Grupy producenckie zaskarżą do TK rozporządzenie MRiRW z 19 września

kzgpoiw



W dniu 29.11.2013 roku odbyło się w Grójcu, spontanicznie zwołane przez zainteresowanych, spotkanie przedstawicieli kilkudziesięciu grup producentów owoców i warzyw z województw: mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.

Zebrani zgodnie uznali za niedopuszczalne i godzące w żywotne, obecne i przyszłe interesy polskich producentów owoców i warzyw, przepisy rozporządzenia MRiRW z dnia 19 września 2013 r. w sprawie warunków wstępnego uznawania grup producentów owoców i warzyw, uznawania organizacji producentów owoców i warzyw oraz warunków i wymagań, jakie powinny spełniać plany dochodzenia do uznania (Dz. U. 2013 poz. 1178), które wprost prowadzą do nieuzyskania uznania przez obecnie wstępnie uznane grupy producentów owoców i warzyw, których w kraju jest około 220. W szczególnie beznadziejnej sytuacji są 53 grupy, które w bieżącym roku kończą wstępne uznanie.

Nieuzyskanie uznania skutkuje koniecznością zwrotu otrzymanej pomocy wraz z odsetkami, co oczywiście oznacza upadłość grup i sprzedaż ich majątku przez syndyki podmiotom zewnętrznym, najczęściej zagranicznym, które już sądują możliwość zakupu udziałów w naszych grupach. To niezgodne z duchem i literą prawa unijnego rozporządzenie będzie wprost prowadzić do przejmowania majątku grup przez obcy kapitał.

Zwracamy się do Kierownictwa i Pracowników Ministerstwa z pytaniem, czy tak ma wyglądać w polskim wydaniu, ugruntowany i cały czas wzmacniany przez prawo unijne, udział producentów w rynku? Rozporządzenie idzie w odwrotnym kierunku, niż stanowi prawo UE!

Zgodnie uznając wprowadzone przepisy za niezgodne z Konstytucją RP, zebrani podjęli decyzję o konieczności złożeniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Prace przygotowawcze prowadzone są już od dwóch tygodni.

Żądamy niezwłocznego spotkania z Panem Ministrem i merytorycznych rozmów dotyczących sposobów wyjścia z zaistniałej sytuacji.

Uczestnicy spotkania, Grójec, 29.11.2013 r.

Informacyjnie:
Wcześniej (25.11) złożone zostało do Ministra 6-cio stronicowe pismo, podpisane przez szefów 5 organizacji, tj. Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, Związku Sadowników RP (posła Mirosława Maliszewskiego), Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych (prof. Eberharda Makosza), Stowarzyszenia „Unia Owocowa” (Jolantę Kazimierską) Stowarzyszenia „Grupy Wielkopolskie” (Krzysztofa Kłosina). Póki co bez odzewu, chociaż Minister Kalemba obiecał w rozmowie z posłem Maliszewskim i ze mną spotkanie w mijającym tygodniu. Umieszczenie na portalach przesyłanego komunikatu traktujemy jako kolejną formę wyrażenia naszego niezadowolenia i podkreślenie determinacji w dążeniu do zmiany szkodliwego prawa.

Witold Boguta, prezes zarządu Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw








Poprzedni artykułJagodowa oferta z expoSE
Następny artykułProblem z zatrudnieniem cudzoziemców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj