Maszynowe nowości na Fruit Logistica 2025

Naważarka do borówki firmy Milbor




Wystawa maszyn i firm z tego sektora branży owocowo-warzywnej to niezwykle istotny element każdej edycji targów Fruit Logistica w Berlinie. Dominowały przede wszystkim rozwiązania do sortowania i pakowania owoców i warzyw, jednak w tym roku nie brakowało również wielu innych, ciekawych produktów.

Pakowanie i sortowanie

Łatwo dostrzegalną większość stoisk w halach maszynowych zajmowały firmy oferujące urządzenia do sortowania i pakowania.Firma Weco zaprezentowała swoją najnowszą maszynę do sortowania borówki. Jak przekazał Robert Szymański, ma ona wydajność do 4 t/h i jest wykonana w nowej technologii spin sort – borówka na maszynie obraca się, umożliwiając kamerze wykonanie kilkunastu zdjęć, na podstawie których możliwe jest wykrycie wad każdego z owoców. Maszynę charakteryzują także niewielkie wymiary.

Firma Milbor pokazała na targach najnowszy model naważarki do borówki. Piotr Milewski wskazał, że jest to najdokładniejsze urządzenie na rynku, o ergonomicznej, przemyślanej konstrukcji ułatwiającej mycie i serwis i wysokiej wydajności do 180 opakowań na minutę.

Firma Sismatec przywiozła maszynę do pakowania owoców miękkich. Może przy niej pracować sześciu operatorów, którzy uzupełniają punetki z owocami, następnie napełnione puneki są foliowane – maszyna na raz może zafoliować ich 6, a takich cykli w minutę może wykonać 20, dzięki czemu wydajność maszyny to 120 opakowań na minutę. Następnie w kolejnej sekcji odbywa się pakowanie do kartonów zbiorczych.

Tego typu rozwiązań było bardzo wiele, ale oprócz nich na targach można było podejrzeć najnowsze rozwiązania z dziedzin magazynowania i szeroko pojętej logistyki, np. roboty do foliowania palet z ładunkiem.

Rozwiązania ułatwiające uprawę

Swoje propozycje miały także firmy nastawione na producentów owoców i warzyw. Na halach można było obejrzeć pielniki, wózki do zbioru owoców, konstrukcje tuneli i infrastrukturę do różnych upraw tunelowych, np. rynny do uprawy truskawek, systemy nawadniania itp. Zaprezentowano również szeroką ofertę podłoży z substratów kokosowych, a także rozwiązania z zakresu nawożenia i ochrony biologicznej.

Najnowocześniejsze technologie

Wśród maszyn prezentowanych na targach nie mogło zabraknąć najnowocześniejszych rozwiązań wykorzystywanych w ogrodnictwie, np. dronów. Swoją ofertę pokazała m.in. węgierska firma ABZ, którą nominowano do Innovation Awards. Odwiedzający mogli także obejrzeć ciekawe rozwiązania przeciwprzymrozkowe – np. wiatraki.

Plantatorów truskawek mogłyby także zainteresować konstrukcje do piętrowania upraw, zaś wszystkich producentów owoców i nie tylko, rozwiązania do wentylacji i sterylizacji przechowywanych plonów z wykorzystaniem np. światła UV.

Swoje stoiska miały także firmy proponujące zaawansowane systemy komputerowe i systemy wspomagania decyzji, ułatwiające np. nawadnianie, czy ogólne zarządzanie plantacjami.

Zainteresowaniem cieszyły się także koncepcje łączące odnawialne źrodła energii z osłonami upraw w postaci daszków z paneli fotowoltaicznych.

Fotogaleria






Poprzedni artykułPlantatorzy borówki muszą liczyć koszty. To podstawa każdego biznesu  
Następny artykułNiskie temperatury opóźniają szczyt zbiorów marokańskich borówek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj