Kwieciak malinowiec już nie straszny



Truskawki należą do ulubionych owoców Polaków. Ich smak i aromat sprawia, że wszyscy z niecierpliwością czekają na sezon „truskawkowy”. Zdrowe, czyste i bezpieczne owoce spełniają oczekiwania nie tylko wymagających konsumentów, ale też są dumą profesjonalnych producentów.

Jak uzyskać owoce o wysokiej jakości – to pytanie zadaje sobie wielu ogrodników? Zdrowe rośliny stanowią źródło zdrowych owoców. Należy więc zacząć od dbałości o kondycję i zdrowotność roślin, zwracając szczególną uwagę nie tylko na sprawców chorób, ale też zagrażające im szkodniki, które w dużej mierze przyczyniają się do redukcji plonów i uszkodzeń samych owoców.

Jednym z najgroźniejszych szkodników truskawki jest popularny w całej Europie kwieciak malinowiec (Anthonomus rubi). Chrząszcz ten, należący do rodziny ryjkowcowatych żeruje na wielu gatunkach roślin jagodowych, w tym truskawce, poziomce, malinie i jeżynie.

kwieciak malinowiec
Kwieciak malinowiec

Konieczne lustracje

Wiosną, gdy temperatura powietrza przekracza 12ºC, dorosłe chrząszcze kwieciaka malinowca opuszczają kryjówki, w których zimowały i rozpoczynają żerowanie na liściach. Powodują powstawanie niewielkich, owalnych dziurek o średnicy ok. 2 milimetrów. Jeszcze przed kwitnieniem roślin, samice rozpoczynają składanie jaj do pąków, podcinając dodatkowo ich szypułkę. Dlatego, w czasie rozluźniania się pąków oraz na początku kwitnienia należy przeprowadzić bardzo dokładny monitoring plantacji. Liczebność chrząszczy najłatwiej określić strząsając je na białą lub jasną płytkę podstawioną pod kwiatostan, albo odławiać w specjalne pułapki z atraktantem. Jako próg zagrożenia przyjmuje się 2 osobniki na 150–200 kwiatostanów w terminach:

  • na tydzień do dwóch tygodni przed kwitnieniem roślin;
  • tuż przed kwitnieniem oraz
  • na początku kwitnienia truskawki.

Skala zniszczeń

Samica może złożyć w ciągu życia ponad 60 jaj, co oznacza zniszczenie takiej samej liczby pąków. Uszkodzone pąki nie otwierają się, więdną, zwisają na roślinie, a potem opadają. Szacuje się, że kwieciak na plantacjach niechronionych lub chronionych niewłaściwie uszkadza od kilkunastu do 30% pąków. Zdarzają się plantacje, na których przy licznym wystąpieniu szkodnika, dochodzi do uszkodzenia nawet 80% pąków na roślinach. Warto mieć na uwadze, że strata plonu jest zazwyczaj większa niż udział uszkodzeń. Pąki odmian wcześnie kwitnących oraz pąki pierwszego rzędu niszczone są najczęściej.

kwieciak malinowiec
Kwieciak malinowiec

Losy szkodnika

Warto pamiętać, że żerująca w pąku larwa w ciągu około trzech tygodni wyżera całą jego zawartość i przepoczwarcza się, a młode chrząszcze pierwszego pokolenia szkodnika pojawiają się na plantacji już pod koniec czerwca. Żerują one, a po kilku dniach schodzą do miejsc w których zimują – są to zazwyczaj gleba lub resztki roślinne.

Usunąć zagrożenie

Zwalczanie kwieciaka malinowca należy rozpocząć po stwierdzeniu obecności pierwszych chrząszczy lub uszkodzeń przez nie powodowanych. Zabiegi wykonuje się jeszcze przed kwitnieniem oraz/lub w zależności od potrzeb, po rozwinięciu się pierwszych kwiatów. W tym sezonie plantatorzy mają do dyspozycji insektycyd Verimark 200 SC, bazujący na cyjanotraniliprolu (nawa handlowa cyazypyr®) – innowacyjnej substancji czynnej nowej generacji, należącej do grupy antranilowych diamidów. Środek ma formę koncentratu do rozcieńczania wodą.

Kiedy i jak?

Verimark 200 SC zaleca się stosować w uprawie truskawki od fazy dwóch liści do dojrzałości zbiorczej owoców (BBCH 12–89). W praktyce optymalnym terminem na użycie środka jest czas wykrycia pierwszych chrząszczy. W roślinie substancja czynna działa wgłębnie i translaminarnie, a po aplikacji do strefy korzeniowej także systemicznie. Dlatego zaleca się stosowanie środka w systemach nawadniania kropelkowego (w 1/3 cyklu irygacyjnego). Ważne jest aby końcówka nawadniająca znajdowała się w pobliżu korzeni roślin. Substancja czynna środka, przez minimum dwa tygodnie od wykonania zabiegu, wraz z sokami krąży w roślinie i przemieszcza się także do jej nowych przyrostów. Dzięki temu ochrona ma długotrwały charakter. Chrząszcze żerujące na potraktowanych środkiem roślinach ulegają paraliżowi, przestają pobierać pokarm i poruszać się, aż wreszcie giną. Należy pamiętać, że skuteczne działanie środka ma miejsce już w temperaturze 15ºC i ta jest optymalna do wykonania zabiegu. Verimark 200 SC można stosować, praktycznie aż do samych zbiorów owoców, bez obawy o obecność w truskawkach niechcianych pozostałości środków ochrony roślin. Karencja insektycydu wynosi bowiem tylko jeden dzień.

Materiał promocyjny







Poprzedni artykułSezon na polskie truskawki zaczyna się w kwietniu
Następny artykułZwalczanie szkodników truskawki przed kwitnieniem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj