Dobre zbiory borówek w Chile


Jak wynika z najnowszego raportu Chilean Blueberry Committee w sezonie 2014/15 zbiory borówki w Chile i ich eksport będą znacznie wyższe niż w poprzednim sezonie. W przypadku eksportu najbardziej znaczący jest wzrost wysyłek do krajów azjatyckich zwłaszcza Chin.

Ostatnie szacunki wskazują że w sezonie 2014/15 eksport z borówek z Chile będzie wynosił 85 940 ton czyli więcej niż w poprzednim sezonie (74 000 t), ale nieco mniej niż w sezonie 2012/13 (87 000 t). Do końca ostatniego tygodnia 2014 roku eksport był już większy 28% w porównaniu do analogicznego okresu z poprzedniego sezonu. Najbardziej widoczny jest wzrost eksportu borówek na rynki azjatyckie (wzrost o 53% w porównaniu do poprzedniego sezonu), podczas gdy wysyłki do Europy zwiększyły się o 32%, a do USA o 28%. Wskazuje to na pewną stabilizację na rynkach europejskim i amerykański i zarazem ogromny potencjał rynków azjatyckich, zwłaszcza Chin.

Zwiększył się również eksport mrożonych borówek. Pod koniec ubiegłego roku sprzedawano co prawda jeszcze zapasy mrożonych borówek z poprzedniego sezonu, ale w kolejnych tygodniach widać rosnący wzrost sprzedaży mrożonych borówek. Ciekawy jest fakt rosnącej sprzedaży mrożonych borówek z ekologicznych plantacji, co może wynikać z łatwiejszego transportu tych owoców w formie zamrożonej zwłaszcza na odległe rynki, gdzie w przypadku świeżych owoców konieczne byłoby ich zabezpieczenie poprzez fumigację.

Poprzedni artykułSłodka odmiana truskawek do uprawy w szklarni
Następny artykułII Konferencja Truskawkowa TSW 2015

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj