Dynamiczne zmiany pogodowe, zachodzące w ostatnich latach w naszych szerokościach geograficznych, jak i intensywnie zmieniające się wymogi rynkowe dotyczące uprawy truskawki zmuszają Plantatorów do stałego ulepszania technologii uprawy. Najbardziej poszukiwana jest wiedza naukowa poparta wieloletnim doświadczeniem praktycznym.
Ważne zagadnienia związane z uprawą truskawki
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu środowiska Plantatorów oraz kontynuując tradycję, odbywających się z sukcesem w ubiegłych latach, konferencji w Mszczonowie Doradca Jagodowy przy wsparciu firmy Osadkowski SA oraz portalu jagodnik.pl postanowił zorganizować Kongres Truskawkowy poświęcony optymalizacji technologii uprawy truskawki gruntowej, zarówno na odkrytym terenie jak i pod osłonami.
Kongres Truskawkowy
„Innowacje technologiczne w uprawie truskawki – rekomendacje przed sezonem pełnym zmian” Wydarzenie to odbędzie się 10 lutego 2019 roku w Hotelu Panorama, ul. Tarczyńska 109 A, 96-320 Mszczonów Początek rejestracji uczestników przewidujemy od godz. 9.00, natomiast początek sesji wykładowej godz. 10.00. Wymagana rejestracja. Opłata za udział w Kongresie wynosi 50 PLN (płatne on-line podczas rejestracji lub gotówką na miejscu) |
Uczestnicy sami zdecydują o programie Kongresu
Chcąc dobrze ukierunkować tematykę naszych wykładów i dopasować ją do faktycznych potrzeb Plantatorów wprowadzono innowacyjną, interaktywną formę Kongresu. Po raz pierwszy w Polsce to Plantatorzy truskawki zadecydują jakie tematy i zagadnienia będą poruszane w trakcie sesji wykładowej.
Każdy potencjalny uczestnik tego wydarzenia dokonując rejestracji ma możliwość oddania głosu na jeden z zaproponowanych tematów:
- Opłacalność uprawy truskawki w świetle nowych przepisów o pracownikach sezonowych.
- Jaka jest alternatywa dla pracowników z Ukrainy, czyli formalne i praktyczne wymogi zatrudniania osób z Bangladeszu, Nepalu, Indii i Filipin.
- Praktyczne rozwiązania ograniczające zabiegi ochrony w uprawie truskawki gruntowej.
- W poszukiwaniu idealnego herbicydu.
- Uprawa truskawki po truskawce – jak prawidłowo przygotować stanowisko aby uniknąć chorób replantacyjnych.
- Kilka nowatorskich rozwiązań dla tunelowej uprawy truskawki deserowej.
- Na czym polega profesjonalne doradztwo w uprawie truskawki-przykłady z ubiegłego sezonu.
Dodatkowo każdy zarejestrowany uczestnik może zaproponować własny temat związany z uprawą truskawki. Po podsumowaniu wyników głosowania, którego koniec planowany jest na 25 stycznia, 6 zagadnień o największej liczbie głosów zostanie przygotowanych i zaprezentowanych w formie wykładów przez najwybitniejszych specjalistów z danej dziedziny.
Zapraszamy do głosowania na stronie serwisu doradcajagodowy.pl
Tematy, które nie wejdą w ramy Kongresu Truskawkowego nie pozostaną bez odpowiedzi. Zgłoszone problemy agrotechniczne zostaną omówione na kolejnych konferencjach organizowanych przez Doradcę Jagodowego i portal Jagodnik, m.in. na spotkaniach w ramach „Akademii Uprawy Truskawki” planowanych w dniach 16. marca 2019 (Wrocław) oraz 17. marca 2019 (Czerwińsk nad Wisłą).
Pozostałe zagadnienia agrotechniczne będą omawiane na interaktywnych blokach szkoleniowych sukcesywnie przygotowywanych i zamieszczanych na stronie serwisu doradcajagodowy.pl
Kontynuacją idei interaktywnego Kongresu Truskawkowego będzie również dyskusja na temat zgłaszanych problemów agrotechnicznych na facebookowej grupie Doradca Jagodowy- dyskusje i porady
dr hab. Zbigniew Jarosz
Doradca Jagodowy