Dla niektórych sezon truskawkowy w pełni, dla innych już się zakończył. Mamy dopiero początek czerwca a tu truskawek z tradycyjnych upraw polowych jest coraz mniej. Ceny zarówno za truskawki dla przemysłu jaki deserowe poszły nieco w górę. To świadczy o malejącej podaży tych owoców. Z każdym dniem może być ich coraz mniej.

 

Truskawki przemysłowe na koncentrat

W regionie Czerwińska nad Wisłą sezon truskawkowy dobiega końca. Coraz mniejsza jest podaż dobrej jakości truskawek deserowych. Za to skupowanych jest całkiem sporo przemysłowych, głównie tych z szypułką. Cena na dzień 3 czerwca 2024 roku to 3,5 zł/kg.  Jakość jednak jest coraz gorsza – to zazwyczaj truskawki pochodzące z „czyszczenia” plantacji, często przejrzałe czy z objawami chorób. Jak informują przetwórcy obecnie skupowane są całkiem spore ilości takich truskawek. Również w regionie Grójca i Warki rośnie wolumen skupowanych truskawek przemysłowych. Jak powiedział jeden ze skupujących, w ostatnich dniach pozyskuje nawet 4-5 razy więcej truskawek z szypułką niż rok wcześniej. Wynika to z pogarszającej się jakości truskawek, głównie na skutek dużej presji chorób grzybowych. Wielu plantatorów ze względu na deficyt ludzi do zbioru miała opóźnienia i zebrane truskawki, które były przejrzały trafiły na przemysł.

Na plantacjach coraz mniejsza ilość truskawek deserowych

Truskawki przemysłowe do mrożenia

Trwa też skup truskawek odszypułkowanych, do mrożenia. Tu ceny względem minionego tygodnia również poszły w górę i kształtują się na poziomie 4,5-4,7 zł/kg. Podaż okazuje się niewystarczająca. To może wynikać z  faktu niewystarczającej liczby pracowników w gospodarstwach i braku czasu na odsupełkowanie truskawek. Trafiają zatem do kistenów jako truskawki z szypułką. Jak się dowiedzieliśmy, w tym sezonie może być odczuwalny deficyt truskawek do mrożenia. Zawiodły plany przetwórców co do importu truskawek z Egiptu. Na skutek mniejszej podaży cena ich również poszła w górę.

Truskawki deserowe

Na rynku truskawek deserowych jest coraz trudniej. Ten tydzień będzie już raczej ostatnim z dużą ilością truskawek na rynku. Coraz trudniej jest utrzymać jakość. Po fali ulewnych deszczy, a miejscami również gradobić, są problemy z utrzymaniem jakości. Na owocach pojawiają się objawy szarej pleśni i antraknozy. Towar jest tez mniej trwały i nie nadaje się na daleki transport. Plantatorzy informują o coraz  niższych zbiorach. Co prawda będą jeszcze na rynku dostępne owoce późnych odmian, ale ich nasadzenia nie są w Polsce jeszcze zbyt duże. W rejonie Warki późna odmiana ‘Malwina’ jeszcze nie dojrzewa, są pierwsze dojrzałe truskawki na odmianie ‘Florence’.

Późna odmian Malwina jeszcze nie dojrzewa

Ceny truskawek deserowych na dzień 3 czerwca 2024 utrzymują się na poziomie 7-9 zł/kg (w hurcie). Te najlepszej jakości udaje się sprzedać nawet do 10 zł/kg. Są też tacy plantatorzy, którzy przez cały sezon realizują sprzedaż bezpośrednią, detaliczną. W Trójmieście sprzedają truskawki po 12 zł/kg.

Prognozy dla truskawek

Dla wielu plantatorów truskawek okazuje się to być bardzo trudny sezon. Wielu już teraz wskazuje na decyzję ograniczenia areału uprawy. Wynika to przede wszystkim z coraz większych problemów z pracownikami do zbioru owoców i rosnącymi kosztami produkcji. Zarobić na uprawie truskawek jest coraz trudniej!   

Poprzedni artykułPantoea Care – debiut nowego produktu wzmacniającego odporność roślin
Następny artykułMaliny pod kontrolą, ale … Ten szkodnik może zaskoczyć  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj