Lustrujemy plantacje malin na obecność pryszczarków, przędziorków, zmienników – czy już są?




Wróciła ciepła pogoda, a wraz z nią wzmaga się presja szkodników malin. Dr Paweł Krawiec z Horti Team, gospodarz projektu Malinowe Factory, wraz z dr Michałem Pniakiem z Biocont-u zlustrowali doświadczalną część plantacji aby zorientować się czy przypadkiem nie pojawiło się już jakieś zagrożenie, które wymagałoby podjęcia zdecydowanej interwencji.

Pojedyncze osobniki przyszczarka

Pryszczarek namalinek łodygowy to groźny szkodnik, który powoduje szkody tak latem jak i zimą – uszkodzone pędy łatwiej przemarzają. Chętnie składa też jaja w miejscach uszkodzeń mechanicznych powstałych na przykład wskutek kombajnowego zbioru owoców. Wato więc stosować pułapki do monitoringu oblotu szkodnika. Są one w ofercie firmy Biocont. Sprawdzenie ich szkłem powiększającym da odpowiedź co do presji pryszczarka. Gdy jest ona wysoka, osobniki tego gatunku zaczynają masowo odławiać się w pułapce.

Zmienik lucernowiec jeszcze niegroźny

To szkodnik, który dość chętnie zasiedla rośliny  odmiany ‘Enrosadira’. To bardzo dobra malina, z wielu powodów dostosowana do warunków panujących na polskich plantacjach, ceniona przez polskich plantatorów i chętnie sadzona. Uprawiając ją do uprawy, warto jednak mieć na uwadze możliwość wystąpienia na niej zmienika lucernowca. Biocont oferuje także i pod kątem tego szkodnika pułapki mogące pomóc w monitoringu jego presji i uchwyceniu właściwego momentu na wykonanie zabiegu. Póki co, jest na to jednak za wcześnie.

Przędziorek chmielowiec także jeszcze nie pokazał swej mocy

W trakcie lustracji przeprowadzonej przez specjalistów nie stwierdzono obecności przędziorków na malinach. Wygląda na to, że wczesno wiosenne zabiegi przeciw zimującym samicom okazały się skuteczne. Gdyby jednak było inaczej, Biocont w swym portfolio posiada Naturalis zawierający owadobójczego grzyba Beauveria bassiana. Preparat ten można stosować także do zwalczania wciornastków, a doglebowo – drutowców. Do zwalczanie przędziorków stosować można także preparat Prev-Am zawierający olejek pomarańczowy.

Więcej na filmie

Dr Paweł Krawiec i dr Michał Pniak odbyli kilkunastominutową rozmowę o ochronie malin przed szkodnikami. Została ona zarejestrowana w materiale filmowym, który można znaleźć poniżej. Poruszają tam cały szereg praktycznych zagadnień związanych z niwelowaniem zagrożeń, które z pewnością okażą się przydatne w bieżącym sezonie:

Archiwum Malinowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!










Poprzedni artykułResiYou – sztuczna inteligencja w ochronie truskawek
Następny artykułMogą być niebezpieczne. Co zrobić gdy agrowłókniny zawisną na liniach elektrycznych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj