Co dalej z malinami dla przemysłu? Pewne działania mające na celu poprawę sytuacji już trwają. Wczoraj na Lubelszczyźnie ruszył interwencyjny skup malin. Prowadzi go firma Owocmix Sp. z o.o. z miejscowości Granice pod Opolem Lubelskim, a więc w ważnym regionie pod kątem produkcji rubinowych jagód.

Firma Owocmix zajmuje się sortowaniem, schładzaniem, mrożeniem oraz sprzedażą owoców. Teraz także realizuje skup owoców, których cena w bieżącym sezonie rozczarowała wielu plantatorów. Zadzwoniłem dziś do jej właściciela, Roberta Gogółki, by zapytać o to jakim zainteresowaniem cieszy się możliwość skorzystania ze sprzedaży malin w ramach skupu interwencyjnego.

Duże zainteresowanie

Zainteresowanie jest większe niż nasze możliwości skupu. Możemy dziennie kupować ok. 70 t malin klasy I i II. Za towar drugiej kategorii rolnik otrzymuje 5 zł/kg, a za malinę I klasy, która trafia do mrożenia w opakowaniach po 3-4 kg, obowiązująca stawka to 5,30 zł/kg. To średnio o ok. 50 gr/kg więcej niż przeważnie słyszymy od naszych dostawców, którzy swój towar próbowali zbywać w innych miejscach – informuje Robert Gogółka.

Przedsiębiorąca uspokaja mówiąc, że niebawem w interwencyjny skup malin zaangażować mają się inne jeszcze podmioty. Docelowa ilość malin, jakie w ramach tego działania mają zostać zdjęte z rynku, nie zostały jeszcze ustalone. Także kwestia ceny nie jest przesądzona. Zdaniem Roberta Gogółki, jeśli wolnorynkowe ceny malin osiągnęłyby pułapy stawek ze skupu interwencyjnego, to te mogą zostać podniesione – pojawiają się przynajmniej takie sygnały.

Na tę chwilę to jednak niesprawdzone informacje, a scenariusz rozwoju rynku w najbliższych dniach i tygodniach trudno przewidzieć. Maliny do Owocmix-u zbywać mogą indywidualni plantatorzy.Poprzedni artykułPolacy z największym wzrostem konsumpcji borówki na świecie
Następny artykułPróchnica dla borówki. Jak najłatwiej dostarczyć?

4 KOMENTARZE

  1. Wielka ściema, byłem dzisiaj w Owocmix sprzedać maliny i odesłali mnie z kwitkiem że biorą tylko od „swoich” a ja jestem.z Granic więc chyba nie jestem „swój „. Niech ktoś się tym wkońcu zainteresuje bo lansowanie się w polityce nie ma nic wspólnego z tym.aby pomoć rolnikom tym bardziej że swojej wsi. I terwencujny skup.nie jest prywatnym folwarkiem pana G……i . żenada ….ale my ocenimy to podczas wyborów panie R…….e G.

  2. Największemu pisowcowi sprzedają , sam startował do pis i dalej ich popierają że u niego sprzedają …

  3. Pic na wodę. Tata pojechał z okolic Granic i usłyszał że przyjmują tylko od rolników z Granic i jaka w końcu jest prawda? Nikt się za to nie weźmie? Gdzie można to zgłosić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj