Komunikat XVI z 30 maja dla Grupy Truskawkowej Osadkowski SA

Przebarwiające się ogonki przyszypółkowe na owocach odmiany Marmolada


Przebarwienia przyszypułkowe na ogonkach owocowych: jak wynika z informacji docierających od plantatorów, w niektórych rejonach kraju pojawiają się na roślinach charakterystyczne przebarwienia przyszypułkowe ogonków owocowych truskawki. Najczęściej przebarwienia takie obserwowane są na odmianie 'Onebor’ (Marmolada), chociaż niektórzy plantatorzy donoszą również o zmianie barwy ogonków owocowych na innych odmianach.

Powodem powstania tego rodzaju przebarwień jest najczęściej reakcja fizjologiczna rośliny obciążonej dużą liczbą owoców na niekorzystne czynniki środowiskowe takie jak:

  • gwałtowne zmiany temperatury,

  • wilgotności gleby,

  • zmiany intensywności nasłonecznienia,

  • gradobicie.

Niekiedy powodem powstania zmian barwy ogonków owocowych oraz części przyszypułkowej, może być również nadmierna intensyfikacja zabiegów ochrony lub dokarmiania pozakorzeniowego.

W przypadku, gdy powstanie tego typu przebarwień przyszypułkowej części ogonków owocowych jest wynikiem reakcji fizjologicznej, można wykonać zabieg dokarmiania pozakorzeniowego nawozem o podwyższonej zawartości fosforu w dolnej zalecanej dawce np. OSD Fosfor (2 kg na 1000 litrów wody) z dodatkiem biostymulatora Asahi SL (0,6 l/ha).

Przebarwiające się ogonki przyszypółkowe na odmianie Clery w skutek niedoboru azotu
Przebarwiające się ogonki przyszypółkowe na odmianie Clery w skutek niedoboru azotu
Przebarwianie starszych liści na roślinie może być oznaką niedoboru azotu
Przebarwianie się starszych liści na roślinie może być oznaką niedoboru azotu
Jeżeli do infekcji grzybem Botrytis Cinema doszło podczas kwitnienia  to sąsiadujące z dnem kwiatowym tkanki przebarwiają się na czerwono
Jeżeli do infekcji grzybem Botrytis Cinema doszło podczas kwitnienia to sąsiadujące z dnem kwiatowym tkanki przebarwiają się na czerwono

Więcej informacji o innych czynnikach powodujących opisane powyżej objawy oraz o zasadach stosowania powyższego dokarmiania pozakorzeniowego dostępne jest w komunikacie przesłanym do członków Grupy Truskawkowej.

 ———————————————————————–

Jest to fragment komunikatu XVI z dnia 30 maja 2014 wysyłanego do Grupy Truskawkowej w ramach funkcjonowania systemu doradczego oferowanego przez firmę Osadkowski SA.  Komunikaty dotyczące ochrony nawożenia i agrotechniki w uprawie truskawek są wysyłane uczestnikom Grupy Truskawkowej, którzy zgłosili swoje uczestnictwo w systemie doradczym w roku 2014. Aby móc skorzystać z systemu i otrzymywać regularnie pełne komunikaty oraz skorzystać z wizyt lustracyjnych należy przystąpić do Grupy Truskawkowej. Aby to zrobić należy czytelnie wypełnić ankietę (pobierz PDF), podpisać ją i odesłać na adres e-mail a.zwierzynski@osadkowski.pl więcej informacji udziela Albert Zwierzyński – specjalista ds. sadownictwa, tel. + 48 883 310 179.







Poprzedni artykułFinał Malinowego Factory
Następny artykułIV Międzynarodowa Konferencja Porzeczkowa i wstępne szacunki zbiorów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj