Jagodnik 2/2015 już w sprzedaży

Jagodnik

Drosophila suzukii to inwazyjny szkodnik, którego obecność w ub. roku stwierdzono w Polsce. Wiele osób obawia się, że jeśli tan szkodnik zadomowi się u naszym kraju, Polska w krótkim czasie może stać się największą jego wylęgarnią w Europie. Nie dajmy się zaskoczyć i przygotujmy się do walki z tą muszką, która w przypadku masowego może zniszczyć nawet nawet 100% plonu. Dlatego też w kilku miejscach informujemy o tym szkodniku. Dużo z przygotowanych w bieżącym numerze materiałów to również praktyczne zalecenia dotyczące prowadzenia właściwej ochrony przed chorobami i szkodnikami oraz praktyczne zalecenia dotyczące nawożenia upraw. O tym wszystkim piszemy na 120 stronach. Przypominamy o możliwości dokonania prenumeraty od dowolnego numeru – kliknij i zamów prenumeratę już dziś.

Truskawki niebanalnie

truskawka, suchy, evie IIW gospodarstwie Beaty i Mirosława Suchych w oryginalny sposób uprawiane są truskawki. Przygotowano dla nich rusztowanie, w którym na wysokości 1,6 m umieszczono białe rury PCV z wyciętym otworami na doniczki.

 

ABC fertygacji truskawki w uprawach gruntowych (cz. I)

Dozowanie nawozów wraz z wodą podczas podlewania roślin, zwane popularnie fertygacją, jest najefektywniejszą techniką nawożenia dokorzeniowego. Stosowanie fertygacji gwarantuje precyzję i szybkość przemieszczania składników pokarmowych do ryzosfery, nieosiągalne przy tradycyjnym nawożeniu posypowym.

 

Naukowe i praktyczne zalecenia z 's-Hertogenbosch

Międzynarodowa Konferencja Owoców Jagodowych (International Soft Fruit Conference), zorganizowana w dniach 8-9 stycznia w 's-Hertogenbosch w Holandii, jak zwykle, spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony odwiedzających.

 

Gotowi na zmiany

Do niedawana „zagłębie” produkcji truskawek w okolicach Czerwińska nad Wisłą uważane było za dość tradycyjne. Dominowała odmiana ‘Honeoye’. W ostatnich latach wiele gospodarstw zmieniło jednak zarówno technologię uprawy, jak też dobór uprawianych odmian. Dzięki temu uzyskują wysokie plony, a nowa jakość truskawek, które jakie produkują, pozwala pozyskać stałych odbiorców.

 

Szara pleśń znów problemem

Miniony sezon należał do niezwykle trudnych w zwalczaniu chorób truskawki, a zwłaszcza szarej pleśni. Tak duże nasilenie jej występowania było wynikiem zarówno obecności obfitego źródła infekcji, jak i warunków pogodowych sprzyjających zimowaniu, rozwojowi i rozprzestrzenianiu się patogenu w czasie sezonu wegetacyjnego.

 

Bezpieczne stosowanie herbicydów

Niektórzy plantatorzy unikają herbicydów, gdyż obawiają się uszkodzeń roślin truskawki. W artykule opisano zasady stosowania herbicydów, pozwalające zminimalizować ryzyko fitotoksyczności środków chwastobójczych dla truskawek.

 

Programy ratunkowe z minionego sezonu

Każdy sezon jest inny i stawia przed producentami prowadzącymi uprawy polowe nowe wyzwania. Jak z tymi problemami radzili sobie producenci? Być może przykłady z minionego roku pozwolą lepiej zadbać o plantacje i ochronić je w nowym sezonie.

 

Rusztowania dla malin

Intensyfikacja uprawy malin, zarówno w gruncie, jak i pod osłonami, coraz wyższe plony oraz wymagania stawiane tej uprawie powodują, że coraz większą rolę odgrywa wybór właściwego rusztowania. W przygotowanym materiale prezentujemy przykłady kilku rozwiązań, z którymi spotkaliśmy się na malinowych plantacjach.

 

Maliny z fertygacją

Sławomir Brzusek w Moniakach koło Urzędowa prowadzi 15-hektarowe gospodarstwo sadownicze, w którym w uprawie dominują, co prawda, jabłonie, ale na znaczeniu cały czas zyskują maliny. Rosną one obecnie na 3 ha, w tym 1 ha zajmuje ‘Polka’, a 2 ha letnie odmiany ‘Glen Ample’ i ‘Laszka’.

 


Konferencja w Kraśniku wyznacza trendy (cz. I)

Hasłem tegorocznej XI Międzynarodowej Konferencji Sadowniczej w Kraśniku (13-14 luty) były „Jagodowe trendy”. Jak wynika z informacji przedstawionych podczas dwudniowego spotkania, przed producentami owoców jagodowych jest wiele wyzwań. W przypadku malin związane są z przeciwdziałaniem występowaniu chorób (m.in. wirusowych) oraz prowadzenie optymalnego nawożenia upraw.

 

Nawożenie i kontrola klimatu w tunelowej uprawie malin

Bardzo duże znaczenie w uprawie malin odgrywa wilgotność podłoża i jego zasobność w składniki pokarmowe dostępne dla roślin. Ogólnie, bez podziału na wymagania poszczególnych odmian i bez dostosowania do faz wzrostu, EC w strefie korzeni powinno wynosić od 1,5 mS/cm do 2,5 mS/cm, przy pomiarze z użyciem urządzenia WET Probe.

 

Zagrożenie chorobami na plantacjach maliny

Sezon 2014 był trudny pod względem agrotechnicznym i udowodnił, jak wiele czynników może zadecydować o powodzeniu w uprawie malin. Nieprzeanalizowanie i pominięcie ważnych w uprawie punktów oznacza wysokie ryzyko inwestycji, niskie plony i niesatysfakcjonującą opłacalność uprawy.

 

Kontrolowane żywienie borówki

Wiele osób, nawet tych którzy od lat zajmują się uprawą borówki wysokiej nie zdaje sobie sprawy, jak duży wpływ na wzrost i plonowanie tych roślin ma prawidłowe ich nawożenie. Od wielu lat z producentami borówki ściśle współpracuje prof. dr hab. Andrzej Komosa z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

Zapylenie ma znaczenie

Dobre zapylenie kwiatów borówki jest nie tylko konieczne do zawiązania owoców, ale również wpływa na termin dojrzewania owoców, ich wielkość i wyrównanie. Biorąc pod uwagę ilość kwiatów, jaka rozwija się na w pełni owocującej plantacji, konieczne jest wprowadzanie dodatkowych owadów zapylających.

 

Kolarstwo i borówka

Dwukrotny zwycięzca najbardziej prestiżowego włoskiego wyścigu Giro d’Italia Ivan Basso jest jednym z najważniejszych włoskich rowerzystów w ostatniej dekadzie. W 2012 r. postanowił rozpocząć uprawę borówki wysokiej. Decydując się na tę uprawę od początku stawia na innowacyjność i bezpieczeństwo produkcji, która w przyszłości ma przynosić zadowalające zyski.

 

Wyzwania dla producentów borówki

W dniach 13-15 lutego w okolicach Tarczyna odbywał się kolejny zjazd członków Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej (SPBA). Było on bardzo szczególny, gdyż związany z 20-leciem działalności Stowarzyszenia.

 

Nowy patogen borówki

W sezonie 2014, do dość dużej grupy agrofagów, dołączył kolejny. Po raz pierwszy w Polsce, na jednej z plantacji borówki wysokiej na roślinach odmiany ‘Liberty’ stwierdzono obecność nowego patogena, którym okazał się grzyb Pestalotiopsis clavispora.

 

Zakładanie plantacji borówki wysokiej

W ostatnich latach w kraju powstaje coraz więcej plantacji borówki wysokiej. Chcąc osiągnąć zadowalające plony, należy prawidłowo posadzić rośliny tego gatunku i pielęgnować je, co nie zawsze udaje się, szczególnie osobom zaczynającym przygodę z tą uprawą. Dobrze dobrane odmiany

 

Przyczyny niepowodzenia w zwalczaniu wielkopąkowca porzeczkowego

Dla porzeczek nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat bardzo groźnym szkodnikiem wyrządzającym największe zniszczenia jest wielkopąkowiec porzeczkowy (Cecidophyopsis ribis). W tym roku do jego zwalczania będą mogli stosować już kilka nowo zarejestrowanych w uprawie porzeczki preparatów.

 

Aronia nie zawsze na wagę złota

Piotr Nowak, prezes grupy producenckiej Korab Garden, zajmuje się uprawą roślin jagodowych na ponad 80 ha, w tym na 32 ha aronią, większość jej produkcji prowadzona jest metodami ekologicznymi, w nasadzeniach znajduje się odmiana ‘Galicjanka’.

 

Nowe spojrzenie na odżywianie porzeczki czarnej

Wysokie plony i dobre ceny to podstawowe czynniki warunkujące opłacalność produkcji. Największy wpływ na wysoką wydajność ma przede wszystkim prawidłowy dobór odmian. Drugim istotnym czynnikiem decydującym o wysokiej wydajności jest odpowiednie odżywianie roślin.

 

Sytuacja na rynku jagodowych owoców i przetworów

Owoce miękkie, w tym jagodowe, kierowane są głównie do przetwórstwa. Udział dostaw do zakładów waha się od ok. 60% (maliny) do 100% (aronia) podaży krajowej. Maliny, truskawki i agrest wykorzystywane są głównie w produkcji mrożonek, a porzeczki czarne i aronia w produkcji soków zagęszczonych.

 

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa 2015

Piątą edycję TSW, która odbyła się 19-20 lutego w Warszawie bez wątpienia można uznać za największe targi dla producentów owoców i warzyw w Polsce. Na powierzchni 11 300 m2 swoją ofertę zaprezentowało 194 wystawców, a obejrzało ją ponad 9200 osób (wejście na targi było rejestrowane).

 

Maszyny na TSW

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa, odbywające się w Warszawie w dniach 19-20 lutego były, jak zwykle, okazją do zapoznania się z wieloma interesującymi produktami skierowanymi m.in. dla producentów roślin jagodowych.

 

Jeżyny na plantacje towarowe

W uprawie w gruncie pod osłonami należy sprawdzić odporność wymienionych odmian na przemarzanie. Na zimę pędy można zabezpieczać okrywając rośliny podwójną warstwą agrowłókniny, a uprawiane w pojemnikach przechowywać w chłodni. Wszystkie wymienione odmiany nadają się bowiem do uprawy pojemnikach.

 

Dziki a sprawa polska

Problem wydaje się błahy i niezasługujący na bycie dyżurnym tematem w mediach od tygodni, a nawet lat. To między innymi z powodu tych zwierząt trwają protesty rolników, organizowane są blokady dróg, a media przedstawiają często uczestników tych form sprzeciwu jako ludzi bogatych, jadących do Warszawy nowymi i drogimi ciągnikami, co antagonizuje już i tak podzielone polskie społeczeństwo.







Poprzedni artykułŚwiatowe trendy i technologie w uprawie truskawek (cz II)
Następny artykułPolskie firmy na Gulfood Dubai

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj