Mikroorganizmy na plantacjach malin letnich i jesiennych

Plantacja odmiany Glen Ample - po zbiorze owoców

W ramach wizyt na plantacjach, gdzie stosowane są w praktyce rozwiązania testowane w ramach projektu Malinowe Factory, w sierpniu ub. roku odwiedziliśmy dwa gospodarstwa, gdzie od kilku sezonów stosowane są rozwiązania z firmy Bio-Gen dedykowane uprawia malin.

W pierwszym z odwiedzonych gospodarstwa, mogliśmy zapoznać się z kondycją roślin odmiany ‘Glen Ample’, która była już po zbiorze owoców. Jak informował Robert Gogółka z firmy Owocmix, wczesną wiosną stosuje się tutaj Rewital (1 l/ha). Następnie od kwitnienia stosowano co co dwa tygodnie preparat Guard H. Produkt ten pozwolił uzyskać bardzo dobrą zdrowotność owoców oraz roślin.

Ekologiczna plantacja Polany w gospodarstwie Jana Rychtera

Kolejne z odwiedzonych gospodarstw należy do Jana Rychtera z Mikołajówki. Na swojej plantacji odmiany powtarzającej owocowanie jesienią lub wiosną, wycięte i pozostawione na plantacji pędy opryskuje roztworem preparatu Rewital. Zastosowanie go wiosną, tuż po ruszeniu wegetacji, pozwala na bardzo dobrą mineralizację wyciętych pędów, a także ogranicza problemy ze znajdującymi się w nich patogenami. Następnie kilka razy w sezonie maliny opryskuje preparatem Guard H, który w jego opinii bardzo dobrze sprawdza się w zabezpieczeniu upraw przed wieloma patogenami. W opinii plantatora, pozytywny efekt dotyczący ograniczenia występujących na plantacji patogenów widoczny jest dopiero po 2 lub 3 zabiegu.

Praktycznych informacji dotyczących stosowania produktów Rewital oraz Guard H udzielił nam Piotr Pańczak z firmy Bio-Gen. Przedstawione przez niego informacje są bardzo pomocne w prawidłowym stosowaniu tych produktów na plantacjach ekologicznych oraz konwencjonalnych. W przypadku omawianej przez niego na filmie grupy produktów ważna jest technika opryskiwania, która ma zapewnić dobre pokrycie opryskiwanej rośliny.





Poprzedni artykułHigiena zbiorów i bezpieczeństwo żywności
Następny artykułNazwali pracowników parobkami i obrazili rolników

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj