KOMUNIKAT jagodowy Agrosimex 14.05 – BORÓWKA w fazie kwitnienia – zalecenia ochrony i nawożenia

Trzmiel ziemny podczas zapylania kwiatów borówki amerykańskiej



Tego roczna wiosna cechuje się znaczną zmiennością warunków pogodowych. Mieszają się okresy suszy, wysokich temperatur, chłodów i deszczu. Plantatorzy stoją więc w obliczu licznych i poważnych wyzwań. O tym w jaki sposób zatroszczyć się o kondycję roślin i na co zwrócić uwagę informuje Tomasz Domański z firmy Agrosimex.

Szara pleśń i antraknoza w natarciu

Z jednej strony deszczowa aura, z drugiej kwitnienie – to bardzo ważne aby właśnie teraz podjąć walkę z szarą pleśnią i antraknozą.  Kluczem do skutecznej ochrony jest profilaktyka. Dlatego zalecamy wykonywać zabiegi co 7-8 dni takimi preparatami jak Switch 62,5 WG czy Luna Sensation 500 SC. Szara pleśń już teraz uwidacznia się zwłaszcza na tych roślinach, które wskutek przymrozków ucierpiały najbardziej. Objawy chorobowe widoczne są na pędach, na uszkodzonych pąkach liściowych – informuje T. Domański. Podkreśla także znaczenie owadów zapylających w tym właśnie okresie. Wszelkie zapylacze są mile widziane, a dodatkowo stosować można preparaty, które sprzyjają zapylaniu czy zawiązywaniu się owoców, jak Maral czy Borelo.

Dobra kondycja roślin przełoży się na wysokie zbiory

Z informacji przekazanych przez T. Domańskiego jasno wynika, że opłaca się dbać o kondycję krzewów borówkowych. Zasilenie roślin preparatami ASX Tytan Plus oraz ASX Krzem Plus pozwoli lepiej przetrwać im nadchodzące chłodne noce. Krzem pomaga także uodpornić rośliny na działanie patogenów. W okresie kwitnienia należy też wysiać drugą dawkę nawozów azotowych. Modyfikacji ulec musi również fertygacja. Ekspert Agrosimex rekomenduje zastosowanie Ultrasol Blueberry oraz Ultrasol 12-12-36. Kontynuowane powinno być nawożenie siarczanem magnezu. Nawozy te naprzemiennie stosować należy z CaTs tiosiarczanem wapnia. Nie podniesienie on odczynu pH podłoża, ale dostarczy odżywczego wapnia. Więcej rekomendacji znajduje się na poniższym filmie:









Poprzedni artykułKONKURS! Wybieramy największą truskawkę sezonu
Następny artykułCeny truskawek w połowie maja na dobrym poziomie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj