Zadałam swego czasu pytanie bardzo dobremu producentowi maliny, truskawek i agrestu, słynącemu w branży z bardzo dobrej jakości oferowanych owoców. Czy jeszcze może się Pan coś nowego nauczyć jeżdżąc na szkolenia i targi? Odpowiedział: Oczywiście, że tak. Wiem jak się zachować w standardowych sytuacjach, ale muszę się jeszcze sporo nauczyć, jeżeli chodzi o sytuacje nietypowe jak np. anomalie pogodowe.  Idąc tym tropem myślenia, udaliśmy się na Międzynarodowe Dni Ogrodnika odbywające się w Gołuchowie k. Kalisza (w zagłębiu pomidora szklarniowego) w dniach 13-14 września.

Truskawki w szklarni do grudnia

Bardzo ciekawym rozwiązaniem do tuneli i szklarni są „rury Walczaka”, znane szeroko w uprawie pomidorów szklarniowych. Rury te służą do ogrzewania tunelu, czy szklarni w okresach chłodu. Dzięki wykonaniu z propylenu są bardzo lekkie i odporne na wysokie temperatury, czy korozję. Taką lekką rurkę można podwiesić bezpośrednio do samej konstrukcji tunelu. Ze względu na kształt w przekroju „gwiazdy”, stosunek powierzchni do objętości powoduje, że potrzeba mniej wody, do jej wypełnienia. Taką rurę do ogrzewania powietrza, można zastosować spokojnie w tunelach z truskawkami i przyśpieszyć zbiór nawet o 10 dni. Są one o połowę tańsze niż stalowe, gdyż przy ich wytworzeniu nie potrzeba stali, i mniej robocizny (brak spawania i składania). Produkt ten ma wszystkie możliwe atesty.

Pan Andrzej Walczak producent, jak i twórca nowatorskich rozwiązań

Wynalazki Pana Walczaka zrodziły się z praktycznej potrzeby. Sam właściciel jest producentem pomidorów i truskawek, więc życie wymusiło na nim poszukanie tych specjalistycznych rozwiązań.  Poza rurą o kształcie gwiazdy, wymyślił rękaw „wymiennik gruntowy” dzięki któremu przenosi powietrze około 1 metra pod ziemie, gdzie jest schładzane w lecie, a w zimie ogrzewane. Dzięki małemu wiatraczkowi jest ponownie kierowane w górę i wypuszczane z foliowego rękawa pod liśćmi i owocami. Są one ogrzewane i dodatkowo osuszane (pod ziemią woda się skrapla), dzięki temu liście i owoce są zdrowsze, a warunki do rozwoju chorób – mniej korzystne. Dzięki zastosowaniu dodatkowego ogrzewania można przyśpieszyć zbiór o około 10 dni. Sam Pan Walczak dzięki swojej pomysłowości jest w stanie uprawiać truskawki w szklarni do końca grudnia.

Uprawa w tunelach i szklarniach

Innowacyjne produkty nawozowe

Firma Perma-Guard Agro i Pan Dariusz Lempkowski polecają do jagodowych nawozy na bazie krzemu.

Firma Perma-Guard Agro promowała m.in. swoją serię produktów dla rolnictwa ekologicznego. Dariusz Lempkowski z tego przedsiębiorstwa polecał dla jagodowych nawozy krzemowe. Nawozy ZumiSil i AdeSil są produkowane na bazie naturalnej amorficznej ziemi okrzemkowej o jakości spożywczej. Zaopatrzenie roślin w krzem wpływa pozytywnie na rozwój systemu korzeniowego, co bezpośrednio przekłada się na większe pobieranie składników pokarmowych oraz wodę, a co za tym idzie zwiększa znacznie plon (jak poinformował prezes firmy). Krzem w formie kwasu ortokrzemowego odblokowuje też fosfor w glebie. Nawóz ZumSil w oprysku dolistnym, tworzy barierę w postaci warstwy krzemionki, która zabezpiecza rośliny przed infekcjami ze strony patogenów chorobotwórczych.

 

Nowości w sadzonkach truskawek

Nowa odmiana o nr 10-17-02. Czytaj i oglądnij film: http://jagodnik.pl/nowa-odmiana-truskawki-powtarzajaca-owocowanie/









Poprzedni artykułPremier Morawiecki z wizytą w Intermagu
Następny artykułTimac Agro Polska inwestuje w relację ze swoimi partnerami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj