Strat na plantacjach czarnej porzeczki ciąg dalszy

czarna porzeczka, zbiory czarnej porzeczki, uprawa czarnej porzeczki

W ciągu ostatnich tygodni informowaliśmy kilkakrotnie, że gradobicia występujące w maju i czerwcu tego roku dokonały w niektórych regionach Polski ogromnego spustoszenia w uprawach rolniczych w tym na plantacjach porzeczki czarnej. Z ulgą wzdychali Ci plantatorzy których ten kataklizm ominął. 

Niestety, tam gdzie strat nie spowodował grad, to skala zanotowanych w różnych regionach opadów deszczu uczyniła poważne podtopienia, a nawet zalania wielu plantacji, na których zapowiadały się bardzo dobre zbiory owoców. Zjawisko to dotknęło Dolny i Górny Śląsk, województwa: opolskie i graniczące z nimi województwo łódzkie. Na południowych obszarach województwa łódzkiego suma opadów deszczu w miesiącu maju wyniosła 170 litrów na m2, a w czerwcu już 210 litrów na m2 (29 czerwca 2013 r.). Dni słonecznych w tym okresie było jak na lekarstwo. Dlatego też wiele plantacji wygląda nie jak uprawa porzeczek tylko pole ryżowe.

W celu zobrazowania tej sytuacji zamieszczam poniżej zdjęcia z moich plantacji czarnej porzeczki zlokalizowane w południowych regionach wojwództwa łódzkiego, zrobione 27 czerwca 2013 r. Trudno jest mi dziś oszacować skalę strat w plonach jaką wywołają tak znaczne opady deszczu, będą jednak one zapewne znaczące.

czarna porzeczka, zbiory czarnej porzeczki, uprawa czarnej porzeczki

czarna porzeczka, zbiory czarnej porzeczki, uprawa czarnej porzeczkiczarna porzeczka, zbiory czarnej porzeczki, uprawa czarnej porzeczkiczarna porzeczka, zbiory czarnej porzeczki, uprawa czarnej porzeczki







Poprzedni artykułPrzed sezonem zbiorów porzeczek
Następny artykułIII Dni Otwarte Truskawki w Rabie Wyżnej już 26 lipca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj