Jagodnik 3/2016 już w sprzedaży



Tegoroczna wiosna znacząco spowolniła wegetacje, a w przypadku niektórych upraw przyczyniła się wręcz do anomalii w ich wzroście. Chłody spowodowały również wystąpienie na roślinach objawów zarówno przechłodzenia, jak i niedoboru niektórych składników pokarmowych. Warto też planując i wykonując zabiegi ochrony, zadbać o to, by zebrane owoce nie tylko kusiły i przyciągały konsumentów swym widokiem, ale również były bezpieczne dla konsumentów. Stad w bieżącym numerze sporo informacji o ważnych zabiegach w okresie okołokwitnieniowym, które wpływają na zdrowotność roślin i jakość owoców.

Szara pleśń w truskawkach

jagodnik_521Szara pleśń jest jedną z najgroźniejszych chorób truskawek. Największe straty powoduje w lata ciepłe (gdy temperatura w okresie kwitnienia wynosi 18-25°C) i wilgotne, z duża ilością opadów w okresie kwitnienia i dojrzewania owoców.

 

 

O czym warto pamiętać chroniąc maliny?

jagodnik_512W ostatnich sezonach pojawia się coraz więcej problemów związanych z ochrona maliny przed chorobami i szkodnikami. Najwięcej kłopotów producenci tego gatunku mieli z szarą pleśnią, rdza maliny, fytoftorozą, chorobami wirusowymi, pryszczarkiem namalinkiem łodygowym, szkodnikami glebowymi oraz roztoczami.

Dokarmianie i biostymulacja

jagodnik_513Harmonogram zabiegów dokarmiania pozakorzeniowego oraz biostymulacji w okresie około kwitnienia należy przede wszystkim dopasować do aktualnej kondycji roślin oraz prognozowanego przebiegu pogody.

 

 

Jagodnik_PLAKAT - Kopia (3)Czy możliwe jest łagodzenie efektów suszy?

jagodnik_518Rozpatrując stres suszy w roślinach uprawnych należy mieć na uwadze, ze łagodzenie jego wpływu może być realizowane przez dwie strategie, a mianowicie poprzez mechanizmy ograniczające odwodnienie tkanek lub poprzez zwiększenie odporności na odwodnienie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjmuje się, że geny te są również odpowiedzialne za dostosowanie się rośliny m.in. do zatrzymywania wody.

Jak ograniczać populacje pędraków chrabąszcza majowego?

jagodnik_57Z roku na rok w Polsce przybywa regionów, w których chrabąszcz majowy wyrządza szkody o znaczeniu gospodarczym. Straty z powodu jego występowania notuje się nie tylko w sadach i na plantacjach roślin jagodowych, ale również w uprawach roślin warzywnych, ozdobnych, rolniczych, a także w lasach.

 

Agrotechnicznie o znanych i nowych odmianach

jagodnik_58Marcowe szkolenia truskawkowe, zorganizowane w ramach Akademii Uprawy Truskawek, a także szkolenie dotyczące truskawek i malin (8 marca w Boguchwale) były okazją do zapoznania się z najnowszymi odmianami truskawki, wprowadzanymi na polski rynek oraz zrewidowania wiadomości na temat agrotechniki wielu już uprawianych odmian tego gatunku.

Ochrona truskawek – efekt wielu czynników

jagodnik_515Mówiąc o ochronie roślin czy planując zabiegi na swoich plantacjach, zazwyczaj skupiamy uwagę na określonym patogenie i środku ochrony, jaki chcemy zastosować. Gdy po zabiegu nie widać oczekiwanego efektu, winą obarczony zostaje w pierwszej kolejności użyty preparat i brak jego skuteczności. Tymczasem trzeba zdawać sobie sprawę, że ochrona roślin jest tak naprawdę efektem wielu czynników.

Herbicydy na plantacjach truskawek

jagodnik_56Ostatnie lata przynoszą istotne zmiany w technologii uprawy i doborze odmian truskawek. Spada areał plantacji produkujących owoce dla przetwórstwa. Rośnie produkcja truskawek deserowych i liczba odmian znajdujących się w uprawie. Nowe realia wpływają na program ochrony przed chwastami.

Biostymulacja i nawożenie truskawek

jagodnik_511Zima dla wielu gatunków roślin była ogólnie sprzyjająca. W uprawach truskawek w różnych miejscach w Polsce wczesnowiosenny obraz plantacji nie napawał jednak optymizmem. Wszystko to sprawia, że plantatorzy stanęli przed wyzwaniem jak najlepszej regeneracji uszkodzeń roślin. Przynajmniej tych, które się do tego kwalifikowały.

Wyzwania w uprawie jagodowych

jagodnik_520Program Timac Agro Owoce Jagodowe, który został oficjalnie uruchomiony 10 kwietnia br., spotkał się z dużym zainteresowaniem. Na inauguracyjnym spotkaniu, do którego doszło w Nowym Radzikowie k. Czerwinska nad Wisła, zjawiła się ponad setka plantatorów. Na szkoleniu informowano w ważnych zabiegach w uprawie truskawek, malin i borówki wysokiej.

Nowe odmiany jeżyny (cz. II)

jagodnik_55Na terenie Europy hodowla jeżyny prowadzona jest od lat 60. ubiegłego wieku. Postęp w hodowli przyczynił się do znacznego wzrostu produkcji owoców tego gatunku również w naszym kraju. W materiale opisuję najnowsze kreacje z programów hodowlanych prowadzonych w Europie.

 

Malinowe watki w Kraśniku

jagodnik_54Tegoroczna, XII Międzynarodowa Konferencja Sadownicza w Kraśniku była bardzo urozmaicona pod względem tematycznym. Nie zabrakło na niej tematów związanych z uprawą malin. Spore zainteresowanie jest uprawa malin ekologicznych, których produkcja jest bardziej opłacalna niż w systemie konwencjonalnym. Alternatywnym kierunkiem może być uprawa malin po osłonami.

Malinowy pasjonat

jagodnik_514Ubiegłoroczne niezwykle upale lato spowodowało, że na Lubelszczyźnie większość plantacji malin owocujących na tegorocznych pędach pod koniec sierpnia pozbawiona była już w praktyce owoców. Tymczasem, oglądając plantacje malin należące do Jacka Szyszki, zlokalizowane w okolicach Puław, miałem wrażenie, ze znalazłem się w regionie o zupełnie innym klimacie.

Borówkowy biznes okiem handlowca i producenta

jagodnik_52Harm Valckx swoją przygodę z borówka rozpoczął w 1975 roku, podczas praktyki w gospodarstwie Roba Schrijnwerkersa w Holandii. Zainspirowany taka działalnością namówił wtedy ojca, który był sadownikiem, do założenia pierwszej własnej 0,5-hektarowej plantacji borówki. Obecnie, dysponując wiedza i licznymi kontaktami, prowadzi nie tylko działalność produkcyjna, ale jest też mocno zaangażowany w handel borówką.

Globalne trendy – Konferencja Borówkowa 2016 (cz. II)

jagodnik_517Tegoroczna IV Konferencja Borówkowa (czyt. też „Jagodnik” 2/2016) była miedzy innymi okazja do pogłębienia wiedzy z zakresu agrotechniki związanej z uprawa borówki. Wśród tematów omawianych przez specjalistów z kraju i zagranicy nie zabrakło tych związanych z nawożeniem, ochroną, a także ekologiczną produkcją owoców oraz długim ich przechowywaniem.

Czy warto wdrażać nowe odmiany borówki?

jagodnik_53Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty, jaka odbyła się podczas IV Konferencji Borówkowej w Ożarowie Mazowieckim. Wzięli w niej udział światowej rangi eksperci, którzy wskazywali zarówno na kierunki hodowli nowych odmian, jak i na wyzwania stawiane producentom owoców borówki.

Nowy samojezdny kombajn

jagodnik_510Polska jest światowym liderem w produkcji kombajnów do zbioru owoców jagodowych. Ze względu na wysoką jakość pracy oraz relatywnie niską cenę zakupu, polskie kombajny praktycznie wyeliminowały z krajowego rynku zagranicznych producentów, a największe polskie firmy eksportują swoje maszyny m.in. do USA i Kanady.

Ratujmy polska czarną porzeczkę

jagodnik_519Jak przywrócić opłacalność produkcji porzeczek? Co zrobić, by poprawić wydajność plantacji? Gdzie szukać alternatywy? Na te i inne pytania próbowano odpowiedzieć podczas I Ogólnopolskiego Spotkania Plantatorów Porzeczki Czarnej. W wydarzeniu tym wzięło udział ponad 250 osób.

Aronia – szanse i wyzwania

jagodnik_516Aronia to gatunek wdzięczny w uprawie. Ma niewielkie wymagania glebowe, wiec dobrze spisuje się na tych kwaterach, które niekoniecznie nadają się do uprawy innych jagodowych. Bardzo dobrze znosi wysoki poziom wód gruntowych, a nawet okresowe zalania. Nie oznacza to jednak, ze jej zapotrzebowanie na wodę jest na wysokim poziomie.

Klimat – światło, woda, temperatura

Na wzrost roślin wpływ mają trzy podstawowe warunki – światło, woda i temperatura. W uprawach polowych nie ma dużego wpływu na te czynniki i ich korelacje. Można nimi natomiast sterować w uprawach pod osłonami. Jak to robić, by optymalizować wzrost roślin i osiągać wysokie plony owoców, świetnie wie Mariusz Padewski z firmy Delphy Poland.

Proste metody ewidencji księgowej w gospodarstwie (cz. I)

Księgowość – jedno tylko słowo, a tyle skojarzeń. Dla niektórych przedsiębiorców oznacza konieczność prowadzenia rachunkowości, zapłaty podatku dochodowego czy ponoszenia dodatkowych kosztów. Dla innych jest źródłem wielu cennych informacji o własnym przedsiębiorstwie i tylko jednym z funkcjonujących działów firmy. A jak postrzegają ksiegowość polscy rolnicy.

Umowa o dzieło, zlecenie czy o prace (cz. II)

W I części artykułu Autorka przedstawiła, czym powinna się charakteryzować czynność określana w umowie dziełem. Umowy o dzieło są najczęściej zawierane z pracownikami wykonującymi zbiór owoców. Jak je sporządzić? Jak się przygotować na ewentualne kontrole ZUS? Co robić po kontroli? Na te i inne pytania odpowiedzi można znaleźć w materiale.

Światowe trendy a rynek owoców jagodowych

Kolejna edycja Światowego Kongresu Jagodowego (Global Berry Congress) odbyła się 14 marca. Ta organizowana przez brytyjski branżowy miesięcznik Eurofruit impreza co roku przyciąga ponad 350 liderów rynku owoców jagodowych z 30 krajów, zarówno największych producentów, jak i dystrybutorów oraz detalistów.

Nowe kombajny do zbioru owoców jagodowych

jagodnik_51W kraju mamy kilku liczących się producentów kombajnów do mechanicznego zbioru owoców z krzewów. Maszyny te dobrze przyjmowane są także poza granicami Polski. W ostatnim czasie pojawiło się też na rynku kilka zagranicznych konstrukcji przeznaczonych do zbioru owoców jagodowych, cześć tych urządzeń w ubiegłym roku miała swoje europejskie premiery.

Co z pszczołami po przekwitnięciu uprawy?

jagodnik_59Pszczoły na plantacjach są tak naprawdę potrzebne tylko przez kilka tygodni w roku. Muszą jednak funkcjonować przez cały rok, jeśli swą niezwykle potrzebną pracę mają wykonać także w kolejnym sezonie. Zdecydowana większość upraw jagodowych kwitnie w kwietniu i maju, potem pastwisko pszczele ubożeje.

Dzwonie do Pani/Pana w borówkowej sprawie!

1 lipca będzie Dniem Polskiej Borówki. Na naszych oczach rodzi się nowa tradycja. Tego dnia media same z siebie będą pisały o plantatorach, o całorocznej pracy, jaką wykonujecie i o walorach, które sprawiają, że borówka w takim tempie podbiła świat. I że my Polacy w tym podboju mamy swój udział. Kiedy to się uda…?







Poprzedni artykułZwalczanie przędziorków na plantacji truskawek
Następny artykułWczesne truskawki w gotykach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj