Przędziorek chmielowiec i roztocz truskawkowiec to szkodniki żerujące na liściach. Roztocza należy szukać w tych najmłodszych, jeszcze nierozwiniętych, a przędziorka – na młodych listkach. Na najbliższe dni zapowiadany jest wzrost temperatury, wtedy samice roztocza truskawkowca będą wychodziły z kryjówek zimowych. Standardowo przełom marca i kwietnia stanowi termin, kiedy należy rozpocząć lustrację plantacji na obecność tego szkodnika.
Ocena zagrożenia
Stadiami szkodliwymi w przypadku roztocza truskawkowca są osobniki dorosłe oraz larwy. Żerują one głównie na najmłodszych, jeszcze nierozwiniętych liściach, ale – gdy populacja jest bardzo liczna – mogą żerować również na tych rozwiniętych, a także na kwiatach i zawiązkach owoców.
Monitoring obecności roztocza truskawkowca polega na pobieraniu 4 prób po 25 liści (tj. 100 liści) z ok. 1 ha plantacji – ważne, aby były to te najmłodsze, jeszcze nierozwinięte. Lustrację należy przeprowadzić mniej więcej tydzień przed i tuż przed kwitnieniem oraz po kwitnieniu truskawek. Obecność w tym okresie nawet pojedynczych osobników sygnalizuje, że konieczne są działania zwalczające. Roztocza truskawkowca rozpoznajemy za pomocą binokularu o 10-20-krotnym powiększeniu. Warto wiedzieć, że zwykle w sezonie szkodnik ten rozwija 4 lub 5 nakładających się na siebie pokoleń. Należy również pamiętać, że wykonanie zabiegu, kiedy jego populacja jest w początkowej fazie rozwoju, daje znacznie lepsze efekty, niż gdy jest ona już bardzo liczna.
Zwalczanie
Do zwalczania roztocza truskawkowca w okresie około kwitnienia rekomendowany jest Ortus 05 SC. Jest to skoncentrowany środek zawierający fenpiroksymat, przeznaczony do rozcieńczania wodą, polecany do zwalczania przędziorków, szpecieli, pordzewiaczy oraz innych szkodliwych roztoczy. Oddziałuje na wszystkie ruchome stadia rozwojowe tych szkodników, a stosowany jest w produkcji owoców. Na szkodniki działa dwutorowo – kontaktowo oraz żołądkowo, a jego działanie utrzymuje się długo po wykonaniu zabiegu.
Dla uzyskania optymalnej skuteczności zwalczania roztocza truskawkowca ważne jest stosowanie także preparatów zawierających inne substancje czynne, np. abamektynę czy spirotetramat. Warto też pamiętać, że w przypadku gdy populacja tego szkodnika jest nieliczna, można wykorzystywać również środki niechemiczne o działaniu mechanicznym. Takie produkty mogą być stosowane np. ze środkiem Ortus 05 SC, który zwalcza tylko stadia ruchome tych szkodników, a nie zwalcza jaj.
Ortus 05 SC stosuje się w dawce 1,25 l/ha lub 1 l/ha z dodatkiem zwilżacza Slippa (0,2 l/ha). Do zwalczania roztocza truskawkowca i przędziorka chmielowca w uprawie truskawek, akarycyd ten można stosować przez cały sezon, niezależnie od fazy rozwojowej rośliny, oczywiście, z zachowaniem karencji i prewencji.
Technika zabiegu
W celu uzyskania wysokiej efektywności zwalczania roztocza truskawkowca ważne jest powtórzenie zabiegu po upływie 7-10 dni, zależnie od temperatury, gdyż preparaty polecane do ochrony przed tym szkodnikiem nie niszczą jego jaj. Kolejnym czynnikiem – w praktyce najważniejszym – jest prawidłowa technika zabiegu, by ciecz z preparatem została naniesiona na najmłodsze, jeszcze zwinięte liście, w tym także na ich górną stronę, oraz pomiędzy ściśnięte liście. Do skutecznego naniesienia cieczy roboczej konieczne jest użycie opryskiwacza z dodatkowym strumieniem powietrza, który umożliwi dobrą penetrację roślin przez ciecz.
Roztocza truskawkowca należy zwalczać przy temperaturze wyższej niż 15°C, ale nie wyższej niż 25°C, najlepiej przed wieczorem, przy bezwietrznej pogodzie. W celu zwiększenia skuteczności pokrycia cieczą użytkową roślin i szkodników dobrze jest również dodać do niej adiuwant Slippa. Ważna jest również wielkość dawki cieczy, dostosowana do rozmiaru roślin i ich zagęszczenia – wczesną wiosną jest to nie mniej niż 500 l/ha, a w pełni sezonu – 750 l /ha. Należy pamiętać, że ulewny i obfity deszcz (opad ponad 20-milimetrowy) wkrótce po zabiegu zmywa środki roztoczobójcze – wtedy zabieg należy powtórzyć.
Po zbiorze owoców
Ważnym terminem zwalczania roztocza truskawkowca jest okres po zbiorze owoców. Można wtedy również stosować m.in. środek Ortus 05 SC (jeśli nie był stosowany wiosną) oraz inne substancje – te same, które polecane są przed kwitnieniem truskawki, w tym abamektynę. Trzeba jednak pamiętać, że żadna wymienionych substancji aktywnych nie zwalcza jaj tego szkodnika, dlatego konieczne są dwa zabiegi w odstępie około 7 dni, by zniszczyć nowo wylęgłe larwy.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Materiał promocyjny
…………………………………………………………………………………………………