Jagodnik 6/2023 już w sprzedaży!



Do sprzedaży właśnie trafiło nowe wydanie czasopisma „Jagodnik” na sierpień-wrzesień.  W numerze jak zawsze sporo informacji o nowoczesnej uprawie jagodowych, a także artykuły o dalszej przyszłości na rynku tych owoców. Zapraszamy serdecznie do lektury nowego „Jagodnika” oraz prenumeraty.

W tym wydaniu:

Co wiemy o produkcji jagodowych w Polsce

Na to kluczowe pytanie, jak dotąd, naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Od minionego roku jeden z zespołów roboczych projektu Core Team stara się stworzyć miarodajny system zbierania danych o rodzimej produkcji owoców jagodowych. Zanim ten system powstanie, warto wykorzystać obecne źródła danych o powierzchni uprawy i produkcji owoców jagodowych w naszym kraju.

Aktualności

Ubezpieczenia dla ogrodników

Podczas kwietniowej konferencji prasowej, zorganizowanej w Poznaniu przez AgroRisk Polska, przedstawione zostały oferta i zasady działania agenta ubezpieczeniowego, który oferuje specjalistyczne ubezpieczenia dla sektora ogrodniczego w Polsce. Działalność tej firmy oparta jest na współpracy z podmiotami wyspecjalizowanymi w zakresie ubezpieczeń przeznaczonych dla ogrodników prowadzących uprawy pod osłonami.

Truskawka

Wciornastki groźne dla roślin jagodowych

Skala strat powodowanych przez wciornastki wyraźnie wzrosła, do czego przyczyniło się ocieplenie klimatu oraz rozpowszechnienie modelu produkcji owoców jagodowych, warzyw i roślin ozdobnych pod osłonami, gdzie wciornastki znajdują warunki najkorzystniejsze do rozwoju. Dlatego obecnie coraz częściej występują problemy z ochroną roślin przed tymi szkodnikami.

Plonowanie wczesnych odmian truskawki w tunelach – niemieckie badania

W ostatnich latach na rynku stale zwiększa się udział truskawek z upraw pod osłonami. W takim systemie, oprócz korzyści w postaci ochrony przed warunkami atmosferycznymi, bezpieczeństwa produkcji oraz ciągłości zaopatrzenia rynku, dla wielu plantatorów ważna jest możliwość wcześniejszego zbioru owoców. Istotnym czynnikiem sukcesu w takiej uprawie jest prawidłowy dobór odmiany. Aby ocenić przydatność nowych odmian truskawki do tunelowej uprawy na wczesny zbiór w rejonie Kolonii w Niemczech, regularnie przeprowadzane są testy odmian, a w ostatnim czasie doświadczenia takie przeprowadzono na 8 z nich.

W dobrej truskawce®

Gospodarstwo dobra truskawka®, zlokalizowane w miejscowości Nowe koło Wągrowca (woj. wielkopolskie), jest świetnym przykładem profesjonalnej farmy truskawkowej. Prowadzą ją Ewa i Waldemar Januchowscy, a gospodarstwo to opisywaliśmy już w jednym z pierwszych numerów „Jagodnika” (6/2014). W ostatnich latach zaszły w nim jednak duże zmiany w technologii produkcji owoców.

Czas na polskie odmiany

Położona niedaleko Skierniewic, w miejscowości Lisowola, szkółka truskawek Hortplant prowadzona jest przez Krystynę i Jerzego Dominikowskich oraz ich córkę Katarzynę Grymuzę. Oprócz produkcji materiału szkółkarskiego, od 10 lat prowadzone są w niej działania hodowlane ukierunkowane na uzyskanie nowych odmian truskawki. Są tego efekty. Pierwsze odmiany zostały już zarejestrowane, a kolejne cały czas poddawane są ocenie. Mogliśmy się o tym przekonać 22 czerwca uczestnicząc w testach, które odbyły się na terenie firmy.

Udana edycja 2023. Truskawkowe Inspiracje

Za nami pierwsza edycja projektu Truskawkowe Inspiracje w Hornigach. W trakcie jego trwania pokazaliśmy pełną technologię uprawy truskawek na zagonach oraz plonowanie 24 odmian truskawki. Niektóre z nich to nowości po raz pierwszy testowane w Polsce. Spotkanie podsumowujące plonowanie truskawek w 2023 roku odbyło się 10 czerwca i było co oglądać.

Jagodowe na topie

Jakieś 10-15 lat temu w niewielu sklepach sieciowych obecne były owoce jagodowe, wyjątek stanowiły ewentualnie borówki czy maliny. Dziś to już całoroczny standard. Truskawki, borówki, maliny, a coraz częściej również jeżyny są na sklepowych półkach przez 365 dni w roku. Skąd się tam biorą? Odpowiedzi szukam w firmie Agronom Berries, która zapewnia ich dostawy do sieci handlowych przez cały rok i – oprócz owoców jagodowych własnej produkcji – oferuje też te pochodzące od jej kontrahentów.

Malina

Rynek malin

Produkcja malin podlega w ostatnich latach bardzo dużym zmianom. Z jednej strony powstaje dużo nowoczesnych farm z produkcją malin deserowych. Z drugiej, zakładane są nowe plantacje polowe, ale też równocześnie ich ubywa. Wiele osób z nadzieją spogląda na możliwość mechanicznego zbioru malin dla przetwórstwa. Warto jednak zapoznać się z tym, jak wygląda w ostatnich latach sytuacja rynkowa.

Maliny na zbiór letni – oczywiście w tunelach (cz. I)

Uprawa malin na letni zbiór była głównym tematem czerwcowych półfinałowych warsztatów zorganizowanych w ramach projektu „Malinowe Factory – letnie odmiany”. Spotkanie odbyło się w gospodarstwie, które Katarzyna i Leszek Jakubiakowie prowadzą wspólnie z córką Julią i jej mężem Dawidem Lewandowskim w Roguszynie koło Czerwińska nad Wisłą.

Borówka wysoka

Co przyniesie sezon 2023

Członkowie Stowarzyszenia Polskich Plantatorów Borówki (SPPB) spotkali się 2 czerwca na Pikniku w Borówkach, by podsumować tegoroczny przebieg kwitnienia roślin na plantacjach oraz podyskutować o kolejnych miesiącach borówkowego sezonu. Spotkanie odbyło się w miejscowości Rokocina na plantacji Leśna – Blueberry Farm, należącej do obecnego prezesa SPPB Bartłomieja Milczarka i dało możliwość ciekawych rozmów, dyskusji i zwiedzenia upraw.

Międzynarodowe Dni Borówki. Macfrut 2023

W ramach tegorocznej edycji targów Macfrut, które odbywały się w Rimini w dniach 3-5 maja, zorganizowano interesujące wydarzenie dotyczące sektora borówki – International Blueberry Days. Ta część włoskich targów obejmowała m.in. sympozjum, podczas którego przedstawiono kilkanaście prezentacji – wybrane przybliżam poniżej.

Borówki o różowych owocach – hit czy kit?

Wielu profesjonalnych sadowników, ale i borówkowych amatorów mogło słyszeć o borówkach z różowymi owocami. Warto uporządkować informacje w tym temacie, bo mimo iż odmiany borówki o różowych owocach oferowane są w szkółkach nie od dziś, to cały czas brakuje dotyczącej go rzetelnej wiedzy.

Targi / konferencje

Owoce do mrożenia

W Kielcach 12 maja, przy okazji spotkania przedstawicieli firm zajmujących się mrożeniem owoców i warzyw, zorganizowanego przez Krajowe Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw, odbyła się konferencja na temat kondycji polskiej branży przetwórczej oraz sytuacji rynkowej. Przedstawiono także prognozy zbiorów m.in. owoców oraz ocenę sytuacji na plantacjach u progu nowego sezonu przetwórczego.

Trendy na rynku soków owocowych

Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) w dniach 17-19 maja w Warszawie zorganizowała spotkanie, podczas którego uczczono 30 lat działalności tego stowarzyszenia. W trakcie dwóch pierwszych dni odbywała się także konferencja, na której poruszono kilka ciekawych tematów. Podsumowano działalność organizacji, a także mówiono o trendach na rynku soków i przecierów oraz o pakowaniu żywności płynnej, co może zainteresować osoby rozważające rozpoczęcie przetwórstwa owoców lub już prowadzące je w gospodarstwach.

Ochrona

Rhizoctonia fragariae – jeden ze sprawców czarnej zgnilizny korzeni

Choroby odglebowe truskawek, powodowane przez różne gatunki patogenów, należą do najważniejszych czynników ograniczających produkcję. Mają m.in. bezpośredni wpływ na jakość i ilość uzyskiwanego plonu. Mimo wdrażania zaawansowanych technologii uprawy i innowacji w dziedzinie ochrony, nadal na plantacjach występuje takie zagrożenie, a do niebezpiecznych patogenów należy m.in. grzyb Rhizoctonia fragariae.

Substancje podstawowe w ochronie roślin jagodowych

Oczekiwania konsumentów co do szeroko rozumianej jakości owoców jagodowych są coraz bardziej wyśrubowane. Również w ramach przygotowań do zrealizowania strategii Europejskiego Zielonego Ładu, Komisja Europejska stopniowo ogranicza zakres substancji czynnych, które mogą być stosowane w ochronie w produkcji owoców.

Ważny temat

Ważne dla jakości gleby

Debata dotycząca jakości gleby, która stanowi warsztat pracy każdego ogrodnika i rolnika, była częścią Wielkiej Majówki Timac Agro Polska. Wydarzenie odbyło się 8 maja w Serocku (fot. 1), prowadził je Dariusz Mieszała, a podczas wieczornej części spotkania wśród uczestników, a zarazem klientów firmy TAP rozlosowano m.in. samochody i motorowery.

Po pierwsze gleba

Gleba jest głównym elementem bioróżnorodności na Ziemi. W 1 g gleby żyje ponad miliard bakterii należących do tysięcy gatunków, a także dziesiątki tysięcy gatunków grzybów. Zawiera 50% żywej biomasy świata, bytuje w niej 23% znanych gatunków organizmów żywych, co stanowi 75% materii organicznej naszego globu. Jest ona najważniejszym jego ekosystemem, a to, co widzimy na powierzchni, jest tylko drobnym fragmentem rzeczywistości.

Wolna strefa

Październik to nowy lipiec – pierwsze refleksje po Szczycie IBO w Lublinie

Co to za kraj? W zeszłym roku konsumpcja owoców borówki wysokiej wyniosła w nim 1,83 kg na osobę, produkcja dynamicznie rośnie, a import jest zaledwie o 6,7% niższy od eksportu. Autorzy „Global State of the Blueberry Industry Report” piszą, że kraj ten może się pochwalić „jednym z największych sukcesów na świecie w zakresie zwiększania konsumpcji owoców borówki”. Działania promocyjne, finansowane ze środków wpłacanych przez plantatorów, są stawiane innym za wzór odpowiedzialności za rozwój rynku, współdziałania i kreatywności. To nie USA, Kanada ani Chile. To Polska!







Poprzedni artykułZbiór borówki przy pomocy kombajnu
Następny artykułChoroba niszczy całą plantację truskawek. Czy przyczyną są sadzonki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj