To już 6 rok działań związanych z projektem Malinowe Factory realizowanym w gospodarstwie dr Pawła Krawca w Karczmiskach. W tym roku realizowane są tam nowe doświadczenia związane z uprawą malin i jeżyn w pojemnikach oraz kontynuowane są doświadczenia z porównaniem rożnych systemów odkażania gleby w tunelach. Oprócz tego do zobaczenia polowe plantacje malin ukierunkowanych na produkcję owoców dla przemysłu i szereg ciekawych doświadczeń. To wszystko już 5 września na plantacji w Karczmiskach.
Maliny w pojemnikach
Po kilku latach uprawy malin realizowanej w tunelu doświadczalnym nadszedł czas na zmianę technologii uprawy. W tym roku rośliny malin i jeżyn posadzone zostały w pojemnikach. Wykorzystano do tego celu zarówno rożne typy pojemników jak i rodzaje podłoża. Już w ubiegłym roku zauważyliśmy, że samo odkażanie gleby w tunelach nie daje efektów jakich byśmy oczekiwali, dlatego w tym roku zdecydowaliśmy się posadzić rośliny w pojemnikach. Wydaje się to być jedyne rozwiązanie w sytuacji gdy gleba jest zmęczona i zainfekowana przez patogeny odglebowe – wyjaśni dr Paweł Krawiec. Podłoża w jakich rośną maliny to zarówno węgiel brunatny z firmy Carbohort, jak tez podłoże kokosowe z firmy Agronom Plants. Oprócz tego dr Paweł Krawiec opracował własną koncepcję podłoża, o którym opowie podczas wrześniowego spotkania.
Odmiany malin i jeżyn
Malinowe Factory to również bogata kolekcja odmian malin, w której znalazły się ‘Enrosadira’, ‘Primalaba’, ‘Rosalita’, ‘Poranek’, ‘Aurora’, ‘Kwanza’ i klon ‘AP 001’. W tym roku w ramach projektu posadzono również 14 odmian jeżyn: ‘Brzezina’, ‘Orkan’, ‘Ruczaj’, ‘Polar’, ‘Chester’, ‘Triple Crown’, ‘Black Satin’, ‘Relewance’, ‘Columbia Star’, ‘Loch Ness’, ‘Asterina’, ‘Loch Tay’, ‘Gracja’, klon ‘R152801’ oraz ‘R1145301’. Ponieważ w przypadku jeżyn sadzone były rośliny typu plug plants, w tym roku wyprowadzane są z nich pędy, które zapewnią owocowanie w kolejnym roku. Jak to wszystko wygląda zobaczycie już 5 września podczas tegorocznego finalnego spotkania.
Tradycyjnie już pokażemy tunel z towarową produkcja malin na zbiór owoców deserowych (odmiany ‘Enroadrira’, ‘Polonez’, ‘Poemat’ i ‘Mapena’) oraz polową plantację malin odmiany ‘Polana’ która w tym roku prowadzona jest przy rusztowaniu. Czy taki system sprawdza się i warto go będzie zastosować? Są pytania, będą odpowiedzi podczas
Malinowe Factory 2020
Data: 5 września 2020, godzina 11.00
Miejsce: Karczmiska, ul. Owocowa 1
Wstęp: tylko dla zarejestrowanych uczestników – REJESTRACJA
Program spotkania:
11-12.00 – Rejestracja uczestników
12-12.15 – Powitanie uczestników – dr Paweł Krawiec, Mariusz Podymniak
12.15 – 14.30 – Zwiedzanie w grupach
- Koncepcje uprawy malin i jeżyn w pojemnikach – dr Paweł Krawiec
- Podsumowanie doświadczeń z odkażaniem gleby w tunelach
- Zastosowane rozwiązania produkcyjne – przedstawiciele partnerów projektu
- Plantacje polowe malin w nowej technologii na przykładzie odmiany Polana
- Kolekcja odmian jeżyn
14.30 – 15.30 Rozmowy w kuluarach i spotkania z firmami
Koszt udziału w spotkaniu wynosi 80 zł/osoby. Płatność będzie przyjmowana w dniu spotkania podczas rejestracji uczestników.
Podczas spotkania będzie możliwość konsultacji fitopatologicznych, których udzielać będzie dr Beata Hetman, doświadczony fitopatolog i ochroniarz roślin jagodowych. W tym celu można będzie zabrać rośliny lub ich fragmenty z objawami zaburzeń.
Ze względu na obostrzenia związane ze stanem pandemii Covid -19 liczba uczestników będzie ograniczona. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Rejestracji.
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość odwołania spotkania w przypadku zagrożenia Covid-19 lub sytuacji uniemożliwiającej jego bezpieczną organizację.