Ekwador – czy będzie nowym graczem na borówkowym rynku owoców premium?


Już za kilka lata, na międzynarodowej arenie borówkowej może pojawić się kolejny eksporter tych owoców – Ekwador. Kraj ten dotychczas był znany z eksportu głównie wysokiej jakości owoców cytrusowych. Jak informuje Diego Paredes, założyciel EcuaBlue na portal Fruitnet, w Ekwadorze są duże ambicje jeśli chodzi o uprawę borówki, która już w niedalekiej przyszłości może być tam uprawiana na około 1000 ha.

Aktualnie areał uprawy borówki w Ekwadorze zbliżony jest do 80 ha. Uprawia się tam kilkanaście odmian, które mają pozwolić wyłonić te najlepsze. Aktualnie owoce sprzedaje się w większości na lokalnych rynkach, gdzie uzyskuje się ceny na poziomie do 10 USD za kg. Ten poziom cenowy jest na chwilę obecną bardziej atrakcyjny niż eksport. Wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że rynek ekwadorski jest mały i szybko nastąpi jego nasycenie, a co za tym idzie spadek cen. Dlatego wszystkie działanie jakie są obecnie związane z uprawą borówki mają w przyszłości pozwolić na eksport tych owoców. Pierwsze testowe partie wysyłane do Holandii wypadły pomyślnie.

Firma EcuaBlue swoją działalności prowadzi od 2018 roku. W testach ma różne odmiany m.in. Biloxi, uprawianą w regionie Sierra, na wysokości 2500 m n.p.m. Wzorce do uprawy borówki w tym kraju czerpane są z farm w Meksyku, Peru i Chile. Dzięki temu udało się wybrać optymalny system uprawy borówek. Na to nakłada się współpraca z firmami wprowadzającymi do uprawy nowe odmiany borówki jak np. przedsiębiorstwem Mountain Blue Genetics z Australii. To w połączeniu ze sprawdzonymi rozwiązaniami do uprawy borówki, ma skrócić do minimum czas nauki, i pozwolić szybko wprowadzić do oferty handlowej najwyższej jakości owoce. I to właśnie najwyższa jakość borówek, nowej generacji odmian ma być czynnikiem wyróżniającym niebieskie owoce produkowane w tym kraju.

Należy zrozumieć, że światowy rynek borówki przeszedł od podaży (jeszcze kilka lat temu ci, którzy mieli jagody bez problemu sprzedawali swoją produkcję po bardzo dobrych cenach) do konieczności zwiększania popytu. Borówki w sprzedaży dostępne są przez cały rok, a konsumenci poszukują najwyższej jakości owoców zapewniających im właściwe doznania smakowe. W ocenie przedstawiciela firmy EcuaBlue, taką jakość zapewnią jego krajowi odmiany z firmy Mountain Blue Genetics. Odmiany te uprawiane w różnych regionach Ekwadoru pozwolą na oferowanie borówek przez 52 tygodnie w roku.

Ekwadorscy producenci borówek liczą również na uzyskanie rządowego wsparcia na promocję produkcji borówek i innych mało jeszcze znanych w tym kraju gatunków owoców jagodowych. Konieczne są również zmiany w prawie pracy poprzez uelastycznienie zatrudniania. Ważne będzie również otwarcie się na nowe rynki eksportowe, takie jak np. Chiny.Poprzedni artykułCorteva Agriscience wręczyła mikrogranty wartości 20 tys. USD w ramach programu TalentA
Następny artykułSadzonki borówki dobrze dopasowane do plantacji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj