Wygląda na to, że po kilku ciepłych zimach zanosi się na powrót do standardowych grudniowych temperatur. W prognozach na początek przyszłego tygodnia zapowiadane są spadki temperatur do -16°C. To przewidywanie dotyczy jednak temperatury powietrza mierzonej na wysokości 2 m nad ziemią. Przy gruncie, zwłaszcza w zagłębieniach terenu gdzie zbiera się zimne powietrze, można spodziewać się nocnych spadków temperatury poniżej progu -20°C.
Sypnie śniegiem?
Miejmy nadzieję. Prognozy pogody począwszy od sobotniej nocy zapowiadają najpierw delikatne ochłodzenie i przymrozki, potem dość intensywne opady śniegu które zacząć mają się w niedzielę, a następnie falę mrozów. Gdyby taki scenariusz się spełnił rośliny zyskałyby naturalną ochronę przed chłodem, jaki ma nadejść w połowie przyszłego tygodnia. Problemem jest jednak wiatr. Zapowiadane średnie prędkości przemieszczania się powietrza wynoszące 7-10 m/s mogą wywoływać zwiewanie śniegu z bardziej przewiewnych partii kwater. Tam też rośliny będą najsilniej narażone na szkody. Taka „chłosta” lodowatym wiatrem może mieć dla nich katastrofalne skutki.
Jak zabezpieczyć truskawki w gruncie?
Warto rozważyć okrycie gruntowych kwater agrowłókniną. Standardowo o tej porze roku stosuje się materiał o gramaturach wynoszących 23 g/m2 bądź 30 g/m2. Są one dostępne w różnych konfiguracjach. Firma Center Plast posiada w ofercie rolki o długości 100 mb, 200 mb, 250 mb lub 500 mb, a szerokość materiału zawiera się w zakresie 4,25 m do 20,5 m. Przedstawiciele Ceres do zimowego zabezpieczania truskawek także rekomendują agrowłókniny. Firma posiada w ofercie osłony o gramaturze 22 g/m2, które dostępne są w szerokościach 12,65 m i/lub 12,85 m aż do 16 m. Agrimpex i Geocover oferują agrowłókniny o gramaturze 23 g/m2, a Geocover również grubszy materiał – 30 g/m2.
Jak stosować agrowłókninę?
W celu uzyskania większej stabilizacji oraz uniknięcia uszkodzenia materiałów okrywających przez wiatr czy porwania ich z plantacji, należy je solidnie zabezpieczyć. Na brzegach i łączeniach rozłożyć worki z piaskiem. To metoda lepsza niż obsypywanie, gdyż pozwala na szybsze odkrywanie i ponowne zakrywanie plantacji, choć samo przygotowowanie worków pochłania sporo pracy i czasu. Wystarczą worki których waga po wypełnieniu wynosi ok. 5 kg. Powinny one zostać poukładane co 1,5-2,0 m. Niektóre agrowłókniny mają fabrycznie wzmocnione brzegi każdej strony, co nadaje jej większą wytrzymałości w miejscach gdzie jest przytwierdzana do ziemi lub obkładana workami. Dodatkowo, na każdy pas agrowłókniny na plantacji warto ułożyć również nieregularnie kilkanaście worków z piaskiem, co zapobiega jej trzepotaniu na wietrze, pozytywnie wpływając na wydłużenie jej trwałości.
Kilka uwag na koniec
Pamiętajmy, że w okresie zimy pod okrywą z agrowłókniny panują dość korzystne warunki do rozwoju niektórych patogenów, wzrostu chwastów czy nawet bytowania szkodników. Dlatego szczególnie w okresach ocieplenia warto kontrolować to, co dzieje się pod matami tak, by na wiosnę nie być zaskoczonym. Przechowywanie agrowłókniny we właściwy sposób, gdy nie jest już potrzebna, także jest istotne, gdyż wpływa na jej trwałość. Materiał złożony powinien być suchym i ciemnym miejscu, gdzie oczekiwał będzie na kolejne zastosowanie.