W drugiej części relacji z Konferencji Truskawkowej Agrosimex chciałbym przedstawić zagadnienia natury ochroniarskiej. Zmieniające się uwarunkowania klimatyczne, a zwłaszcza narastająca gwałtowność zjawisk pogodowych połączona z ich nieprzewidywalnością tworzą nowe realia prowadzenia plantacji truskawkowych w Polsce. W Jasieńcu 3 marca rozmawiano na ten temat i przedstawiano rozwiązania wspierające plantatorów w walce o wysoki i dobry jakościowo plon.

Zwalczanie szkodników

Jak informował Marek Dabrowski z FMC część z preparatów z oferty tej firmy można wykorzystywać w celu zwalczania szkodników.  Jednym z nich jest Verimark 200 SC. Działa on systemicznie, zabezpieczając truskawki przed zerowaniem kwieciaka malinowca. Powinien on być podawany w obręb systemu korzeniowego. Korzenie pobiorą go, a substancja aktywna przemieści się następnie do kolejnych części rośliny. Idealnym sposobem aplikacji wydaje się fertygacja, o ile na każdy rząd truskawek przypada minimum 1 linia kroplująca. Firma prowadzi też doświadczenia w zakresie zwalczania szkodników doglebowych tym produktem. Wstępne wyniki są interesujące i być może całkiem niedługo produkt uzyska stosowne rozszerzenia rejestracyjne dopuszczające jego użycie w batalii z tym, w niektórych rejonach kraju przybierającym kolosalne znaczenie, zagrożeniem. Innym ciekawym z oferty FMC produktem jest Benevia 100 OD. Ma ona jednak inną formulację (OD) niż Verimark, więc działa wgłębnie, nie przemieszcza się do nowych części roślin. Oprócz kwieciaka Benevią można poprzez oprysk zwalczać także muszkę plamoskrzydłą. W trakcie prac rejestracyjnych jest także środek Spotlight Plus 060 EO – będzie on służył do zwalczania odrostów. To produkt o działaniu parzącym.

O ochronie truskawek mówił także Mateusz Nowacki z Sumi Agro Poland. Zwrócił uwagę na zmienne warunki pogodowe i klimatyczne w jakich prowadzić należy ochronę insektycydową. Uwidaczniają się nienotowane dotychczas nasilenia występowania znanych szkodników, pojawiają się nowe, a sytuację silnie komplikuje także sukcesywne wycofywanie substancji aktywnych z rynku. Dużym problemem w ostatnim sezonie i w ogóle w produkcji truskawek jest przędziorek chmielowiec. Skutecznie zwalczać można go za pomocą preparatu Nissorun Strong 250 SC.  Można go stosować od początku wegetacji aż do zbiorów. Jego działanie wzmacnia aplikacja Ortusa 05 SC lub produktu na bazie abamektyny. Ortus zwalcza formy dorosłe przędziorka, ale też populację roztocza truskawkowca. Innym orężem w wojnie z przędziorkami, zwalczającym wszystkie fazy rozwojowe szkodnika, jest Kanemite. Zaletą jest bardzo szybkie działanie tego produktu, choć jednocześnie jest bezpieczny dla owadów zapylających i pożytecznych. Prelegent odniósł się także do kwestii zwalczania kwieciaka malinowca. Dedykowanym produktem do jego zwalczania jest Mospilan 20 SP. Pakowany w woreczki wodorozpuszczalne jest bezpieczny dla operatora, ale śmiertelnie groźny dla kwieciaka. Odpowiednikiem Mospilanu jest Kobe 20 SP – oba produkty można stosować przed kwitnieniem, są pewne i sprawdzone. Przy okazji swego jasienieckiego wystąpienia M. Nowacki wspomniał o fungicydzie Frupica 440 SC, który zastosowany w trakcie pełni kwitnienia zapewnia ochronę przed szarą pleśnią. Z kolei Botrefin, dwuskładnikowy fungicyd poza szarą pleśnią może być stosowany także do zwalczania antraknozy. Jego aplikacja sprzyja wydatnie wydłużeniu okresu trwałości rozbiorczej owoców.

Więcej w czasopiśmie Jagodnik

To nie jedyne informacje przekazane w trakcie Konferencji truskawkowej Agrosimex. Przed plantatorami w Jasieńcu wystąpiła także Karolina Felczak z IA Fertico. Mówiła o zagrożeniach dla truskawek. Cykl jej artykułów jest regularnie publikowany na łamach czasopisma „Jagodnik” w 2023 roku. Czytując to czasopismo będzie więc sposobność by dokładnie zapoznać się ze sposobami monitorowania plantacji, identyfikacji patogenów i  zasadami doboru skutecznych rozwiązań do zażegnywania zagrożeń. W trakcie wydarzenia 3 marca wyniki doświadczeń w uprawie truskawek w gruncie we własnym gospodarstwie zaprezentowała także Magdalena Cieślak-Włodarczyk. To zagadnienie także dokładnie opisane zostanie w drukowanym wydaniu Jagodnika. Zachęcam do lektury!







Poprzedni artykułPlantatorzy borówki rozpoczęli sezon. Chcą (powinni) zmieniać swoje gospodarstwa
Następny artykułJagodnik 3/2023 już w sprzedaży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj