Dla jagodowych z Agro Show
Oferta targów Agro Show skierowana jest w zdecydowanej większości do producentów rolnych. Co roku swoją ofertę prezentują również firmy oferujące rozwiązania dla ogrodnictwa, w tym roślin jagodowych. Szczególnie bogata była w tym roku oferta różnego rodzaju opryskiwaczy, z których wiele było prezentowanych pierwszy raz szerokiej publiczności.

Opryskiwacze

Do targowych nowości bez wątpienia należał opryskiwacz Nestor zaprezentowany przez firmę Wermczuk, który dedykowany jest do opryskiwania plantacji krzewów jagodowych. W odróżnieniu od tradycyjnych opryskiwaczy posiada odzysk cieczy, pozwalający w znacznym stopniu oszczędzić ilość rozpylonego roztworu. Opryskiwacz posiada innowacyjny system obiegu powietrza wewnątrz tunelu zapewniający doskonałe pokrycie opryskiem całego krzewu, również liści dolnych i wnętrza krzewu. Maszyna wyposażona jest również m.in. w system poziomowanie względem podłoża.

Z kolei firma Bury prezentował swój nowy, dwurzędowy opryskiwacz do ochrony krzewów jagodowych. Jak informował Wojciech Bury, właściciel firmy, maszyna ta powstała pod potrzebę konkretnego plantatora, jednak została bardzo pozytywnie przyjęta co zaowocowało sprzedażą kilku egzemplarzy tego opryskiwacza. Maszyna ta została uposażona w szereg dyfuzorów powietrza, które zapewniają dokładne pokrycie cieczą roboczą krzewów z dwóch stron.

Z kolei firma Gaspardo prezentowała zawieszany opryskiwacz z serii Unigreen model Turbo Teuton z belką z pomocniczym strumieniem powietrza przystosowaną do zabiegów na plantacjach truskawek. Belka wyposażona została w 14 dyfuzorów powietrza oraz dwupozycyjne głowice. Zaprezentowany modle posiadała 600 litrowy zbiornik na ciecz robocza.

Po raz pierwszy na targach swoją ofertę prezentowała firma FarmGEM, które w swojej ofercie ma całą gamę opryskiwaczy polowych i sadowniczych, z których producentów roślin jagodowych może zainteresować zawieszany model Mistblower 600, który z powodzeniem będzie się sprawdzał np. w czasie opryskiwania plantacji z wąskimi międzyrzędziami.

Swoje opryskiwacze cały czas udoskonala i modyfikuje pod konkretne zamówienia firma Agro Paweł Kaliński, dotyczy to nie tylko belek opryskowych, ale również samego osprzętu np. w modelach do opryskiwania krzewów jagodowych zamontowano włoską przystawkę Nobili.

Na uwagę zasługują również stosunkowo proste opryskiwacze firmy Renal, z których na plantacjach jagodowych powinien dobrze sprawdzić się model zawieszany wyposażony w belkę przystosowaną do opryskiwania herbicydami wąskich międzyrzędzi np. na plantacjach truskawek.

 Maszyna do wycinania pędów

Maszynę do wycinania pędów na plantacjach krzewów jagodowych zaprezentowała firma Wermczuk. Maszyna ta składa się z ramy nośnej oraz ramy uchylnej, na której osadzony jest element tnący – piła tarczowa. Napęd przekazywany jest do piły tnącej mechanicznie z wałka WOM ciągnika. Maszyna posiada szereg mechanizmów regulacyjnych.

Do uprawy gleby i sadzenia

Do uprawy gleby bardzo przydatna może okazać się mechaniczna łopata, którą w swojej ofercie ma m.in. Centru Techniki Rolniczej. Maszyna ta dobrze sprawdza się tam gdzie wymagana jest głęboka uprawa gleby oraz we wszystkich uprawach typowo ogrodniczych. Łopaty maszyny idealnie mieszają górną aktywną biologicznie powierzchnię ziemi z resztkami pożniwnymi, znajdującymi się na ścierniskach. W zależności od modelu głębokość pracy wynosi od 25 cm do nawet 70 cm. Praca tą łopatą mechaniczną pozwalają zaoszczędzić aż do 25% paliwa w stosunku do pługu talerzowego o tej samej szerokości roboczej.

W trakcie wystawy prezentowano kilka sadzarek, były to zarówno maszyny z systemem chwytakowym krajowej produkcji będące w ofercie firmy Solan jak również maszyny z importu prezentowane przez firmę AgroTimh, która od tego sezonu oferuje włoskie sadzarki firmy Sfoggia.

W maszynie firmy Solan przeznaczonej do półautomatycznego sadzenia rozsady rwanej zamontowano konstrukcją pozwalającą zabezpieczyć pracujące osoby przed deszczem lub nadmiernym słońcem. 

Więcej zdjęć w galerii
Poprzedni artykułMaszyny dla jagodowych i nie tylko na Agro Show 2014
Następny artykułBorówki w formie soków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj