Po raz kolejny została pobity rekord Guinnssa w odniesieniu do największego owocu borówki. Przeskok jest duży bowiem obecny rekordzista to borówka o masie aż 20,4 g! Będąca do tej pory na podium borówka pochodziła z Australii Zachodniej i ważyła 16,2 g.   

Wpisaną do księgi rekordów Guinnessa borówkę zgłosiła Costa Group. Owoc pochodzi z odmiany Eterna, w ramach uznanego na całym świecie programu poprawy różnorodności (Costa’s Variety Improvement Program). Ukierunkowano go na hodowlę nowych odmian borówek przeznaczonych do uprawy w różnych regionach świata. Mowa tu o obu Amerykach, Maroku, Chinach i południowo-wschodniej Afryce.

Największą borówkę świata pozyskano 13 listopada 2023 roku na farmie jagodowej Costa w Corindi w Nowej Południowej Walii, w Australii. Ważąca 20,40 g (0,71 uncji) i o średnicy 39,31 milimetrów jagoda, pochodzi z farmy Brada Hockinga, Jessicę Scalzo i Marie-France Courtois.

Jak podkreśla Brad Hocking, odmiana ‘Eterna’ znana jest z dużych owoców, jędrności i bardzo dobrej trwałości pozbiorczej (shelf life). Eterna jako odmiana ma naprawdę wspaniały smak i regularne duże owoce. Tę konkretną jagodę wybraliśmy z grona 20 bardzo podobnych – powiedział Brad.

Źródło: Costa Group

Największa borówka świata

Poprzedni artykułKlaster Ogrodnictwo Przyszłości – cele i wyzwania
Następny artykułWina i piwa owocowe mają przyszłość!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj