Hurtowa sprzedaż owoców przez internet


Jednym z elementów, które nastręczają niekiedy zmartwień plantatorom owoców miękkich jest ich sprzedaż. Z pomocą przychodzi internet, a ściślej mówić platforma internetowa Service2Fruit, która od 2012 roku działa także w Polsce i pomaga w hurtowej sprzedaży owoców.

Platforma, choć jest projektem stosunkowo nowym, to dynamicznie się rozwija. W początkach minionego roku zarejestrowanych było na niej około 750 użytkowników z Polski, ale także z Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Belgii i Holandii, Włoch, Rosji a także z krajów azjatyckich. Obecnie liczba ta wynosi prawie 1200. Trzon stanowią grupy producenckie, ale i indywidualni producenci, głównie owoców. W 2013 roku dzięki pośrednictwu portalu udało się sprzedać 35 tys. ton produktów, w 2014 roku wielkość ta uległa podwojeniu. Zasadniczy wolumen sprzedaży na internetowej giełdzie do tej pory stanowiły jabłka i gruszki. Firma liczy jednak na to, że w kolejnych latach znacząco zwiększy się w obrocie udział owoców jagodowych.

Rafał Kosiński - przedstawiciel firmy Service2fruit Polska
Rafał Kosiński – przedstawiciel firmy Service2fruit Polska

Sporym zainteresowaniem cieszył się w 2014 roku obrót truskawką. Nie wszystkie transakcje doszły do skutku, ale z pewnością obrót owocami truskawki jest tematem perspektywicznym. Są to owoce miękkie, ograniczony jest zatem czas ich sprzedaży. Dlatego właśnie wprowadziliśmy możliwość kontraktacji owoców jeszcze przed ich zbiorem – mówi Rafał Kosiński z firmy Service2Friut. Kontraktacje są możliwe także w innych uprawach, na przykład w przypadku borówki amerykańskiej. Portal organizował cotygodniowe aukcje dla jednej z największych plantacji borówkowej w Polsce w celu cyklicznego ustalania ceny eksportowanych owoców do Wielkiej Brytanii. Prowadzimy rozmowy z partnerami z państw azjatyckich w celu otwarcia tego kierunku dla polskiej borówki. Choć nie są one łatwe, to wszystko wskazuje na to, że już od połowy czerwca – początku lipca ciemnoniebieskie owoce znad Wisły zaczną trafiać na tamtejsze rynki – informuje Rafał Kosiński, który liczy że kontakty z doświadczonymi w zakresie obsługi azjatyckich odbiorców partnerami z Holandii i Chile ułatwią procesy negocjacyjne i pozytywną finalizację rozmów.

Owoce borówki amerykańskiej przygotowane do sprzedaży na platformie
Owoce borówki amerykańskiej przygotowane do sprzedaży na platformie

W 2015 roku pierwszy raz udało się także za pośrednictwem Service2Fruit wyeksportować partię malin. W opakowaniach 150 g, przy zachowaniu odpowiednich wymogów jakościowych, maliny trafiły do Wielkiej Brytanii. W 2015 roku tak naprawdę zainaugurowaliśmy działalność w segmencie owoców miękkich. Wolumeny nie były oszałamiające, ale liczymy na prężny wzrost w tym obszarze. Pozyskaliśmy na przykład nowego klienta z Holandii zainteresowanego zakupami dużych ilości borówki z upraw ekologicznych jak i konwencjonalnych. Wszystko w zasadzie zostało ustalone, a kontrahent w maju 2016 roku zamierza do Polski przysłać kontrolerów jakości w celu odwiedzenia plantacji, poznania procesów produkcyjnych i oceny infrastruktury – informuje Rafał Kosiński. Pewne nadzieje wiąże także z handlem innymi jeszcze owocami, na przykład jagodą kamczacką, która wydaje się kierunkiem przyszłościowym w Polsce.

Korzystanie z pełnej funkcjonalności portalu jest bezpłatne. Koszty ponosi się jedynie wówczas, gdy transakcja dochodzi do skutku. Stałe, kwotowe prowizje są ustalone odgórnie dla poszczególnych grup owoców. W przypadku owoców miękkich prowizja portalu wynosi 5 eurocentów od kilograma.

Truskawki przygotowane do eksportu
Truskawki przygotowane do eksportu

Service2Fruit to nie tylko platforma do handlu owocami. Portal pomaga także w zakresie przechowalnictwa, czy sortowania. Mniejsi plantatorzy nie dysponujący infrastruktura mogą szukać pomocy w zakresie konfekcjonowania, czy przechowywania swych owoców. Cena w aukcjach to koszt za towar w miejscu wystawienia go na sprzedaż. Service2Fruit na życzenie kupującego organizuje lub ułatwia transport. Pozwala na to szeroki wachlarz usług oferowanych przez portal.

Unikalną cechą portalu Service2Fruit jest licencja Centralnego Banku Europejskiego zabezpieczająca sprzedaż. Gdy ktoś wygrywa aukcję, automatycznie wystawiana jest faktura proforma. Na jej podstawie kupiec dokonuje płatności w wysokości 100% za zakupioną partię towaru, która trafia na konto Service2Trust. Gdy kupujący otrzyma towar i potwierdzi jego zgodność z ofertą, kwota trafia do sprzedającego. Zabezpieczenie działa zatem w obie strony. Każdy użytkownik rejestrujący się na portalu musi przesłać informacje o prowadzonej działalności i podstawowe dane w celu weryfikacji. Wymagamy od firm numeru NIP, REGON, a także kopii dowodu osobistego i potwierdzenia prowadzenia konta bankowego. Czasem weryfikujemy sytuację finansową firmy, gdy podmiot ubiega się u nas o kredyt kupiecki. W Service2Fruit bardzo cenimy bezpieczeństwo. Sama rejestracja nie oznacza jeszcze, że konto będzie aktywne – mówi Rafał Kosiński. Jednocześnie zaprasza wszystkich czytelników portalu www.jagodnik.pl na targi TSW 13-14 stycznia 2016 roku, w czasie których firma będzie miała swoje stoisko, co stwarza doskonałą okazję do nawiązania długotrwałej i owocnej współpracy.Poprzedni artykułWnioski płynące z produkcji sadzonek jagody kamczackiej
Następny artykułPrzegląd sadzonek jagody kamczackiej (cz. I)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj