Drosophila suzukii – wzmożnona aktywność pod koniec sezonu

W ostatnim czasie dużo przekazywaliśmy informacji na temat zagrożenia jakie dla plantacji roślin jagodowych może stanowić muszka plamoskrzydła – Drosophila suzukii. Ze szkodnikiem tym walczą już producenci owoców w wielu krajach południowej i zachodniej Europy zwłaszcza borówki, maliny, ale również wiśni i czereśni. W minionym roku 2014 po raz pierwszy stwierdzono wystąpienie tego szkodnika w naszym kraju. Wstępne informacje z tego sezonu wskazują, że pojawia się on w nowych regionach Polski.

Drosophila suzukii od kilku lat jest bardzo groźnym szkodnikiem wszystkich upraw jagodowych, jak też innych owoców miękkich zwłaszcza wiśni i czereśni. Jak pokazuje obserwacje z innych krajów w przeciągu 3 lata szkodnik ten może opanować cały obszar kraju, występując w liczebności, która zagraża uprawom. Najważniejsze jest więc rozpoznanie przeciwnika i wczesne jego wykrycie. W tym celu w roku 2015 PIORiN prowadził urzędowe kontrole mające na celu monitoring występowania organizmu Drosophila suzukii. Monitorowano pułapki rozmieszczone równomiernie w całym kraju. W każdym województwie wytypowane zostało po 6 lokalizacji, w których uprawiano owoce miękkie i na tych 6 lokalizacjach przez cały sezon uprawy prowadzony był monitoring występowania D. suzukii. Na każdej z tych lokalizacji wystawione były po 2 pułapki. Monitoring pułapek, uzupełnienie płynu wabiącego następowało co około 7 dni.

Do połowy września, wykryto obecność D. suzukii w 3 lokalizacjach w województwach lubuskim i opolskim na plantacjach malin i borówki wysokiej. Obecność muszki plamoskrzydłej stwierdzono dopiero 25 sierpnia w dwóch lokalizacjach i 4 września również w dwóch miejscach. Przyczyną tak późnego ujawnienia się szkodnika w tym roku była prawdopodobnie pogoda, która nie sprzyjała jego rozwojowi. D. suzukii najszybciej rozwija się w temperaturze 25-28°C, wtedy pełen cykl życiowy trwa zaledwie 7-9 dni. Wysokie temperatury w ciągu minionego lata i niska wilgotność powietrza zatrzymały na pewno tempo rozwoju i przemieszczenia się D. suzukii. Dopiero pod koniec lata wystąpiły warunki sprzyjające aktywności szkodnika, co zresztą potwierdzają wyniki prowadzonego monitoringu. Oprócz tych oficjalnych informacji potwierdzających po raz kolejny obecność D. suzukii w Polsce, docierały do nas dane o występowaniu D. suzukii w regionie Kujaw oraz Sandomierza. Z tego też względu także pod koniec sezonu warto na plantacjach prowadzić monitoring na obecność D. suzukii.

Samiec Drosophila suzukii z charekterystycznymi plamkami na skrzydłach
Samiec Drosophila suzukii z charekterystycznymi plamkami na skrzydłach
Pod koniec zbioru lub po ich zakończeniu D. suzukii może się rozwijać w owocach pozostałych na krzewach lub pod nimi. Dlatego w niektórych krajach po zbiorze owoców opryskuje się plantacje insektycydami, by nie dopuścić do ekspansji szkodnika.
alt
Duża ilość pułapek pozwla na masowe odławianie szkodnika wokół plantacji

Świadomość tego, czy szkodnik występuje na danym terenie, czy też nie pozwoli lepiej przygotować się do walki z nim w kolejnym roku. Warto też pamiętać, że stosowanie pułapek z atraktantami, może być najprostszą i najtańszą metodą walki z tym szkodnikiem. W wielu krajach powszechnie stosowany jest mass trapping polegający na masowym odławianiu dorosłych osobników D. suzukii poprzez wywieszanie dużych ilości pułapek wokół plantacji. Pułapki te na bieżąco są monitorowane i w momencie gdy liczba odławianych szkodników wzrasta, wywiesza się pułapki w samej uprawi. Tu także konieczne jest systematycznego prowadzenie monitoringu, a decyzję o wykonaniu zabiegu podejmuje się dopiero gdy liczebność odławianych w pułapkach muszek rośnie. W okresach największego zagrożenia ze strony D. suzukii stosowanie chemicznych środków ochrony. W Polsce też mamy już dostępne do tego celu narzędzia, pierwszym zarejestrowanym insektycydem do zwalczania muszki plamoskrzydłej był Spintor 240 SC (więcej czyt.).W ramach zastosowań małoobszarowych, w czerwcu zarejestrowane zostały jeszcze dwa inne zoocydy: Calypso 480 SC i Patriot 100 EC (czytaj więcej).

Poprzedni artykułAndaluzja wyeksportowała 220 476 ton truskawek w minionym sezonie
Następny artykułOcena odmian maliny – Malinowe Factory (film)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj