Konferencja Porzeczkowa IBA –Niemcy 2013, cz. II




W odbywającej się w tym roku kolejnej już Konferencji Porzeczkowej (czytaj również) organizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Porzeczki Czarnej (ang. Internatinal Blackcurrant Association – IBA) aktywnie uczestniczyli polscy przedstawiciele – członkowie Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP). Na ich prośbę, dr Piotr Baryła wiceprezes KSPCP, w imieniu uczestników z Polski poruszył temat cen skupu porzeczek czarnych podawanych przez reprezentantów poszczególnych krajów w przeszłości.


alt

Inicjatywa ta dotyczyła
kwestii powrotu do systemu wymiany informacji o cenach w poszczególnych krajach, który obowiązywał jeszcze do roku 2010. Wtedy przedstawiciele poszczególnych krajów poza powierzchnią uprawy i zbioru owoców, podawali ceny skupu porzeczek czarnych do przetwórstwa uzyskane w poprzednim sezonie oraz przewidywane ceny w danym roku. Prezydenta IBA argumentował, że aktualne ceny nie mogą być ujawniane przed kampanią zbioru owoców, gdyż przepisy regulujące te kwestie w różnych krajach UE i świata, nie pozwalają ujawniać cen skupu tych owoców przez uczestników konferencji IBA. Ponadto Zarząd Organizacji IBA, w tym jej prezes, nie byli w stanie zbadać wszystkich tych przepisów w poszczególnych krajach, dlatego zdecydowano uniknąć jakiekolwiek ryzyka odpowiedzialności karnej za ewentualne łamanie przepisów prawa. Zdaniem uczestników z Polski taka sytuacja jest prawdopodobnie spowodowana tylko przez decyzje dwóch krajów – Wielkiej Brytanii i jej byłej kolonii – Nowej Zelandii, w których to krajach od lat stosowane są pełne i wieloletnie umowy kontraktacyjne na owoce porzeczki czarnej. Polska będąca największym producentem (i eksporterem) owoców i przetworów z porzeczek czarnych nie ma żadnego wpływu na „dyktowanie” poziomu cen skupu tego surowca. Liczna grupa uczestników z Polski uważała, że ceny skupu porzeczek czarnych powinny być z powrotem przywrócone z bardzo ważnego względu tj. wspólnej polityki cenowej w krajach będących pełnoprawnymi członkami (jak Polska od 2013 roku) oraz innych krajów stowarzyszonych w IBA. Podczas krótkiego wystąpienia nasz przedstawiciel stanowczo domagał się dobrej praktyki podawania cen i wspólnego działania, w celu ich stabilizacji i gwarancji opłacalności produkcji tego gatunku plantatorom i przetwórcom w Polsce, i innych krajach. Przedstawione zostało bardzo radykalne stanowisko w razie nie uwzględnienia próby załatwienia tej ważnej sprawy cenowej: „w następnym sezonie (2014 roku) Polska nie poda żadnej informacji dotyczących powierzchni uprawy i szacunkowych rocznych wielkości zbiorów porzeczek czarnych w naszym kraju”. Przedstawiciele Zarządu IBA mają teraz „twardy orzech do zgryzienia” w poruszanej kwestii ujawniania cen skupu tych owoców przez wszystkich uczestników tego typu konferencji, organizowanych corocznie w innych krajach. Zarząd IBA zadeklarował, że będą nad tym problemem pracować i próbować znaleźć kompromisowe rozwiązanie w tej sprawie cenowej, bardzo ważnej dla plantatorów i przetwórców owoców porzeczki czarnej.

 

Ponadto uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia w tym rejonie Niemiec nowoczesnego i w dalszym ciągu rozbudowywanego zakładu przetwórczego Fa. Ernteband Winnenden, w którym głównie produkuje się koncentraty z dużego asortymentu gatunków warzyw i owoców (jabłka, gruszki, wiśnie, maliny, truskawki i porzeczka czarna).

Chętni uczestnicy konferencji mieli także (opcjonalnie) możliwość zwiedzania słynnego muzeum „Merceds Benz” w Stuttgarcie, z czego cała grupa z Polski skorzystała.

Ostatnim punktem konferencji było wystąpienie dr Piotra Baryły, który oficjalnie zaprosił wszystkich uczestników na kolejną IV Międzynarodową Konferencję Porzeczkową IBA organizowaną tym razem w Polsce, w dniach 3.06-6.06.2014 w miejscowości Białowieża (Hotel Żubrówka). Więcej informacji będzie można zdobyć z jeszcze roboczej wersji strony internetowej (http://iba2014.web-store.pl/) oraz od członków Zarządu KSPCP. Hasłem przewodnim planowanej konferencji będzie: „Zwykły owoc – niezwykłe właściwości”. Konferencja ta po raz pierwszy w historii odbędzie się w naszym kraju, jako pełnoprawnym członku tego Międzynarodowego Stowarzyszenia Czarnej Porzeczki – IBA, które powierzyło jej organizację w 2014 roku przez krajowe Stowarzyszenie – KSPCP. Należy dodać, dla przypomnienia, że tego typu konferencje organizowane były w Polsce w latach 2003 i 2007.

Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w „IV IBA Conference 2014”, w czerwcu przyszłego roku.

Uczestnicy na zakończenie życzyli sobie udanych plonów i rozsądnej (na opłacalnym poziomie) cen skupu oraz mało problemów w prowadzeniu plantacji porzeczki czarnej, w tak trudnym sezonie występującym w Polsce i innych krajach.

Zapraszamy do nabycia najnowszej książki pt. „Porzeczki czarne i kolorowe”, autorstwa dr hab. Stanisława Pluty z IO w Skierniewicach (kliknij i zamów już dziś!)

 

 

 

 







Poprzedni artykułNiemcy kupując coraz więcej truskawek w Hiszpanii
Następny artykułWznowienie rejestracji herbicydu Select Super 120 EC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj