Konferencja pod hasłem Integrowanej Ochrony


57 Ogólnopolska Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych to ważne wydarzenie dla sadowników, którzy jak zawsze licznie przybyli do centrum Kongresowego w Ossie (11-12 lutego) by posłuchać o najnowszych osiągnieciach z zakresu ochrony roślin. Ten aspekt coraz bardziej decyduje o finalnym efekcie produkcyjnym zarówno z punktu widzenia jakości i wielkości plonów.

Organizatorami Ogólnopolskiej Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych był Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, firma Bayer CropScience (BCS) i Komitet Ochrony Roślin PAN. W tym roku spotkanie to cieszyło się wyjątkowo dużym zainteresowaniem, tak iż w niektórych momentach na auli mogącej pomieścić 1000 osób brakowało miejsc.

57 Konferecnję Ochrony Roślin otworzył prof. Franciszek Adamicki

Tegoroczna Konferencja w sposób szczególny nawiązywała do zagadnień związanych z Integrowaną Ochroną Roślin, obligatoryjnym systemem obowiązującym od stycznia tego roku wszystkich producentów w całej Unii Europejskiej. Jakość to przede wszystkim bezpieczeństwo żywności, i na to powinni obecni duży nacisk położyć producenci – powiedział prof. dr hab. Franciszek Adamicki dyrektor IO w Skierniewicach. Przypomniał, że to właśnie IO we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz FAPA przygotował dla producentów 25 metodyk Integrowanej Ochrony, w tym 10 dotyczących upraw sadowniczych. Konferencja jest przede wszystkim okazją do przedstawienia najnowszych wyników pracy naszych naukowców, ale też dyskusji i opinii praktyków. Niech będzie również dobra okazją do dobrego wejścia w ten pierwszy rok z Integrowaną Ochroną – podkreślał prof. F. Adamicki.

Innowacje powstają dzięki wspólnej pracy naukowców,

Innowacje są efektem współpracy biznesu z naukowcami – mówił Christophe Dumont

praktyków oraz biznesu i dlatego właśnie firma Bayer CropScience angażuje się od kilku lat w organizację takich spotkań jak Ogólnopolska Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych. Elementem współczesnego sadownictwa jest już Integrowana Ochrona, którą jako firma BCS chcemy wspierać. Będziemy to robić poprzez wprowadzanie na rynek bezpiecznych i nowatorskich produktów do ochrony upraw (jak marka Luna, wprowadzana na polski rynek w tym roku) ale również produktów do ochrony biologicznej – podkreślał Christophe Dumont, dyrektor Bayer CropScience Polska .

Dr Bogusław Rzeźnicki przedstawił najważniejsze elementy Integrowanej Ochrony Roślin

Dr Bogusław Rzeźnicki, Zastępca Dyrektora Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin MRiRW, omawiając nowe przepisy związane ze znowelizowaną w ub. roku ustawą o ochronie roślin, podkreślał zawarte w niej, oraz w rozporządzeniach wykonawczych, elementy związany z Integrowaną Ochroną. IO jest niczym innym jak wskazaniem do korzystania z wszelkich dostępnych metod ograniczenia patogenów i szkodników – podkreślał dr B. Rzeźnicki. Przede wszystkim należy zapobiegać występowaniu szkodliwych organizmów poprzez stosowanie płodozmianu, właściwej agrotechniki, uprawę odmian odpornych, zrównoważone nawożenie, wapnowanie i nawadnianie, właściwe zabiegi fitosanitarne i ochrona organizmów pożytecznych. Drugim kluczowym elementem IO jest monitorowanie występowania szkodliwych organizmów. Bardzo ważne w IO jest uzasadnione stosowanie środków ochrony roślin, tylko wtedy kiedy jest taka realna potrzeba. W tym zakresie bardzo ważny staje się monitoring upraw, korzystanie z programów wspomagania decyzji itp. Bardzo ważna jest też ewidencja wykonywanych zabiegów ochrony roślin, w której powinny się znaleźć również informacja uzasadniająca wykonanie zabiegu. Bardzo cenne są również wszelkie informacje pomocnicze uwzgledniające wyniki monitoringów, dawkę środka i miejsce stosowania, warunki pogodowe w czasie zabiegu i wreszcie efekty wykonanego zabiegu.

Prof. dr hab. Piotr Sobiczewski z IO w Skierniewicach, omawiając aktualne problemy w ochronie roślin przed chorobami, podkreślał rolę nauki i badań naukowych w coraz skuteczniejszej i bezpieczniejszej ochronie roślin. Przykładem tego są opracowane metodyki IO przez pracowników Instytutu Ogrodnictwa. Stanowią one pełen zakres zaleceń przydatnych w prowadzeniu ochrony upraw zgodnie z zasadami Integrowanej Ochrony. W tym zakresie bardzo cenne są wszelkie programy prognozujące możliwość występowania chorób jak znany sadownikom program Millsa czy McHardego w aspekcie parcha jabłoni czy program Maryblat prognozujący możliwość pojawienia się zarazy ogniowej.

Prof. Sobiczewski przypomniał też o dużym nasileniu w ostatnim sezonie chorób truskawek, w tym powszechnej szarej pleśni, która w przypadku odmian wrażliwych (’Senga Sengana’, 'Marmolada’) powodowała straty dochodzące do 30% plonu. Poważnym problemem są też choroby odglebowe w tym wertycilioza, zgnilizna korony truskawki i antraknoza. W tym zakresie możliwe jest odkażanie chemiczne gleby (Basamid 97 GR i Nemasol 510 SL), co również pozytywnie wpływa na późniejszy wzrost roślin. Współczesnym problemem w ochronie roślin jest korzystanie z niesprawdzonych rozwiązań, niepopartych badaniami naukowymi, a jedynie pobieżnymi spostrzeżeniami producentów – podkreślał prof. P. Sobiczewski. Nadużywane są też często środki o działaniu dezynfekującym, których działanie na rośliny nie zostało w żaden sposób potwierdzone.







Poprzedni artykułNowe produkty – również dla truskawek – w ofercie F&N Agro
Następny artykułWażne zmiany w regionie kraśnickim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj