Jagodnik 1/2024 już w sprzedaży



Styczeń to dobry czas na odnowienie prenumeraty. Ten kto będzie na TSW 2024 warto aby zrobił ją w Kielcach (przygotowaliśmy dla Was kilka atrakcji). Tym Czytelnikom, którzy nie mogą uczestniczyć w tym wydarzeniu, proponujemy tradycyjną formę przez nasz e-sklep. Równocześnie informujemy, że Poradnik Integrowanej Produkcji Owoców Jagodowych na rok 2024 wszyscy Prenumeratorzy otrzymają z numerem lutowym.

Truskawka

OVOC nie zwalnia tempa

Czy inwestując w systemy uprawy truskawek, warto wybierać najnowsze dostępne na rynku rozwiązania? Okazuje się, że tak. Świetnym na to dowodem są poczynania Aleksandry i Mariusza Pietruszków, którzy 10 lat temu rozpoczęli w swoim gospodarstwie uprawę roślin jagodowych. Przekonali do niej też swojego syna Beniamina, a także zięcia Kacpra Bojańskiego. Dziś farma OVOC to świetnie prosperujące przedsiębiorstwo, które produkuje deserowe truskawki i maliny.

Specjaliści z sektora truskawek

Holenderska szkółkę Rapo specjalizuje się w produkcji sadzonek truskawek. Rozmnażanie tego materiału odbywa się wyłącznie w Holandii, ze względu na sprzyjające takiej działalności piaszczyste gleby na terenach posiadanych przez firmę oraz klimat, który umożliwia przeprowadzenie na czas wszystkich prac związanych z taką produkcją. 

Nawożenie w uprawie na podwyższonych zagonach

Truskawki są owocami lubianymi przez konsumentów, ponieważ kojarzą się z latem i wakacjami. Abyśmy jednak mogli się nimi cieszyć, plantatorzy muszą włożyć wiele pracy w ich produkcję, a jednym z istotnych jej czynników jest nawożenie, które prowadzone w prawidłowy sposób ułatwia również ochronę roślin. 

Co dalej ze skuteczną ochroną

Przedstawiony w artykule zbiór środków i rozwiązań to nie wszystkie możliwości dostępne na rynku, ale te – które w mojej subiektywnej ocenie – można wdrażać na plantacjach produkcyjnych, w zależności od sytuacji i warunków uprawowych.

Wczesne odmiany – optymalizacja nawożenia z biostymulacją

Chcemy produkować truskawki deserowe o jak najlepszej jakości i smaku oraz uzyskiwać duże wydajności. Im wcześniejszy termin zbioru, tym bardziej opłacalna staje się uprawa.

Monitoring i zwalczanie chorób w nadchodzącym sezonie

Zdrowe rośliny oraz owoce to cel, jaki stawiają sobie plantatorzy przed każdym sezonem. Czy jednak zawsze udaje się prawidłowo i bez większych problemów ochronić plantację? Z pewnością nie. Każdy sezon uprawowy jest inny i w każdym plantatorzy mogą zostać zaskoczeni przez inne patogeny. 

Cyfrowe narzędzie do zarządzania pozostałościami w owocach

Owoce jagodowe ze względu na swoje walory wizualne, smakowe oraz – co najważniejsze – właściwości prozdrowotne cieszą się coraz większym zainteresowaniem konsumentów. W zależności od pory roku spożywane są w różnorakiej postaci – jako świeże, mrożone czy w formie różnego rodzaju przetworów. 

Problemy z materiałem szkółkarskim

Mijający sezon nie był łatwy dla producentów truskawek. Pomimo starań plantatorów, wciąż duży problem stanowiło utrzymanie zdrowotności roślin. Odpowiedzialnością obarczają oni szkółki produkcyjne, z których trafia do nich zainfekowany materiał. Główny problem wciąż stanowią patogeny odpowiadające za objawy chorób odglebowych oraz kompleksy chorobowe. 

Reklamacje – prawo a praktyka

Sytuacja, która na naszym rynku coraz częściej występuje, to problemy z oceną, czy deklarowana a rzeczywista jakość materiału szkółkarskiego otrzymanego przez producenta odpowiada tej, na jaką umawiały się strony umowy, czyli szkółkarz i plantator. Jak sobie z tym poradzić? Jak się do tego ma przygotować zarówno szkółkarz, jak i plantator? O tym będziemy dyskutować podczas debaty na temat „Jakość sadzonek truskawek – zdrowotność, reklamacje dotyczące jakości” podczas Konferencji Truskawkowej na Targach Sadownictwa i Warzywnictwa 2024.

Jagodowa farma w Czechach

W drugiej połowie września ub. Roku miałem okazję odwiedzić jagodową farmę AGRO-Berry CZ, zlokalizowaną w okolicach Ołomuńca w Czechach. Truskawki oraz maliny uprawiane są w niej od niedawna, bo zaledwie od 2011 roku, ale od początku postawiono na najnowsze technologie produkcji.

Malina

Sympozjum w USA (cz. III). Nowe odmiany

W ramach XIII Sympozjum Rubus & Ribes, zorganizowanego w 2023 roku przez Uniwersytety w Waszyngtonie i Oregonie oraz stację doświadczalną USDA-ARS w Corvallis (czyt. też „Jagodnik” 7 i 8/2023), które reprezentowali Lisa Wasko DeVetter, Peter Park oraz Dawida Bryla, od 19 do 21 lipca w Portland w stanie Maine odbyła się konferencja naukowa. Podzielona była na 9 sekcji, a jedna z nich dotyczyła najnowszych osiągnięć w zakresie hodowli nowych odmian gatunków z rodzajów Rubus i Ribes.

W klasie PREMIUM (cz. I)

Gospodarstwo Legsad, które Rafał Koźlak prowadzi wspólnie z żoną Renatą, jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce farm specjalizujących się w produkcji malin. W uprawie znajdują się również borówki, a w planach jest też produkcja truskawek. Skala inwestycji i odwaga właścicieli, w połączeniu z dbałością o jakość plonu, pozwalają na realizację z niezwykłą determinacją zarówno inwestycji, jak i wymarzonych celów. 

Trendy na ukraińskim rynku malin

W Ukrainie od prawie dwóch lat trwa wojna. Mimo niestabilnej sytuacji w kraju, niektóre obszary sektora rolno-przemysłowego nadal się rozwijają. Dotyczy to przede wszystkim ukraińskiej branży jagodowej, w przypadku której rośnie nie tylko areał, ale także produkcja owoców.

Współczesna technologia produkcji malin dla przemysłu 

default

Uczestnicy finałowego spotkania w ramach projektu Malinowe Factory 2023 mieli okazję zwiedzić kwaterę, która założona została z myślą o kombajnowym zbiorze malin do mrożenia. Stworzenie unikatowej metody produkcji tych owoców, z wykorzystaniem zarówno wzorców północnoamerykańskich, jak i krajowych rozwiązań może przyczynić się do zachowania i przedłużenia tradycji wytwarzania w Polsce produktów malinowych z użyciem krajowego surowca.

Borówka wysoka

Maroko ważnym dostawcą owoców do Europy

W ciągu ostatnich kilku lat Maroko stało się ważnym dostawcą świeżych owoców oraz warzyw i to nie jedynie dla Europy. Wzrostowi produkcji sprzyja w tym kraju nie tylko klimat, ale też dostęp do taniej siały roboczej. Okazją do zapoznania się z tamtejszą produkcją ogrodniczą było wydarzenie Morocco Berry Conference, które się 9 listopada ub. roku zorganizowano w Agadirze.

Ciekawostki produkcyjne z Maroka

Morocco Berry Conference to kongres, który łączył przekaz aktualnej wiedzy o uprawie jagodowych z prezentacją najnowszych rozwiązań i technologii przeznaczonych do wykorzystania w ich produkcji. W części wystawienniczej swoją ofertę prezentowało ponad 50 firm. Niektóre rozwiązania mogą w przyszłości zainteresować polskich plantatorów.

Łatwo nie było, ale jest coraz lepiej

Konsekwencja i dobrze obrane kierunki rozwoju pozwalają utrzymać rentowność gospodarstwa borówkowego. Młodzi plantatorzy z Wielkopolski (z Konina koło Lwówka) Sonia i Jędrzej Kaczmarkowie 9 lat temu zaczęli prowadzić własną plantację borówki. Od tego czasu mocno ją zmienili, uzyskując efekty w postaci wyższych plonów, a przede wszystkim lepszej jakości owoców. Krok po kroku inwestują, modernizują i unowocześniają swoje borówkowe gospodarstwo.

Agrotechnicznie o „fabryce” borówek (cz. II)

Ważną częścią realizowanego w Karczmiskach projektu Borówkowe Factory są doświadczenia z zakresu ochrony roślin oraz nawożenia czy poprawy warunków glebowych, w jakich rosną krzewy. Z wynikami wielu takich doświadczeń mogli zapoznać się uczestnicy warsztatów zorganizowanych w pierwszy weekend września ubiegłego roku w gospodarstwie dr. Pawła Krawca. Czekało na nich także wiele atrakcji w ramach akcji promocyjnych dotyczących sprzedaży produktów omawianych podczas spotkania. 

Dobra plantacja to dochodowa plantacja

To motto przyświecać powinno każdemu plantatorowi borówki, a usłyszałem je podczas wizyty w szkółce i na plantacjach Leona Schrijnwerkersa w Holandii. Współcześnie zakładane plantacje nastawione są na szybki zwrot poniesionych kosztów inwestycji – krzewy mają szybko zarówno rosnąć, jak i zaczynać plonowanie.

Cięcie borówki – cel i zasady

Prawidłowo wykonane cięcie krzewów borówki ma ogromny wpływ na ich późniejsze plonowanie. Poprzez cięcie ogranicza się potencjalną ilość owoców, jaką można uzyskać z krzewu, ale zarazem wpływa na ich jakość oraz na zdrowotność i kondycję roślin. Poprzez cięcie wpływamy nie tylko na kształt i pokrój krzewów, ale też pobudzamy je do tworzenia nowych pędów. Można więc powiedzieć, że dzięki regularnemu cięciu rośliny pozostają stale młode.

Inne gatunki

Udana produkcja jagody kamczackiej

Z Antonim Stankiewiczem, który prowadzi gospodarstwo w Sadkowie Szlacheckim koło Grójca, spotykałem się już kilkakrotnie. Kwatery haskapu w tym gospodarstwie budzą podziw przede wszystkim ze względu na wysoką produktywność i finalną rentowność produkcji. Na uwagę zasługuje także sposób sprzedaży owoców. Postanowiłem zatem wyjaśnić, dlaczego plantator ten odniósł sukces, choć wielu innym się to nie udało.

Ochrona

Choroby odglebowe

Myśląc o uprawie jakiegokolwiek gatunku ogrodniczego, zawsze należy zacząć od dobrego zaplanowania tego, co będziemy uprawiać, wybrać odpowiednie stanowisko i sposób uprawy. Nieodłącznym elementem miejsca, w którym będzie prowadzona uprawa, jest gleba, bo wciąż większość plantacji zakładana jest w gruncie, a nie w podłożach.

Małe przetwórstwo

Trendy w przydomowym przetwórstwie

Targi Food Tech, które w dniach 28-30 listopada ub. Roku odbyły się w Nadarzynie pod Warszawą, zgromadziły m.in. przedstawicieli firm oferujących rozwiązania do przetwarzania żywności, przechowywania jej i pakowania. Wydarzenie było okazją do rozmów z przedstawicielami przedsiębiorstw zaopatrujących gospodarstwa, grupy produkcyjne i firmy zajmujące się przerobem żywności o nastrojach, jakie panują w branży.

Wolna strefa

Kokosów za porzeczki raczej nie będzie

Specyfika działalności, którą prowadzę w sektorze porzeczkowym, pozwala mi patrzeć na ten segment jagodowego rynku z różnych kierunków. I choć mogę go oceniać z odmiennych perspektyw, to jakbym się za to nie zabrał, optymizmu po prostu mi brakuje. Wygląda na to, że „tłuste” lata już za nami i wchodzimy obecnie w okres ciężkiej pracy, w którym tylko wysoką wydajnością plantacji będzie można wypracować zyski. Ale i ta, nawet mimo szczerych chęci gospodarza, nie jest wcale pewna.







Poprzedni artykuł#Prawdziwe historie v4 – Ogrodnik z wyboru
Następny artykułZapraszamy na II Konferencję Jagodową podczas TSW 2024

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj