Drastycznie niskim cenom skupu porzeczek mówimy NIE!
Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP) z wielkim niepokojem obserwuje to co się dzieje na początku zbiorów czarnych porzeczek. Budowana od kilku tygodni wcześniej przez wielu przedstawicieli przemysłu chłodniczego i przetwórczego atmosfera czekających nas rekordowych zbiorów porzeczki czarnej, jak się okazuje, była wstępem do drastycznie niskich cen skupu owoców na rozpoczęcie zbiorów.

Proponowane ceny skupu czarnych porzeczek na początku tego seoznu nie miały żadnego uzasadnienia ani w plonach, które już na początku okazały się zbliżone, a nawet niższe niż te z 2012 roku, ani w zapasach koncentratu, którego brakowało od wielu miesięcy, ani tym bardziej w kosztach produkcji 1 kilograma owocu. Średnia proponowana cena stanowiła zaledwie 54% tych kosztów. Jakby tego było mało, po dwóch dniach i te absurdalnie niskie ceny, obniżono do niespotykanego od wielu lat poziomu.

Zadajemy zatem pytanie: Czym kierowały się podmioty skupujące owoce, a szczególnie te o największym udziale na rynku koncentratów owocowych, doprowadzając do takiej sytuacji? Czy poza nieposkromionym pędem do maksymalizacji swoich dochodów są jakieś inne racjonalne podstawy pozwalające doprowadzić tysiące producentów i ich rodziny do skrajnej rozpaczy uwłaczając godności ludzkiej i ich ciężkiej pracy?

Wcześniejsze przyjazne gesty i chęć współpracy z organizacjami producenckimi okazały się pustosłowiem. Nie mogąc dłużej oczekiwać na odrobinę zdrowego rozsądku u ludzi winnych tej sytuacji apelujemy o konsolidację w stawianiu masowego oporu wobec tych praktyk.

Zdecydowana większość producentów doskonale wie jakie podmioty wiodą prym w tym procederze. Omijajmy zatem szerokim łukiem te firmy, a przynajmniej starajmy się ograniczyć im dostawy surowca.

Z apelem tym zwracamy się nie tylko do producentów porzeczki czarnej, ale również do producentów innych gatunków owoców.

Przyłączajcie się do nas, bo niektórzy już w tym roku to przeżyli ( producenci truskawek) a pozostałych czeka podobny los. Nie dajmy się upodlić, bądźmy razem

Zarząd KSPCP

Poprzedni artykułWapń w uprawie porzeczek pilnie potrzebny jeszcze przed zbiorami
Następny artykułPułapka na zmiennika

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj