Ten tydzień zapowiada się naprawdę gorąco na rynku truskawek. Chodzi nie tylko o temperaturę, która znacząco przyśpiesza dojrzewanie owoców. Przy odczuwalnym w wielu gospodarstwach deficycie pracowników są też trudności z terminowym zbiorem owoców. Ceny truskawek przemysłowych lekko poszły w górę i już raczej pozostaną na takich poziomach.

Szybkie dojrzewanie truskawek

Na większości krajowych plantacji zbiory truskawek są już w pełni. W regionach z najwcześniejszą produkcją – jak w gminie Czerwińsk nad Wisłą – wczesne odmiany zostały już pozbierane. Wielu plantatorów odczuwa braki pracowników, a to utrudnia terminowy zbiór owoców. Przy obecnie wysokich temperaturach zbiory truskawek z tych samych plantacji muszą być realizowane co dwa dni. Nie wszędzie się to udaje.

Ceny skupu truskawek przemysłowych

Ceny skupu truskawek przemysłowych nieco poszły w górę, ale jak twierdza przetwórcy, na tym poziomie już pozostaną. Na giełdzie truskawkowej w Goławinie, skupuje się aktualnie truskawki z szypułką w cenie 3,2 zł/kg (kisten) do 3,4 zł/kg (skrzynka). Jak informują przetwórcy, ilości kupowanych truskawek są w tym roku znacząco mniejsze względem minionych lat. W tym momencie pozyskuje się ich nawet o połowę mniej. Trwa również skup truskawek odszypułkowanych do mrożenia. Ceny płacone plantatorom to 3,8-4 zł/kg w okolicach Grójca do 4,2 zł/kg w okolicach Lublina.

Truskawki deserowe

Jeśli chodzi o truskawki deserowe to ceny są bardzo rozbieżne. Bywały już momenty, jak pod koniec ubiegłego tygodnia, gdy na rynku hurtowym w Broniszach można było kupić truskawki po 3 zł/kg. Na giełdzie w Goławinie kształtują się na poziomie 4-6 zł/kg. Plantatorzy z regionu Grójca i Warki, dobrej jakości truskawki deserowe sprzedają po 4-6 zł/kg. Firmy skupujące te owoce na eksport oferują aktualnie 4 zł/kg za truskawki w skrzynkach 3 kg (pieczarkowe).

Dobrej jakości truskawki deserowe znajdują nabywców.

Wyjątkowo trudny sezon

Jak powiedział nam jeden z plantatorów ten sezon jest wyjątkowo trudny dla producentów truskawek. Nie dość że rok obfituje w przyrodnicze kataklizmy, to jeszcze nawet przy umiarkowanej podaży truskawek, ceny nie są atrakcyjne. Oddawanie truskawek poniżej 6 zł/kg to dla mnie dokładanie do interesu. Nie stać mnie na to – powiedział jeden z plantatorów. Niestety na rynku cały czas jest dużo truskawki importowanej z Grecji, Hiszpanii czy Serbii, które na rynkach hurtowych kosztują 4-5 zł/kg. Powyższa sytuacja wpływa negatywnie na handel truskawkami, szczególnie w przypadku dostaw do sieci handlowych.

Sezon na tradycyjne truskawki gruntowe może być bardzo krótki. Ten tydzień to jeszcze na pewno duże ilości truskawek trafiających na rynek. Przy utrzymujących się wysokich temperaturach, truskawki dojrzewają zbyt szybko. Poczynając od przyszłego tygodnia, może się okazać, że podaż truskawek będzie coraz mniejsza.

Poprzedni artykułWalka o wielkość borówek. Jest rozwiązanie!
Następny artykułBędzie mniej malin w Europie – pierwsze informacje z 13 Międzynarodowej Konferencji Malinowej IRO w Chinach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj