Maliny w technologii kombajnowego zbioru




W ramach projektu Malinowe Factory podjęliśmy próbę stworzenia modelowej plantacji malin pod zbiór kombajnowy. Ma to na celu przygotowanie roślin do zbioru kombajnowego, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów prowadzenia plantacji i maksymalizacji plonu. Podstawowa odmiana do tego nasadzenia to Cascade Harvest – odmiana owocująca na pędach dwuletnich. Partnerem nawozowym tego projektu jest firma Timac Agro Polska.

Przygotowanie plantacji malin pod zbiór kombajnowy może okazać się jedyną szansa na utrzymanie potencjału Polski jako czołowego dostawcy malin na cele przemysłowe. Wynika to przede wszystkim z faktu coraz większych trudności z pozyskaniem pracowników do zbioru, ale też rosnących kosztów zbioru malin. Jest to de facto pomysł na dzisiejsze czasy, ale wcale nie oznacza drastycznego obniżenia kosztów zbiorów. Wynika to przede wszystkim z wysokiej ceny zakupu specjalistycznych maszyn do zbioru malin, ale też pewnych ograniczeń w zborze kombajnami – uważa dr Paweł Krawiec.  Maliny należy zbierać co kilka dni. My zakładamy, że trzeba to będzie rozbić z częstotliwością 2-3 dni, przy 10-12 przejazdach przez plantacje w ciągu całego sezonu. To zaś oznacza, że jeden kombajn w ciągu sezonu będzie mógł zebrać owoce z 12-15 ha – dodaje malinowy ekspert.  Argumentem przemawiającym za wprowadzeniem kombajnowego zbioru malin jest natomiast zbiór owoców w prawidłowym terminie o wyrównanej jakości i oferowanie jednorodnych partii owoców.

Kwatera gdzie posadzono maliny pod zbiór kombajnowy to pole gdzie wcześniej uprawiane były truskawki. Część pola wcześniej odkażono, i  wprowadzono odpowiednie nawozy mineralne. Posypowo zastosowano Physactiv + (dostarczenie wapnia ożywczego, siarki i magnezu oraz biostymulacji). Rzędy roślin przykryto agrotkaniną o rzadkim splocie, co pozwala na stosowanie w trakcie wzrostu nawozów posypowych. Tu zastosowano Sulfamo 23 oraz Hiper Top-Phos. Na szczególną uwagę zasługuje ten ostatni produkt. Hiper Top-Phos zawiera unikalną formułę chronionego fosforu, co oznacza że może być on pobierany i wykorzystywany przez rośliny nawet w warunkach zbyt niskiego/wysokiego odczynu gleby.  Dodatkowo nawóz ten zawiera biostymulację w formułę Mycoboost , która poprawia odżywienie fosforem, siarką i wapniem ale też przyczynia się do lepszego wzrostu systemu korzeniowego i stymuluje rozwój aktywnej flory glebowej – podkreśla Bartłomiej Drzazga z firmy Timac Agro Polska.  

Kwatera malin po kombajnowy zbiór owoców po 3 miesiącach od posadzenia

Po pierwszym sezonie udało się zapewnić dobre przyjęcia i wzrost roślin mimo późnego terminu sadzenia roślin (koniec czerwca). W przyszłym roku planowany jest wstępny zbiór owoców z tej kwatery i przygotowanie roślin do pełnego zbioru w sezonie 2024. Kwatera w dalszej części będzie nawożona nawozami w technologii Timac Agro łącznie z prowadzeniem fertygacji  i nawożenia dolistnego.   










Poprzedni artykułNowe polskie odmiany borówki i haskapu? Tak, i to już niebawem!
Następny artykułBerry Fest – najlepsze polskie wina, nalewki i destylaty owocowe  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj