Cory, Lola czy Rendezvous – trzy odmiany truskawek, która najlepsza?

Cory - 2 lipca, plantacje truskawek w HornigachW ramach projektu Truskawkowe Inspiracje w Hornigach oceniamy liczne odmiany truskawek dedykowane polowej uprawie. Jednym z partnerów, dostawców sadzonek truskawek oraz trzech odmian jest przedsiębiorstwo Poland Plants. Z jej przedstawicielem Wojciechem Woźniakiem spotykamy się 2 lipca i oceniamy kondycję truskawek dostarczonych do projektu.

Cory 

Cory – 2 lipca, plantacje truskawek w Hornigach

To odmiana o wczesnym terminie dojrzewania (około 2 dni po odmianie ‘Alba’), która bardzo dobrze przezimowała i wydała w trym roku wysoki plon atrakcyjnej jakości owoców. Truskawki tej odmiany są średnio duże do dużych, owoce tej odmiany ładnie prezentują się i sprzedają. Odmiana ta zasługuje na uwagę również ze względu na bardzo dobrą trwałość w obrocie towarowym. Odmiana ta w tym roku dojrzewała już 24 maja spod upraw przyspieszany agrowłóknią, dając wysoki plon. W ocenie Mateusza Włodarczyka, odmiana ta ma silny system korzeniowy i bardzo wysoką odporność polową na patogeny odglebowe, dobrze rośnie również na zmęczonych glebach. Odmiana ta jest również łatwa do ochrony z uwagi na średniej wielkości liści, ale na tyle duże, że dobrze zabezpieczają owoce przed słońcem

Lola 

To odmiana średnio wczesna (dojrzewa w podobnym terminie do ‘Elegance’) o pięknych, dużych owocach. Ceniona jest za bardzo dobry smak. Jest odmiana bardzo plenna, plonuje na podobnym poziomie do ‘Roxany’, w ocenia W. Woźniaka, ma jednak od niej trwalsze w obrocie owoce. Odmiana nadaje się do zarówno do uprawy tunelowej jak i polowej. Testy potwierdziły jej wysoką tolerancją na choroby grzybowe.

Lola – 2 lipca, plantacja truskawek w Hornigach

Rendezvous 

To odmiana o wczesnym terminie dojrzewania (dojrzewa w podobnym terminie jak ‘Clery’), plenna. Ma atrakcyjne, duże, błyszczące owoce. Wyróżnia się również bardzo dobrym smakiem owoców, które mają również bardzo dobrą trwałość pozbiorczą. Ma duży udział owoców I klasy w plonie ogólnym. Nadaje się zarówno do sprzedaży bezpośredniej jak i do supermarketów.

Rendezvous – 2 lipca, plantacje truskawek w Hornigach

Więcej o tych odmianach, komentarze dotyczące ich uprawy oraz opinie pozwalające wybrać właściwą kreacja do uprawy znajdziecie w materiale filmowym:

Poprzedni artykułJakie zabiegi warto wykonać na plantacjach truskawek w sierpniu?
Następny artykułZbiór aronii w 2023 roku. Czego można się spodziewać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj