L19111, ze względu na swój wyjątkowy poziomkowy smak owoców. Z kolei pod względem plenności najlepiej wypadła odmiana Cory, gdzie udało się zebrać 650 g/rośliny już w niecałe dwa miesiące po posadzeniu roślin (sadzonki typu tray). A jak wypadły odmiany w sezonie 2023? O tym opowiemy 18 stycznia podczas Konferencji Truskawkowej, która odbędzie w trackie XIV już edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa w Kielcach. Przedstawimy jak plonowały poszczególne odmiany i jaką zdobyły ocenę w opinii plantatorów. Omówimy też wyniki testów smakowych, przeprowadzonych w Hornigach, wskazując najsmaczniejsze truskawkę sezonu 2023. Przedstawimy również jakie będą dalsze losy projektu Truskawkowe Inspiracje i czym będziemy chcieli Was zaskoczyć w sezonie 2024.

Zatem do zobaczenie w Kielcach i na Konferencji Truskawkowej TSW 2024.Poprzedni artykułOptymalizacja – to hasło przewodnie XII Międzynarodowej Konferencji Borówkowej 
Następny artykułTSW 2024 – dlaczego warto tam być?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj