Metody fertygacji upraw – jaką wybrać? – ekspert radzi



Obecnie systemy nawodnieniowe, poza dostarczaniem wody dla uprawianych roślin służą również do nawożenia. Jest to szybki i ekonomiczny sposób podawania pożywki bezpośrednio do systemu korzeniowego, co w widoczny sposób przekłada się na wielkość i jakość zbiorów.

Dlaczego warto wykorzystać system nawadniający do podawania pożywek nawozowych?

Korzyści ze stosowania fertygacji jest wiele. Wystarczy przemyśleć kilka podstawowych, by zdecydować się na wykorzystanie tego typu zabiegów w swoich uprawach.

  1. Oszczędność czasu i pracy
  2. Idealny sposób nawożenia podczas suszy – nawóz rozsypany w granulkach nie rozpuści się podczas suszy i nie wchłonie należycie.
  3. Precyzja – określona, zalecana ilość nawozu trafia do strefy korzeniowej

Niektóre uprawy jak np. borówki bez fertygacji nigdy nie przyniosą spodziewanych plonów.

Fertygacja a przymrozki – strategia ochrony

Wszyscy zastanawialiśmy się jak ochronić uprawy przed przymrozkami. Agrowłóknina sprawdza się w truskawkach, zraszacze nadkoronowe w sadach.

Dodatkowym zabezpieczeniem jest przygotowanie roślin od strony fizjologicznej poprzez odpowiednie zabiegi nawożenia. Najskuteczniejszy sposób to podawanie ich doglebowo, by nie obciążać liści. Budowanie fizjologicznej odporności roślin należy rozpocząć przed przymrozkami, a po ich wystąpieniu stymulować je dalej odpowiednio dobranym preparatem.

Wobec powtarzających się zjawisk pogodowych strategia ochrony roślin przez przymrozkami jest bardzo ważna, powinna być zaplanowana i realizowana systematycznie.

Aby zobaczyć film „Metody fertygacji upraw sadowniczych”, kliknij dalej…







Poprzedni artykułPolskie truskawki w „Pytanie na śniadanie”
Następny artykułRośliny z in vitro – 40 lat doświadczenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj