Półfinał Malinowego Factory już 17 czerwca – ostatnie dni na rejestrację




Kolejny sezon projektu Malinowe Factory obfituje w nowe doświadczenia związane z tunelową i polową uprawą malin. Po przewodnictwem dr Pawła Krawca i zespołu Horti Team zbierane są szczegółowe informacje dotyczące porównania wzrostu i owocowania kilkunastu odmian w tunelu, jak również rosnących w polu. Niebawem rozpocznie się owocowanie malin na pędach dwuletnich, a jak ono przebiega można się będzie przekonać podczas półfinałowego spotkania już 17 czerwca 2018 roku.

Zapraszamy do rejestracji – tylko do 10 czerwca.

Wszystkich zainteresowanych nowoczesną uprawą malin w gruncie i pod osłonami zapraszamy do rejestracji swojego udziału. Spotkanie będzie miało charakter typowo plenerowy. W jego trakcie podzielni na grupy będziemy mogli zwiedzić wszystkie kwatery doświadczalne z uprawą malin, a o prowadzonych tam projektach opowie dr Paweł Krawiec i jego współpracownice z zespołu Horti Team, jak też przedstawiciele firm które biorą udział w projekcie.

Wstęp jest płatny. Przed wejściem na spotkanie prowadzona będzie rejestracja uczestników i można będzie dokonać opłaty. Ci, który mają prenumeratę Jagodnik płaca 50 zł/osobę*, pozostali 100 zł/osoby. Na miejscu można będzie też dokonać prenumeraty Jagodnika (od dowolnego numeru – tylko 100 zł/rok i 8 numerów – szczegóły). Możliwość udziału w spotkaniu zapewnia tylko wcześniejsza rejestracja. Zachęcamy wiec by dokonać jej jak najszybciej (kliknij ten link). Szczegółowe informacje dotyczące spotkania wyślemy zarejestrowanym uczestnikom tuż przed spotkaniem.

*przy posiadaniu aktualnej prenumeraty JAGODNIK z niższej opłaty mogą skorzystać dwie osoby (członkowie rodziny). Dzieci do 15 roku życia są zwolnione z opłaty.

Maliny w tunelu

Wspaniała kolekcja odmian owocujących zarówno na pędach jednorocznych i dwuletnich zgromadzona została na powierzchni 1800 m2 w tunelu dostarczonym przez firmę Haygrove. To już 4 rok wzrostu malin w tunelu. W ubiegłym prowadzono je na podwójny zbiór, uzyskując zarówno zbiór owoców w czerwcu z pędów dwuletnich oraz zbiór jesienny z pędów jednorocznych. W tym roku pozostawiono pędy na kolejny podwójny zbiór, a dla porównania na kilku odmianach (‘Enrosadira’, ‘Poemat’ i ‘Polonez’) prowadzone jest na podwójny zbiór i na zbiór tylko z pędów jednorocznych. Jakie przyniesie to efekty przekonamy się pod koniec sezonu, tymczasem w czerwcu można będzie się przekonać o wielkości plonów i jakości owoców z pędów dwuletnich.

Maliny w tunelu prowadzone tylko na zbiór jesienny
Maliny w tunelu prowadzone na zbiór z pędów ubiegłorocznych

Okazuje się również, że nie wszystkie odmiany dobrze rosną w tunelu, a jedna z nich ‘Przehyba’ musiała być usunięta z powodu dużego porażenia przez choroby odglebowe. Jedną z odmian ‘Laszka’  zastąpiono również kilkoma nowymi klonami hodowlanymi przywiezionymi ze Szkocji. Czy będą przydatne do naszych warunków produkcyjnych – to pozwoli ocenić  projekt Malinowe Factory. Włączone zostały do kolekcji w tunelu również dwie nowe odmiany ‘Gleen Dee’ i ‘Dalniva’, które również można zobaczyć w trakcie owocowania.

Maliny w uprawie polowej

Kolekcja kilku odmian malin znajduje się w uprawie polowej. Założono ją w ubiegłym roku z sadzonek doniczkowanych, przy czym roślino posadzono w różnych systemach uprawy gleby: na zagonie bez ściółki oraz ściółkowanych agrowłókniną Pegas Agro z firmy Agrimpex. W tym roku rośliny są prowadzone na normalny zbiór z pędów tegorocznych. Podczas kwitnienia będą w pełni kwitnienia.

Maliny na kwaterze wieloodmianowej

Kolejna plantacja to Polana założona w 2016 roku z sadzonek doniczkowanych. Wygląd tej 1 -hektarowej kwatery mówi sam za siebie. Pełne wypełnienie rzędów, brak wypadów, doskonała zdrowotność. To zasługa dobrej jakości materiału szkółkarskiego i dbałości o plantację. Dodatkowo są tu testowane różne programy nawożenia i ochrony, o efektach czego można będzie przekonać wizytując te plantacje 17 czerwca.

Odmiana Polana wzorowo prowadzona w 3 roku wzrostu

A tak było na finałowym szkoleniu w 2017 roku:

 

Do zobaczenia w Karczmiskach – na największym w Europie poligonie doświadczalnym związanym z uprawą malin!  

Razem tworzymy malinową przyszłość!

 

 

 

 









Poprzedni artykułNawożenie borówki w fazie wzrostu owocu
Następny artykułZapraszamy na Jagodowe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj