Branża jagodowa szybko się zmienia, co pociąga za sobą konieczność ponoszenia dużych kosztów inwestycji, które dla wielu osób mogą być czasami trudne do zrealizowania. Cieszy zatem fakt, że i dla prowadzących tradycyjną produkcję polową również jest coraz ciekawsza oferta odmian, które sprawdzają się w takim systemie. Nowe odmiany, nowe technologie i rozwiązania wymagają profesjonalnej wiedzy, tymczasem okazuje się, że wiele osób nadal poszukuje podstawowych informacji związanych, na przykład, z poprawną interpretacją wyników analizy składu chemicznego gleby lub wody, aby móc przygotować prawidłowe, dopasowane do wymagań danej odmiany programy nawożenia czy fertygacji. Zobaczcie, co przygotowaliśmy w nowym numerze „Jagodnika”!
Truskawka
Zimowo-wiosenne zwalczanie chwastów na plantacji truskawek
Efektywna ochrona plantacji przed chwastami jest jednym z koniecznych warunk.w do zapewnienia dobrego wzrostu i plonowania roślin oraz należytej jakości owoców truskawki. Zbędna roślinność konkuruje z truskawką w dostępie do światła, wody, substancji pokarmowych, ma niekorzystne oddziaływanie chemiczne (allelopatia) oraz pogarsza warunki fitosanitarne na plantacji, co sprzyja rozwojowi chor.b grzybowych oraz szkodników (przędziorki, drutowce, zmieniki).
Na wczesny zbiór. Czy tylko tradycyjne odmiany?
Ubiegłoroczna wizyta w Sadowniczej Stacji Doświadczalnej Kolonia-Auweiler w Niemczech, należącej do Landwirtschaftskammer NRW stanowiła znakomitą okazję do zapoznania się z wynikami wielu przeprowadzonych tam doświadczeń oraz tymi realizowanymi obecnie, a dotyczącymi uprawy truskawek w tunelach na przyspieszony zbiór i różnych systemów produkcji polowej zarówno na przyspieszony, jak i na opóźniony zbiór.
Klucz do zysków z eksportu
Eksport owoców jagodowych może być dla producentów i handlowców bardzo dochodowy, jednocześnie bywa jednak obarczony sporym ryzykiem. Podczas I Międzynarodowej Konferencji Truskawkowo-Malinowej Berry Forum eksperci z branży podzielili się wiedza na temat tego, na co zwrócić uwagę nawiązując współpracę z zagranicznymi kontrahentami oraz wskazali, jak maksymalnie usprawnić proces logistyczny.
Pożywka dla truskawek uprawianych w substacie
W tym materiale autor przedstawia ważne, czasem podstawowe, ale równocześnie niezbędne informacje dotyczące przygotowania pożywki dla truskawek uprawianych w substracie. Kluczowe jest w tym przypadku zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy składnikami pokarmowymi oraz umiejętne kontrolowanie ich poziomu, a także prawidłowe tworzenie roztworów do fertygacji o składzie dostosowanym do określonej fazy rozwojowej roślin.
Malina
Odmiany – wskazówki po minionym sezonie
Prowadzona przez Janusza Cieślę firma doradcza Greenovatica w ubiegłym roku w listopadzie zorganizowała szkolenie doradczo-integracyjne dla swoich klientów. Celem wydarzenia – oprócz poruszenia merytorycznych zagadnień z zakresu uprawy malin i jeżyn oraz truskawek pod osłonami (w tunelach i szklarniach) – była integracja współpracujących z tym przedsiębiorstwem plantatorów.
Co dalej z produkcją malin w Kosowie
Prisztina 5 grudnia ub. roku była gospodarzem 9. Międzynarodowej Konferencji MAlinowej zorganizowanej przez Narodowe Stowarzyszenie Malinowe „Mjedra e Kosoves”. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 300 os.b, w tym międzynarodowi eksperci i przedstawiciele regionu Bałkanów oraz reszty Europy, co podkreśla rosnące znaczenie Kosowa na globalnym rynku malin.
Więcej, lepiej, wydajniej
Jagodowa farma należąca do spółki Fieldstone, a położona w Sławoszynie jest jednym z najbardziej wysuniętych na północ Polski gospodarstw z tego typu produkcją. Uprawiane są tam maliny na łącznej powierzchni 20 ha (plus dodatkowo na 6,5 ha od 2025 roku) oraz borówki na 25 ha. W produkcji owoców wykorzystuje się walory panującego tam mikroklimatu.
Borówka wysoka
Koszty jako funkcja oceny ekonomicznej (cz. II)
W pierwszej części artykułu (Jagodnik 1/2025) autor skupił się na roli kosztów jako funkcji oceny ekonomicznej inwestycji na plantacji borówki wysokiej, opierając się na kilku przykładach. Teraz pragnie zwrócić uwagę na fakt, że koszty są również funkcją oceny bieżącej działalności gospodarczej.
Nowe koncepcje zakładania plantacji
Ostatnie lata wyraźnie pokazują, że – ze względu na coraz wyższe koszty uprawy – konieczne jest na plantacji dążenie do optymalizacji zysk.w i plon.w. W przypadku bor.wek przejawia się to między innymi zmianami w zakresie zakładania nowych upraw. Dzięki wykorzystaniu dostępnych nowych rozwiązań, możliwe jest nie tylko skrócenie czasu oczekiwania na pierwsze handlowe plony, ale również zdecydowane przyspieszenie początkowego wzrostu roślin. Jak to się odbywa się w praktyce?
Co wiemy o 'Calypso’
Wśród nowych odmian borówki, których popularność na polskich plantacjach stale rośnie, jest ‘Calypso’. Pochodzi ona z amerykańskiego programu hodowlanego i obecnie jest stosunkowo powszechna w ofercie krajowych i zagranicznych szkółek. Zyskuje na popularności ze względu na duże owoce, łatwość zbiorów i relatywnie łatwe do prowadzenia krzewy.
Winiarstwo
Małe winnice – czy warto je zakładać. Cz. II – Koszty uprawy
W pierwszej części artykułu (Jagodnik 1/25) autor wyjaśnił określenie „mała winnica” praz przedstawił m.in. jakie są nakłady inwestycyjne i składniki kosztów założenia takiej uprawy. Poniżej opisuje formy prowadzenia roślin, podaje informacje o nakładach pracy i zabiegach uprawowych, a także o ponoszonych kosztach.
.
Ochrona biologiczna roślin jagodowych – z dopłatami
Nowym elementem Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 są tzw. ekoschematy, w ramach których można ubiegać się o płatności bezpośrednie na zdefiniowane przez poszczególne państwa członkowskie Unii Europejskiej działania prośrodowiskowe. W Polsce programem tych rocznych dopłat objęto sześć ekoschematów obszarowych, wśród których warto zwrócić szczególną uwagę na wsparcie dla ochrony biologicznej upraw.
Targi/konferencje
Najlepsze praktyki dla nowoczesnych plantacji
Nowoczesna produkcja truskawek i malin, zwłaszcza tunelowa, wymaga przemyślanych inwestycji i precyzyjnego zarządzania uprawą. Podczas I Międzynarodowej Konferencji Truskawkowo-Malinowej – Berry Forum 2024 przedstawiciele firm z branży jagodowej zaprezentowali różnorodne rozwiązania z zakresu nawadniania, nawożenia, ochrony roślin i biostymulacji, które zwiększają odporność roślin, a także plony. Podkreślano rolę nowoczesnych technologii oraz analiz gleby i wody w optymalizacji zarówno kosztów, jak i jakości upraw.
Innowacyjnie w Madrycie
Ubiegłoroczna edycja targ.w Fruit Attraction, które odbyły się w Madrycie 8-10 października, została uznana przez organizator.w za rekordową pod względem frekwencji zarówno odwiedzających, jak i wystawców. Wydarzenie to przyciąga z całego świata do hiszpańskiej stolicy firmy zajmujące się handlem owocami i warzywami. Od kilku lat w tych targach uczestniczą też polskie firmy oraz organizacje producent.w i pozytywnie oceniają zainteresowanie przedstawianą przez nie ofertą. Targom towarzyszy wystawa r.żnych system.w i technologii produkcji związanych z branżą ogrodniczą.
Małe przetwórstwo
Jagody kamczackie z Gór Świętokrzyskich
Owoce jagody kamczackiej są cenione za swoje prozdrowotne właściwości, choć wciążnie cieszą się tak dużą popularnością, jak inne jagodowe. W ostatnich latach pojawiasię jednak nie tylko więcej przetwor.w na bazie tych owoc.w, ale r.wnież tworzone są pierwsze kosmetyki (czyt. „Jagodnik” 1/2025). Państwo Ewelina i Marek Pielaszkiewiczowie od 2017 roku sukcesywnie budują markę „Jagodowe Pole”, pod którą oferują przetwory i świeże owoce ze swojej plantacji. Działalność tę traktują nie tylko jako biznes, ale również uważają ją za misję – chcą edukować odbiorców i promować niezwykłe właściwości haskapu.
Ważne sprawy
Jagodowe a MERCOSUR
Protesty, oskarżenia i polityka zdominowały dyskusję o propozycji podpisania umowy pomiędzy Unią Europejską a państwami MERCOSUR. Za mało natomiast jest w tym merytorycznej dyskusji o prawdziwych zagrożeniach i ewentualnych korzyściach dla unijnych, w tym polskich rolników. Więcej o tym w materiale pisze Mirosław Maliszewski, poseł na Sejm RP, prezes Związku Sadowników RP