Lepsze warunki dla truskawek w okresie sadzenia i po nim

truskawka w polu


Rozpoczynają się właśnie zbiory truskawek pod tunelami, trwa kwitnienie plantacji polowych. Choć wszyscy niecierpliwe wyglądają krajowych owoców, to plantatorzy już teraz zakładają kwater pod zbiory w kolejnym sezonie. Niestety, w strefach o wieloletniej tradycji uprawy truskawek gleby na których gatunek ten nie rósł w ostatnich kilku latach rozpaczliwie brakuje. Kumulują się zagrożenia, wzrost i plonowanie bywają silnie ograniczane. Plantacje narażone są także na kaprysy pogody. Co można zrobić w takiej sytuacji? W sukurs plantatorom przychodzą rozwiązania mikrobiologiczne oraz preparaty o właściwościach biostymulujących.

Zatroszczyć się o jakość gleby

Gleba to warsztat każdego ogrodnika. Niby wszyscy o tym wiedzą, a jednak często bywa ona zaniedbywana. Udział próchnicy w glebie w Polsce na ogół jest daleki od dostatecznego. W wielu przypadkach jest to poniżej 2%. W niektórych krajach takie gleby uznane zostałyby za zdegradowane i przeznaczone do rekultywacji. Większa zawartość materii organicznej w podłożu, to większa pojemność wodna przy jednoczesnym ograniczeniu stosowanych dawek nawozów. Zadbanie o właściwy skład i strukturę gleby po prostu się opłaca. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na produkt HumiAgra. Jego zastosowanie przyspiesza humifikację resztek pożniwnych. Wspiera też uprawy m.in. poprzez  wiązanie pozostałości herbicydów czy metali ciężkich. Aplikacja produktu wpływa na powstanie struktury gruzełkowej gleby. To ułatwia dostęp roślin do substancji odżywczych w niej obecnych. Dalszym efektem stosowania preparatu HumiAgra jest poprawa smaku, walorów odżywczych i prezencji truskawek. Produkt ten można wykorzystywać także do opryskiwania gleby w rzędach gdzie sadzone były sadzonki typu frigo. Aplikacja może także nastąpić poprzez krótkie zamaczanie ich w roztworze produktu bezpośrednio przed sadzeniem. To przyspieszy ich przyjmowanie się i wzrot wegetatywny. HumiAgra to produkt naturalny, spełniający oczekiwania rolnictwa ekologicznego.

Zająć przestrzeń życiową patogenów

To zawsze dobry pomysł. Celem takiego działania nie jest bezpośrednie oddziaływanie na rośliny. Kolonizując ryzosferę truskawek organizmami dla nich neutralnymi ograniczamy rozwój patogenów. Zwiększony wigor roślin, wyższy plon czy lepsza jego jakość nie są zatem efektem działania preparatów bakteryjnych. Dobre rezultaty są wynikiem wyparcia przez nie szkodliwych organizmów w przestrzeni w której ich bytność zagrażałaby truskawkom. Przykładem ciekawego produktu zawierającego 82% bakterii Bacillus Subtillis i 18% bakterii Bacillus Megaterium jest Bacter Plant. To produkt z powodzeniem stosowany od lat choćby w warzywnictwie. Doskonale jednak nadaje się także do stosowania we wspieraniu wegetacji i plonowania truskawki. Nie jest to interwencyjny środek ochrony roślin. Jego aplikacja powinna nastąpić przed wystąpieniem silnej presji patogenu. Wówczas produkt ma szansę realnie wesprzeć roślinę w zmaganiach z takimi chorobami jak choćby szara pleśń czy wertycylioza. Produkt można łączyć z nawozami mineralnymi czy innymi produktami z gamy Agraplant. Preparat może być aplikowany dolistnie i doglebowo. W przypadku bardziej zaawansowanych problemów z glebą lepiej sięgnąć po Bacter Plant Mix. Posiada on silniejszą kompozycję, dodatkowo wzbogaconą o bakterie Lactobacillus plantrum.

Wesprzeć rośliny w walce ze stresem

Choć prognozy pogody są aktualnie dość korzystne, to nie można wykluczać jakichś nagłych kaprysów aury. Przebieg ostatnich dwóch sezonów w tym kontekście był przecież zupełnie nieprzewidywalny. Okresy suszy i upałów przerywane były nawalnymi deszczami. Zawsze późną wiosną i latem potencjalnie wielkim zagrożeniem jest gradobicie. Lokalne przymrozki silnie zaburzające zaś wzrost i plonowanie roślin w zeszłym roku występowały w różnych częściach kraju w zasadzie do końca maja. Agraplant w swej ofercie posiada rozwiązanie, które doskonale wesprze nie tylko młode, niedawno wysadzone rośliny ale także krzewy truskawek na plantacjach produkcyjnych. Mowa o AgroHum. Jest to to skoncentrowana mieszanina 50% kwasów humusowych i 50% ekstraktu z brunatnych alg morskich. Preparat wspomaga naprawę uszkodzeń powstałych w skutek gradobicia, wystąpienia mrozu czy suszy. AgroHum zwiększa naturalną odporność roślin na stres, polepsza zapylanie kwiatów oraz proces zawiązywania owoców. Działa także pod powierzchnią ziemi wspierając rozwój mocnego systemu korzeniowego, w tym wzrostu bocznych korzeni włosowatych dzięki czemu ułatwia wchłanianie wody i dostarczanie składników odżywczych. To także nie pozostaje bez wpływu na wegetację roślin pozwalając im wydać obfite, dobre jakościowo plony.

Materiał promocyjny







Poprzedni artykułNajważniejsze choroby grzybowe borówki wysokiej
Następny artykułWzmocnienie, regeneracja i naturalna ochrona

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj