Koszenie liści i nawożenie po zbiorach

koszenie liści, grupa truskawkowa, uprawa truskawek

Decyzję o koszeniu lub pozostawieniu liści na truskawkach należy podjąć po uwzględnieniu wszystkich korzyści i wad płynących z tego rozwiązania. Koszenie liści jest typowym zabiegiem fitosanitarnym. Należy go wykonywać tylko wtedy, gdy na plantacji istnieje duża presja infekcyjna ze strony chorób grzybowych oraz wysokie zagrożenie rozwojem groźnych szkodników (np. przędziorka, roztocza truskawkowego) i gdy pozostawienie liści na roślinach będzie ograniczało efektywność zabiegów ochrony.

Komunikat XIX z 7 lipca dla Grupy Truskawkowej Osadkowski SA

Bez wątpienia liście można kosić jedynie na plantacjach optymalnie odżywionych i pozostających w dobrej kondycji. Pozbawienie liści roślin niedożywionych i będących w słabej kondycji może zakłócić inicjację pąków kwiatowych na przyszły rok. Wynikiem tego jest gorsze plonowanie roślin w przyszłym sezonie wegetacyjnym.

Prawidłowo skoszone liście truskawki odmiany Marmolada
Prawidłowo skoszone liście truskawki odmiany Marmolada

Aby zminimalizować ujemne skutki koszenia liści należy pamiętać iż:

– koszenie liści należy wykonać jak najwcześniej, niezwłocznie po zakończeniu zbiorów. Niektórzy plantatorzy koszą liście nawet przed zebraniem ostatnich owoców, co daje roślinom dodatkowe kilka dni na zbudowanie masy wegetatywnej i zawiązanie pąków na przyszły rok.

– w trakcie odbudowy ulistnienia rośliny powinny być optymalnie odżywione oraz regularnie dokarmiane pozakorzeniowo preparatami lub nawozami o właściwościach biostymulujących np. TerraSorb Complex 1,5 l/ha, co będzie minimalizowało stres związany z utratą i odbudową masy wegetatywnej.

– tuż po skoszeniu liści, należy uzupełnić do poziomów optymalnych składniki pokarmowe wyczerpane w trakcie sezonu- dawki nawozów powinny być o ok. 30% większe w porównaniu do nawożenia plantacji nie koszonych.

– koszenie należy wykonać na takiej wysokości aby nie uszkodzić wierzchołków koron.

Nawożenie po zbiorach

Dawki i rodzaj nawozów w nawożeniu pozbiorczym będą uzależnione od rodzaju posiadanej gleby, intensywności dotychczasowego nawożenia oraz sposobu postępowania z roślinami. Ponadto w bieżącym sezonie należy wziąć pod uwagę specyficzne warunki pogodowe, które w niektórych rejonach sprzyjały wypłukiwaniu składników pokarmowych poza zasięg systemu korzeniowego roślin. Więcej informacji o nawożeniu doglebowym oraz dolistnym rekomendowanym po zbiorze owoców z uwzględnieniem plantacji bez i z koszonymi liśćmi dostępne jest w komunikacie przygotowanym dla członków Grupy Truskawkowej.

Szkolenie juz 12 lipca w Piasecznie koło Warki 

Wszystkich zainteresowanych m.in. działalnością Grupy Truskawkowej, zapraszamy już w najbliższą sobotę (12 lipca 2014) na szkolenie, które będzie podsumowaniem sezonu 2014 w uprawie truskawek oraz prezentacie doświadczeń na plantacji truskawek z wykorzystaniem różnych środków ochrony roślin i nawozów. Szkolenie odbędzie się 12 lipca w Remizie OSP w Piasecznie gmina Warka, a pokazy na plantacji truskawek w Gospodarstwie Sadowniczym Ryszarda Regulskiego w Piasecznie gmina Warka. Więcej szczegółów czytaj w zaproszeniu.

Jest to fragment komunikatu XIX z dnia 9 lipca 2014 wysyłanego do Grupy Truskawkowej w ramach funkcjonowania systemu doradczego oferowanego przez firmę Osadkowski SA. Komunikaty dotyczące ochrony nawożenia i agrotechniki w uprawie truskawek są wysyłane uczestnikom Grupy Truskawkowej którzy zgłosili swoje uczestnictwo w systemie doradczym w roku 2014. Aby móc skorzystać z systemu i otrzymywać regularnie pełne komunikaty oraz skorzystać z wizyt lustracyjnych należy przystąpić do Grupy Truskawkowej. Aby to zrobić należy czytelnie wypełnić ankietę (pobierz PDF), podpisać ją i odesłać na adres e-mail a.zwierzynski@osadkowski.pl więcej informacji udziela Albert Zwierzyński – specjalista ds. sadownictwa, tel. + 48 883 310 179.







Poprzedni artykułPodsumowanie nawożenia malin w projekcie Malinowe Factory
Następny artykułSkup czarnej porzeczki skontroluje UOKiK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj