Husaria – czy będzie przełomową odmianą malin w uprawie na podwójny zbiór?

husaria
Tak prezentowały się maliny odmiany Husaria zbierane w październiku
Na początku października kamera portalu jagodnik.pl odwiedziła firmę Niwa w Brzeznej. Była to doskonała okazja do zapoznania się z planowaną do wprowadzenia do towarowej uprawy maliny. Ma ona szansę sprawdzić się w uprawie na podwójny zbiór. O tym co wyróżnia nowy numer hodowlany, którego planowaną nazwą jest Husaria opowiada dr Agnieszka Orzeł z firmy Niwa.

niwa
Zamrożone maliny, kilku odmian tego gatunku poddawane wnikliwej analizie w firmie Niwa

Klon hodowlany o numerze NR159801 prawdopodobnie będzie nadawał się do uprawy na tzw. podwójny zbiór. Jego rośliny mają silny wzrost wegetatywny. Dzięki temu w roku uprawy udaje się uzyskać długi odcinek pędu, który przeznaczony jest na owocowanie po przezimowaniu. Równocześnie rośliny te mają długie pędy tegoroczne. Prawdopodobnie będzie można z nich uzyskać po 0,8 do nawet 1 kg malin od końca sierpnia do pierwszych przymrozków. Maliny tego nowego numeru są duże, jasne, łatwe do zbioru, a gdy są jeszcze jasnoczerwone czy wręcz różowe. Ich zaletą jest długo utrzymujący się jasnoczerwony kolor po zerwaniu i świetna trwałość pozbiorcza. W testach wysoką jakość i jasnoczerwony kolor owoców tej nowości udało się utrzymać nawet przez miesiąc w lodówce, w temperaturze 1°C. Planowana nazwa tej odmiany to ‘Husaria’.

Więcej o tej odmianie i pracach hodowlanych realizowanych w firmie Niwa w materiale filmowym:

Szczegółowe informacje o pracach hodowlanych realizowanych w spółce Niwa znajdziecie w najnowszym wydaniu czasopisma „Jagodnik” 8/2020. Publikujemy w nim wywiad z osobami odpowiadającymi za prace hodowlane w tej polskiej firmie.Poprzedni artykułUprawa truskawek – problemy i rozwiązania
Następny artykułTSW 2021 – UWAGA – nowy termin!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj